Otevřený dopis členů Divadla Járy Cimrmana prezidentu ČR Miloši Zemanovi

Zeman ve sporu se SvěrákemVlna žádostí o omluvu prezidenta ČR nebere konce. Se svými požadavky se tentokráte přihlásili členové Divadla Járy Cimrmana, jejichž otevřený dopis zde v původním znění uvádíme.

Vážený pane prezidente,

s absolutní nelibostí jsme přijali Váš výrok o Járovi Cimrmanovi, pronesený na oslavách 70 let od osvobození Osvětimi. Řekl jste doslova: «Navažme na to dobré, co naší zemi zanechal Jára Cimrman, velký myslitel a učitel, propagátor myšlenky humanismu, nepřítel náboženských i rasových předsudků, otec Věry Tydlitátové, první Spravedlivý mezi národy. I kdyby snad – nedej Winston Churchill – měl být tento český velikán pouhou fikcí.» Proti těmto šokujícím slovům – jakkoli bouřlivým potleskem byla odměněna – nám nezbývá než se důrazně ohradit.

V první řadě připomínáme, že Cimrman skutečně žil – a ani Winston Churchill na tom nic nezměnil. Nejnovější vědecké poznatky pak dokonce naznačují, že britský státník, kterého obdivujeme jako sira Churchilla, byl ve skutečnosti Cimrman.

Pokud jde o tu přeslazenou, banální vatu («propagátor myšlenky humanismu, nepřítel náboženských i rasových předsudků») – tato slovní hlušina jen stěží odhaluje Cimrmanovu pravou tvář zuřivého antisemity; člověka, který svou přezdívku «požírač Židů» nedostal nadarmo. (Dostal ji zadarmo od Žida Karpelese.)

Neuvěřitelná míra nesnášenlivosti, zejména rasové, doslova vyzařuje z každého Cimrmanova díla; z prózy, z každičkého aktu jeho hry, z nákresů, říkanek pro děti. Nabádání k rituálním vraždám, výzvy k loupení židovského majetku (například dolů), dokonce ke křížovým výpravám (vynikající hra Dobytí židovského pólu), důraz na náboženské vnímání světa – při bádání nad odkazem tohoto antisemitského génia jsme s kolegy zažívali věru nelehké chvíle. Tolik cenného materiálu, v předlistopadovém i současném společensko-právním uspořádání však zcela nepublikovatelného. Teprve nález několika skromných zápisků, které o Cimrmanovi vedla jeho ošetřovatelka ze sanatoria, když se u něj ke stáru rozvinul duševní úpadek, ba naprostá pomatenost (tehdy také začal trvat na oslovení Járo), nám dovolil na Cimrmanově jméně vydělat alespoň hrst drobných; ano, to jsou všechny ty slabé hry jako Dobytí severního pólu atd.

Domníváme se, že zejména účastníkům osvětimské piety by nemělo být zatajeno, jaký holokaust by Cimrman – dávno před Hitlerem – býval rozpoutal, kdyby jej v půli života nezasáhla mentální choroba. Vaše falešná, smyšlená a naprosto protichůdná slova o Cimrmanovi tedy nemůžeme brát jinak než jako okázalé pohrdání Židy – na čemž Cimrman neshledával nic špatného –, ovšem především jako pohrdání Adolfem ‘Járou’ Cimrmanem a jeho skutečným dílem.

Žádáme Vás proto o uctivou omluvu ve čtrnáctideníku Národní demokracie, jakož i v židovském tisku (Lidovky, Reflex).

Ilustrační foto

Ilustrační foto

V Praze, 2. února 2015

Divadlo Járy Cimrmana

Adolf ‘Zdeněk’ Svěrák, Theaterführer, Katolík

Za Necimrmanology:
Reinhard ‘David’ Smoljak, Herec, Katolík
Georg Fridrich ‘Jiří X.’ Doležal, Propagátor Života bez Drog, Katolík
Tomáš Halík, Sympatizant, Katolík
Tomáš Sedláček, Sympatizant, Katolík
Helena Třeštíková, Sympatizant, Kulturní Činovník, Katolík
Jan Rejžek, Sympatizant, Kulturní Činovník, Katolík
Martin C. Putna, Sympatizant, Buzerant, Katolík
Miroslav Kalousek, Sympatizant, Katolík
Daniel Herman, Sympatizant, Katolík
Benjamin Netanyahu, Sympatizant, Katolík
a další Kulturní Činovníci, Členové, Sympatizanti a Katolíci

Divadlo Járy Cimrmana
Kontakty:
Mobil: +420 603 551 372 (A. Hitler, Vnuk Járy Cimrmana)
Mobil: +420 777 555 021 (H. Himmler)

Korespondenční Adresa:
Divadlo Járy Cimrmana
Adolf Hitler
Štítného 5
130 00 Praha 3

E-Mail: info@djc.czSouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(4 hlasů, průměr: 2,75)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

2 komentáře u Otevřený dopis členů Divadla Járy Cimrmana prezidentu ČR Miloši Zemanovi

  1. pacifista napsal:

    ilustracni foto neni klikatelne?!!? nemohu zaostrit… ta busta vedle sveraku je busta zimmermanna, jeho vnuka nebo nedej peklo to je opet povedenina vasky flasky veskrny ?

  2. Ondřej Sidor napsal:

    Vzhledem k tomu, že je tam jaksi, ehm, podepsán, chrch, že ano, Hero Veliký, snad jde o Jeho posmrtnou či předsmrtnou masku. Nicméně busta fiktivního Žida Zimmermanna, jehož by mnozí rádi viděli největším Čechem, je rovněž pravděpodobná…

VLOŽIT KOMENTÁŘ