Protože stále předvídatelnější dění v politice i ve společenském bontonu už mnohdy nezasluhuje hlubší komentář, přicházíme s novým formátem; s jakýmsi satirickým výsměchem, který je ale mnohdy spíše hořkým povzdychnutím, že skutečnost je dnes leckdy drsnější, než jakákoliv satira. (Ta je dnes vzletným tónem foukací harmoniky, ztrácejícím se v ohlušujícím rachotu předvídatelné tuposti všude kolem – proto i v miniatuře u článku kdosi hraje na foukací harmoniku.)
Parafráze (tu téměř doslovné, tu volné, ale přesto se zcela shodným vyzněním) zpráv nebo citátů našich politiků a jiných ‘veřejně činných’ osob obsahují odkazy na původní zpravodajské články, takže se můžete podívat, jak to bylo doopravdy. V závorce je vždy uvedena myšlenka parafráze.
—
«S každým soustem roste apetit,» varoval bankéř před pracovnicemi pošt
«Jednou vám paní na poště omylem prodá dražší známku – jenže co když to tak bude chtít dělat pořád?
Český národ by neměl tolerovat okrádání pošťačkami, jejichž opovrženíhodné počínání je velmi nebezpečným precedentem, který nás vrací do předlistopadové totality, a jistě nikdo nepochybuje, že tím i do područí ještě mnohem starších a odpornějších nahnědlých myšlenek. Pošťačky – popíračky holokaustu odsuzuje celý svět,» prohlásil bankéř Karel Schwarzenberg. (Aneb klasický dvojí metr ‘českých’ politiků – USA mohou vše [a taky dělají vše], Rusko nesmí nic [a když přece něco udělá, hned to schytá].)
—
Rok 1933. O situaci v SSSR referuje říšský ekonom Ludwig Niedermayer
„Co se děje na východ od nás, je ohrožení civilizovaného světa. Židovstvo nemůže být do budoucna naším spolehlivým politickým, a zvláště ne ekonomickým partnerem,“ řekl ekonom Ludwig Niedermayer. (Opravdu souvisí česká ekonomika s ruskou geopolitikou tak fatálně?)
—