Proti nacismu dopisem

Benito MussoliniNacismus a fašismus, taky se vám ta slova tak pletou? Ještě že nám ne. Více než čtyřicet let jsme 9. května slavili Den osvobození republiky od fašismu, hned zkraje 90. let ale začal Dan Landa zpívat, že «Fašos tu nechceme», a od té doby jsou tu už jenom samí nácci. I kalendář dal hned zpěvákovi za pravdu – osvobození od fašismu se změnilo na osvobození od nacismu, případně byl ten -ismus pro jistotu zcela vypuštěn a začalo se slavit jenom skončení války. Někdo se zkrátka zase jednou podíval do slovníku a shledal tam, že fašismus byl především v Itálii, kdepak Německo – které badatelé klasifikovali jako nacistické.

Svátek se taky neprozřetelně přesunul o den dopředu, už na 8. května, kdy američtí vojáci, jimž jediným – podle nových pravidel – veškeré zásluhy za osvobození patří, ještě v poklidu obědvali v McDonald’s ve své domovině, nevědouce, že Pilsen znamená taky něco jiného, než tu rezavou vodu, co právě dopili.

Nakonec však dorazili, dosyta najedeni, a pomohli osvobodit od nacismu (tehdy tedy ještě fašismu) alespoň jediné město, kterému se Sověti prozřetelně vyhnuli, jako by tušili, že se tam o čtrnáct let později narodí známá židovská fašistka (dnes nacistka).

Od roku 1959 ale uplynulo mnoho vody. Skoro se nechce věřit, že se v ní dávno nerozpustili všichni staří fašisti (dnes nacisti), kteří jsou ale docela neškodní, neboť většinu času buď spí, nebo leští hákenkrajcy ve svých rodových sídlech.

Ale čert vem ta docela podobná slova, nacismus a fašismus. Byly doby, kdy znamenala mnohem více než dnes, ale přesto mezi nimi nebyl nijak zásadní rozdíl. Fašistická Itálie podporovala nacistické Německo, a naopak. Dnes už skoro nic neznamenají. A tak když Rusko v OSN vyhlásí rezoluci «proti heroizaci nacismu», vpodstatě chce jenom zjistit, kdo je na jeho straně a kdo ne. V listopadu 2014 tuto rezoluci 115 zemí přijalo, 3 ne a 55 se zdrželo hlasování. V prosinci 2012 proběhlo hlasování o tomtéž, s výsledkem 120 zemí pro, 3 proti a 57 nerozhodnutých.

Česká republika byla pokaždé v táboře nehlasujících, společně s mnoha západními zeměmi, pro něž je podpis docela uctivé a nepříliš závazné rezoluce vyhlášené Ruskem zřejmě fyzicky nemožný. Buď jej tyto země chápou jako výsostně politický akt, nebo jej tak chápou ty země, které těmto nehlasujícím zemím velí. Nebo je to tím, že jsme si zatím na nacisty zvykli; jsou pro nás čímsi starým, co nás nemá čím překvapit, ba nejsou-li náckové sami staří?

Ale to je zvláštní – přece všech starých hrozeb se dnešní státy bojí nejvíce. Tak proč se nebojí i nacismu? Vrtalo to hlavou i Adamu Bartošovi, takže jménem Národní demokracie poslal Ministerstvu zahraničí mail, jestli nám ta naše republika nějak nehnědne:

Národní demokracie s velkým překvapením přijala zprávu, že Česká republika nehlasovala v OSN pro přijetí rezoluce zakazující heroizaci nacismu. Velmi nás překvapila i ta skutečnost, že shodně se zachovaly všechny země Evropské unie a že proti rezoluci hlasovaly pouze tři státy – Usa, Kanada a Ukrajina. Zdržení se České republiky si nutně musíme dát do souvislosti s tolerancí ČR k nacizujícím tendencím na Ukrajině včetně tolerance naší vlády k přímé propagaci kyjevských událostí na tzv. Pražském majdanu, konaném na Staroměstském náměstí v Praze, jehož se
otevřeně zúčastňují i zástupci ukrajinského Pravého sektoru. (Celý dopis si můžete přečíst ZDE).

Co je to vlastně fašismus, a co nacismus? Fašismus je – skoro nás napadá takový zemanovský bonmot –, když vedete plamenný projev, bohatě při něm gestikulujete, a lidé vám poté vesele mávají, někteří snad i kapesníčky. Nacismus je, když s kamennou tváří odříkáváte nějaký stokrát slyšený bonmot, a lidé po vás pak házejí vejce. Teď zbývá dořešit, kdo jsou fašisti a nacisti. Zřejmě ovšem, v obou případech, ti lidé, kteří vám naslouchají pod tribunou…

Následuje vynikající přednáška Jana Skácela o fašistické Itálii.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ