Pomočený památník

Terezínský památníkMladý muž jménem Zdeněk Appl (facebook) navštívil se svým tehdejším kamarádem Jiřím Larvou (facebook) terezínský památník holokaustu. Choval se tam ovšem poněkud nekonvenčně – močovému měchýři ulevil do haluze hned vedle Davidovy hvězdy, u níž pak ještě zapózoval se vztyčenou paží, aby si pozorovatel učinil poměrné srovnání.

Larva se projevil(a) – jak se na toto vývojové stádium patří – daleko konformněji: Zdeňka za jeho hrubé pózy udal(a). A to velmi podivuhodným způsobem. Fotky Zdeňkových vylomenin, z nichž většinu sám pořídil (!), rozeslal Jiří Larva židovským organizacím, Blesku, Památníku Terezín i iDnes. Do mysli člověka se derou výrazy «Attention Whore» nebo «Whiny Jew», kterými jsou na anglofonních diskusních fórech častováni uživatelé projevivší podobnou míru afektovanosti. Obzvláště vypovídající je, že Jiří udal Zdeňka po roce od spáchání gest a postojů.

«Kamaráda nebudete hned udávat. Jenže ono se to stupňovalo. Občas zahajloval, měl poznámky na Židy a na cikány, pak si koupil boxera. Poslední kapka pro mě byla, když si na Vánoce ozdobil stromeček koulemi s hákovými kříži. To jsem se s ním definitivně rozešel a v lednu ukázal fotky z Terezína poprvé policii. Jenže se nic nedělo,» přisazuje si Larva pro iDnes s legrační patetičností, která jako by z článků na Hate free vypadla. Jde snad o nějakou novou kampaň «Udej svého kamaráda»?

Něco jako Larva už se na Internetu dříve vylíhlo: Jan Jablůnka alias Slušný Čech. Nemůže být náhoda, že měsíc se ze země jeví stejně velký jako slunce, a že oba exoti mají příjmení ženského rodu. Nechme však hmyz i s malou jabloní – a věnujme se Zdeňku Applovi.

Po krátkém nahlédnutí na facebookový profil autolakýrníka Zdeňka Appla je zřejmé, že je to po všech stránkách vyrovnaný mladý muž, který si je vědom svých předností, tj. zejména přitažlivého vzhledu pro opačné pohlaví, síly a praktických dovedností. Nepřekvapil – zřejmě odkudsi stažený – obrázek s nápisem „Chovej se na mém profilu slušně, ty zasaný Žide!“ vyvedený „sprejerským“ písmem a doplněný postavičkou ze seriálu South Park. Tento styl obrázků bych si dovolil nazvat «street hate», neboť adaptuje klasickou pouliční řevnivost na prostředí Internetu. Narážky na etnické, sexuální i jiné menšiny se zde mísí se skejťáckým rebelanstvím a dokonce s prvky dnešní popkultury, přesto se tyto ilustrace leckdy snaží mít jaksi národněsociální tón (což se jim ne vždy daří). Není však pochyb, že slouží k tomu, aby se s nimi identifikovala určitá cílová skupina mládeže, která si jimi potvrzuje svůj sociální status a roli ve společnosti. Někdo zkrátka bude udávat lidi za fotky a obrázky, a jiný lakovat auta. Přátelství s Tomášem Ortelem, frontmanem stejnopříjmenné hudební skupiny, potvrzuje, že Zdeňkovi A. je blízká myšlenka obecného češství, které vnímá zejména cikány v těch nejtradičnějších stereotypech.

Zdeněk A. tedy evidentně není žádný stavitel plynových komor a je mu jasné, že boj za budoucnost árijské Evropy v celoevropském měřítku je dávno minulý a dávno prohraný, což mu ovšem – právě proto – nebrání chránit budoucnost sebe a svých dětí. Na čemž ostatně není nic špatného – vždyť sama policie mnohdy deleguje starost o bezpečnost na samotného občana (viz heslo «auto není trezor» atd.). Nerad zbytečně teoretizuji, ale zde mi to nedá: podle mne existuje jistá šance, že svými posturami – jakkoli neuctivými vzhledem k místu jejich provedení – mohl Zdeněk A. chtít pouze poukázat na to, že hrozbou je skutečná kriminalita, a ne ta vycucaná z fotek na Internetu. Šance, že při tom nemusel být zcela střízliv, se jeví být ještě neoddiskutovatelnější, ale to na věci mnoho nemění.

Jan Hřebejk by jistě dokázal natočit hořkou retrokomedii, do níž by byla zakomponována scéna močení na terezínském památníku. Provinilce by legitimovali příslušníci VB, ten by však předložil lékařské potvrzení o zánětu močových cest, čímž by ze sebe setřel stín podezření z fašismu. Během lustrace by ovšem vyplynulo na povrch, že dotyčný je Žid a včera podepsal Chartu, a tak by ho dotyční světlovlasí metr padesát vysocí příslušníci zmlátili pendreky, až by se – doslova – podělal. Záběr na exkrement vypadávající z nohavice hned vedle Davidovy hvězdy, do toho tklivá hudba připomínající klezmer. A pak už Ivana Trojana odvlékají do blikajícího antonu. Kamera se vznáší nad památník… Kdoví, třeba Zdeňku Applovi při jeho malostranské chvíli běžela hlavou nějaká podobná úvaha nad stavem českého filmu. Někoho jiného by zase mohlo napadnout, proč si Zdeněk vlastně neulevil do té hromady pod hvězdou, co vypadá jako hromada uhlí nebo koňského trusu a budí dojem dobrého trativodu. Nejspíše inženýra.

Většině lidí je jasné, že na místech spjatých se smrtí našeho druhu bychom se měli chovat nanejvýš uctivě – pokud tedy nejste židovský producent, hodlající točit v Terezíně porno –, ovšem je také pravdou, že pietní místo, vydržující si svůj posvátný status zejména mediální a školní propagací, si někdy může říkat o «normalizaci» vztahu návštěvník – památník. Význam památníku a jeho morální velikost může s dobou slábnout či kolísat – v závislosti na uplynulém čase, na stavu současné společnosti a rozšiřujících se okruzích jejích problémů. Záleží pak na každém jedinci a na jeho aktuálních rozpoznávacích a ovládacích schopnostech, jak se s lákavou nabídkou «zakázaného ovoce» v podobě chování pokládaného za nevhodné významu místa vypořádá.

Co se smí (a co ne)Co smíte a co nesmíte provádět na různých pamětihodnostech – názorný průvodce. Berlínský památník holokaustu je o dost «hravější» než ten terezínský, takže bychom tipovali, že lidi svádí k močení méně.

Veřejné odsouzeníJednání Zdeňka Appla se osobně dotklo 97,4 % diskutérů na iDnes

Aktualizováno.
Vyjádření Zdeňka Appla k močicí kauze na židovkách.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Pomočený památník

  1. schlomo hobostein kuric napsal:

    Moudré kázání (probošt prof. PhDr. Petr Piťha):
    youtube.com/watch?v=MwRYpmWolWQ

VLOŽIT KOMENTÁŘ