Papalášská světýlka. Deset důvodů, proč nejmodřeji svítí Jourová

Věra JourováPapalám, papaláš, papaláme. Je před volbami, čeští novináři proto už klasicky papalají. A nádavkem přidávají cosi o «japonské kalkulačce», což je další jejich trapný pojem, který vnucují čtenářům, aby se jim usadil v hlavách. Papalášem (podle vzoru Jidáš) a japonskou počítačkou (tak kalkulátor nazývala naše zvláštní – byť ne zvláštnější než průměrný redaktor Mf Dnes – chemikářka) není nikdo jiný, než hejtman Jihomoravského kraje, Michal Hašek.

Blíží se volby, a tak nepracující novinářská inteligence zavelela k metání hnoje na limuzíny prominentních politiků. Samozřejmě pouze těch, kteří mohou být v jejich plátcích negativně zmiňováni. Hejtman JMK je první na řadě.

«Z cesty, jede hejtman Hašek, záchranář» je nadepsána dvoustránková epopej Zuzany Taušové a Lukáše Valáška, pojednávcí o dvou blikátkách v přední masce Škody Superb, hejtmanově to novém voze. Miroslav Korecký si nad Haškem odplivuje v už poněkud méně strojeném článku «Japonské kalkulačce otrnulo, popustila uzdu papalášství».

Články o Haškově modrých světýlkách vykouzlí zkušenému čtenáři Agrofertem hnojených tiskovin hned několikanásobný úsměv na rtech:

  • Za prvé: protože vytahují na scénu neuvěřitelně stupidní slovo papaláš, které již klasicky předznamenává volby.
  • Za druhé: protože řeší naprosto nepodstatnou banalitu (což také předznamenává volby).
  • Za třetí: protože ač mezi řádky článků není nijak zřejmé, že by vlastnictví a užívání modrých blikátek na vozidle požívajícím zvláštní důležitosti, jakým vozidlo jednoho z nejčelnějších politiků v ČR bezesporu je, bylo odsouzeníhodné na oficiálnější úrovni, než je ta staré Blažkové z šestého patra (což ostatně ani nemůže být, neboť vše je zde podle zákona, byť ladně obkrouženého, když blikátka mohla být na Superb nainstalována pouze díky záchrance, jejímž je hejtman vrchním velitelem), články se svým vypjatým slohem snaží vzbudit dojem, že jde o takřka hrdelní zločin na právním a demokratickém státu, který má měřit všem jedním metrem.
  • Za čtvrté: protože novináři ryjí do «problému», který mohou jen stěží posoudit objektivním pohledem, nezkresleným vydýchanou atmosférou své pražské pracovny. Haškovy moravské majáky v článku posuzuje jakýsi Schwarz, ředitel pražské záchranky; vrtí nad nimi hlavou div emergency sám nepotřebuje. Ano, v Praze možná modrá světla na autech politiků nyní schází na úbytě poté, co nějaký novinářský ztřeštěnec je Pražanům denodenně zprotivoval. Ale ČR není jenom Praha, jak jsme již slyšeli z úst Michala Haška. Pražští politici se taky sotvakdy vydávají do země lvů za hranice Středočeského kraje a na své drancování po Praze světelný signál, který by jim vynutil přednostní jízdu, ani nepotřebují. V Praze každý ví, že když jede tmavá limuzína, nejlépe se schovat do metra, lhostejno, jestli bliká nějakým majákem nebo ne. Jsou však stále v ČR místa, kde si lidé potrpí na určitou úroveň, a k této úrovni drobná modrá světélka na politikově autě skutečně mohou přispět. Představte si, že jedete klidných 160 po dálnici, mysleje na tu Hitlerovu, a najednou vás hbitě dojíždí černý Superb, modře blikající z masky chladiče. Už si připravujete kajícnou omluvu policistům za své popírání dálničních limitů, když blikající škodovka kolem vás jenom profrčí a ztratí se v prachu. Modře blikající světla na autech politiků přinášejí na silnice atmosféru úlevy a pohody, na rozdíl od štvavých článků v Babišdnes.
  • Za páté: protože články se snaží vzbudit dojem, že modré blikačky na Haškově autě jsou hejtmanovým bytostným dílem. Ve skutečnosti je každé uklízečce zřejmé, že ve věčně ucpaném Brně se jakékoli řešení plynulého průjezdu městem cení zlatem, pokud tedy hejtman nechce svůj černý Superb pouze vystavovat před Mahenovým divadlem nebo s ním v lesku soupeřit s jinou černou brněnskou chloubou.
  • Za šesté: protože dvě blikající modrá LED světla stojí asi 1000 Kč, zatímco místo na titulní stránce v Mf Dnes je k nezaplacení. Na vše ostatní je tady Bureš Card.
  • Za sedmé: protože se těšíme, jaký kalibr vytáhne MfD po Haškově «papalášství» dál. Tipujeme korupci nebo financování volební kampaně, zkrátka nějaké další normálnosti v rámci současné demokracie, které ovšem budou vylíčeny jako absolutně nenormální a nemorální.
  • Za osmé: protože s majáky jezdil a jezdí v politických kruzích lecjaký Čech, Žid, ale i Němec. Že pražské noviny zajímá zrovna nějaký Hašek kdesi v dáli za řekou Moravou?
  • Za deváté: protože nás zkrátka baví zaprodanost Mladé fronty Dnes s jejími kauzami za každou cenu.
  • Za desáté: protože Věra Jourová (ANO) se rozhodla, že jediný povolený modrý maják bude ten na její hlavě. A tak to Mladá fronta Dnes, v držení pana Babiše (ANO), hodila na papír. Vášnivý vztah V. Jourové k modrým majákům rozebírají stránky Acta non Verba.

Poznámka autora:
Článek vyšel i na blogu iDnes.cz, kde ho nezveřejnili.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní, Život dnes se štítky , , , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ