Pánbíček tě potrestá

Babička (J. Lada)«Pánbíček tě potrestá,» říkávaly babičky našim matkám, nám, a sotvakdy ještě někomu dalšímu, když jsme se nechovali, jak se na babičku slušelo.

Na babiččina slova však mohlo skutečně dojít teprve nyní, kdy to umožnily technologie — a všeobecný stav společnosti.

Možná že v ní existuje značná část lidí, kteří pocítí radost, až zemře ten, koho před lety sami volili a připíjeli mu na inauguraci. Radost stejnou jako tehdy, jen čerstvější, neboť ta starší se kamsi vytratila, zastrčila.

Jak znám babiččina pánbíčka, ten lidem nedovolí ani radovat se z jejich vlastní prohry. Naštěstí se ten spravedlivý cynik nikam nevytratil, ale přichází, samozvaný, hlavním vchodem do krásného nového světa, kterému tito rozradostnění lidé tolik důvěřují, a celým svým svatouškovským hněvem mu vládne.

A tak lze očekávat, že ještě než ti lidé vystřízliví ze svého nového veselí, reprodukční klinika jim vyrobí znetvořené dítě, zasekne se jim plynový pedál v elektromobilu, nebo jen cosi v mozku, v játrech, cévce, buňce, v mitochondrii. Na ulici je pokouše robotický pes, a když je pátá stávkující elektrosanitka konečně dopraví do nemocnice, gama nůž z nich udělá origami. Zkrátka – najednou už nebudou mít důvod k radosti.

Pánbíček, obsažený dnes v čipech a pamětích, pánbíček archivující a procházející online i offline data všech živých tvorů, pánbíček ve vakcínách a zkumavkách si zase jednou udělal radost sám pro sebe. Algoritmus Pánbíček v1.11.2021_RC0.666 usoudil, že ti lidé vyčerpali svou životní kvótu radosti na něčem tak neradostném, jako byla přímá volba prezidenta a její výsledný produkt, zacyklil se a ukončil. Tím hůř pro ty lidi.

Afrikány posílaly poslední polibky slunci. Vetchá babička na zápraží cvakla dásní a její oči se usmály na rezavou popelnici nad žumpou.
Pánbíček toho Vystrčila potrestá, zamumlala si bezděky pro sebe.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ