Platil billboardy „Zastavili jsme Kalouska“ Kalousek?

KalousekJe to docela možné. V předčasných volbách na podzim 2013 se na předvolebních plakátech straničky SPOZ (Strana práv občanů – Zemanovci) objevily odvážné nápisy ‘Stop Kalouskovi!’, či ‘Zastavili jsme Kalouska!’ které okamžitě vzbudily povyk prokalouskovských médií. Vlna odporu proti billboardům byla nepochopitelně silná; jako by snad na nich stálo „Stop Židovi!“ nebo „Smrt demokracii!“. Dodnes jsme ten fenomén plně nepochopili; kdyby billboardy zněly „Stop Klausovi“, nikdo si jich ani nevšimne a média by se nad nimi jenom pousmála.

Tyto billboardy každopádně reagovaly na červencový pád vlády Petra Nečase, jejímž členem – a zřejmě i skutečným vůdcem – byl právě Miroslav Kalousek. Pád vlády způsobila jakási Nagyová, nyní Nečasová, která zneužívala svého postavení až tak, že Petr Nečas postavení docela ztratil, neboť tato Nagyová ovládala horentní přísuny financí do svých kapes, jakož i rozvědku, načež Nečas splasknul definitivně, nechal si zarůst tvář štětinami, odešel z politiky, pojal Nagyovou za ženu a dál už to (naštěstí) neznáme.

Billboardy se snažily vzbudit dojem, že je to strana SPOZ, kdo se o pád Nečaso-Kalouskovy vlády zasloužil, i kdyby se tak mělo stát jen jaksi metafyzicky prostřednictvím prezidenta (od ledna 2013) Miloše Zemana, který se zase – jako by toho dělání dojmů nebylo dost – tvářil, že to byl on, kdo neoblíbenou vládu, potažmo Kalouska z politiky odstavil odstavil.

Jak to dopadlo, všichni víme. Po podzimních volbách 2013, ve kterých jakási strana SPOZ hartusila ‘Zastavili jsme Kalouska’, se tento Kalousek stal 2. předsedou Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, tak tak, že nedostal zpátky křeslo ministra financí. Nedostal, tohle si Babiš ohlídal, když s tím šel defacto do voleb, že právě Kalouska v křesle nahradí. Zato dostal Kalousek obvyklou porci mediálního prostoru, a to i poté, co jeho politický recyklát TOP09 byl převálcován Babišovým novotvarem ANO podobné koncepce. ‘Kdo umí, umí.’ řekli by kalouskovci.’, ‘Drží se tam jak špína košile, asi na dost lidí dost věcí ví, že ho pořád nemůžou vyhodit z politiky’, řekli by ti ostatní. Jak chcete. Kalousek každopádně zastaven nebyl.

Ba dokonce žertoval, po logickém fiasku SPOZ ve volbách, že jeho strana TOP09 by Zemanovcům měla protikalouskovské billboardy proplatit.
Co bylo myšleno jako žert, bylo proměněno ve skutečnost, když TOP09 ve svých účtech skutečně vykázala příspěvek 5 milionů Kč Zemanovcům, čímž zavdala podnět k úvahám, zda-li je takový žert právně v pořádku, když ve skutečnosti TOP09 Zemanovcům neposlala ani korunu. (Nepochybujeme o tom, že to v pořádku je ať je to jak je to, už jenom proto, že v tom figuruje Kalousek, garant všeobecné zákonnosti.)

Je ovšem docela pravděpodobné, že je vše trochu jinak. Když jsme protikalousovské billboardy viděli poprvé, hned nás napadlo, že si je zaplatil sám Kalousek, neboť komu jinému by ten jinak docela nevinný slogan ‘Stop Kalouskovi’ před volbami prošel. Kdyby si takovou agitaci býval skutečně zaplatil někdo, kdo bojuje proti Kalouskovi, na toho by se hned slétli Kalouskovi cifršpioni (taky vám to slovo, násilně nucené médii, připadá směšné?), Šťáva, a dost možná i Háva. Hegemon Kalousek by zadavateli nicotného billboardu hned dal pocítit svůj nejvyšší hněv, neboť to je přesně jeho styl. Nic takového se ovšem nestalo, Kalousek se billboardům SPOZ vysmál a šel dál.
TOP09 poté v účtech vykázala příspěvek SPOZ.

Aby to do sebe všechno pěkně zapadlo, nakonec i strana SPOZ je dle našeho skromného soudu trochu zvláštní; kdykoli vidíme její čelné představitele, máme pocit, že jim v politice o nic nejde, že v politice nemají co ztratit; vlastně budí dojem, že do ní šli jenom proto, aby v ní něco získali – a když to nevyjde, zase se v klidu stáhnou do ústraní. Nebo že by do TOP09? Působí na nás ta strana SPOZ jako takový bílý kůň, který může být použit různými způsoby k různým účelům. Ke Kalouskovým účelům?

Že to v politice táhne každý s každým, není nic překvapivého, a tak by nás ani nepřekvapilo, kdyby se ukázalo, že lidé v SPOZ mají ke Kalouskovi a jeho TOP09 blíže než k boji proti němu. A že si billboardy ‘Stop Kalouskovi’ nakonec platil sám Kalousek (aby jimi nepřímo zmobilizoval své voliče), zatímco členové SPOZ se jenom potutelně usmívali.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ