Poplach! V bankách „zbytečně vězí vaše špatně uložené peníze“

BankaJaroslavu Mužíkovi se už asi přestalo líbit v dozorčí radě představenstva ČSOB Asset Management. Vytasil se totiž docela provokativně, vzhledem ke své pozici, v tomto klidném vánočním čase reklam na utrácení, rovněž se svou reklamou. Jaroslav Mužík naříká a běduje v článku „V bankách zbytečně leží bilion špatně uložených peněz“ v Mf DNES, že občané jsou konzervativní a u bank vedou nejmenší zlo, totiž běžné účty, nanejvýš tak ještě s vtipným přívlastkem „spořicí“. A to i přesto, že peníze se na takových účtech neúročí ani trochu, ba naopak ztrácejí na hodnotě.
Takto „špatně uložených“ peněz je v bankách podle Jaroslava Mužíka bilion. Bilion peněz. Ano, takto abstraktně se dokáže vyjádřit snad jedině člen banky, tedy instituce, která má bdít nad každým uloženým desetníkem. Od každého občana má banka na svých účtech „něco málo“, u některých „trochu víc“, a dohromady je to onen „bilion peněz“, se kterým už se dá něco podniknout. Třeba zavést další poplatky.

Mohlo by být Jaroslavovi docela jedno, jak výhodné či nevýhodné účty občan u banky vede, neboť nula od nuly pojde a stejně vždy vyhraje banka. On však vycítil příležitost zainzerovat v Mf DNES podílové fondy. Je to prý náramná věc, takový podílový fond. Občan prý má vždy navrch před bankou. Riziko, pokud nějaké vůbec je, je v nich dobře rozprostřeno, takže i kdyby nedejbože něco nešlo podle představ, občan neprodělá. Svou anonci zakončuje nezištnou radou, aby lidé svěřili své peníze skutečným odborníkům – bankám. Je to tak snadné! Stačí zajít do banky a tázat se po podílovém fondu. Banka ví nejlépe, co potřebujete.

Je to, jako byste šli k holiči ostříhat se na Havla, sdělili své přání kadeřnici, ta nechápavě zakroutila hlavou a vzala vás dohola, načež prohlásila, že takhle je to lepší. Přišli byste k takové kadeřnici znovu? Nejspíše ne. Pan Jaroslav Mužík dělá z lidí blbce. Lidé jsou asi docela hloupí, když nevědí, co po bance chtějí.

Banky se člověku již dnes snaží vnutit své všemožné „výhodné“ produkty, neboť se jim stále zdá, že nad občanem stále nevyhrávají tak, jak by nad ním triumfovat mohly. Chtějí hodně, mají hodně, a chtějí ještě víc. Však také zrovna ČSOB patří společně s KB nebo Unicredit bank k největším (rozuměj: nejdražším, nejzapoplatkovanějším) bankám, které jsou „příliš velké na to, aby padly“ (too big to fail). Vyjádření pana Mužíka z ČSOB, které nepokrytým snahám zvýšit zisk bank na úkor občana nasazuje korunu, je třeba chápat především v tomto kontextu.

Nedivil bych se, kdyby mnoho občanů znechucených a rozhořčených Mužíkovými „radami“ zrušilo u ČSOB, ale klidně u jakékoliv banky, své veškeré účty a dobudoucna se navždy obešlo bez pomoci těchto „finančních ústavů“, které dnes ničemu neprospívají a jejich členové si ještě otevírají ústa do novin. Samozřejmě by se takoví lidé nejspíše měli ještě před zrušením účtu vyzbrojit, neboť je třeba počítat s odporem (jistě také ozbrojeným) bank, které povolají na svou pomoc represivní složky státu, pokud by v bankách chtělo zrušit účet mnoho lidí. Po několika obětech na obou stranách by možná konečně došlo k jakési smířlivé kapitulaci a ozdravení vztahu občan – banka. Ale nejsem si tím jistý. Čím jsem si jistý, je, že pan Jaroslav Mužík se v představenstvu ČSOB udrží nadále i po své soukromé inzerci v Mf DNES, která je klasickým dnešním příkladem střetu zájmů.

Společnostem generujícím nejvyšší zisky v dnešní době povážlivě otrnulo. Banky už naprosto bez skrupulí neváhají využívat psychologii strachu, když v celostránkových inzerátech nabízejí čtenářovi „dobře míněné“ rady, aby neprodělal, chudák malý. Podobně sebevědomě se v nedávné minulosti chovala jistá elektrárenská společnost, která v inzerátech blahosklonně nabízela fixaci cen elektřiny do horších časů, aby za pár měsíců její ceny prudce zlevnila. Pokud dosud nebylo podáno trestní oznámení, je mi záhadou proč, neboť oba příklady jsou klasickým šířením poplašné zprávy a záměrným uváděním spotřebitele v omyl za účelem lstivého zvýšení zisku.

Aktualizováno 3. 1. 2014
Vida, Českou spořitelnou teď smýká kauza jakýchsi mailů, které měla na nový rok spolupracovníkům rozeslat zhrzená bývalá pracovnice, která se prý právě rozvádí. Kauzu pak investigativně rozebrali v Mf DNES. Je to celé zmatené. Každopádně děkujme za to, že v další finanční instituci opět někomu hráblo, a zase se na nás prostřednictvím médií vyvalil solidní balast.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ