Psát žid s malým, nebo Žid s velkým?

OtazníkAch, ta počáteční písmena. Nuže slyšte, co si o nich my gójská hlava myslíme. K jejich pravopisu si samozřejmě můžeme vyhledat mnoho teorií; jedna například tvrdí, že pokud dotyčný vyznává judaismus, můžeme ho psát s velkým (laicky – čím «větší» žid, tím větší má nárok na velké písmeno). Je to částečně logické – je-li dotyčný nějak významněji spřízněn s židovskými idejemi nebo s židovským státem, je žid s malým, neboť to není národnost. Potom je-li navíc praktikujícím židem, ať se klidně píše s velkým počátečním písmenem. Ovšem je to i částečně nelogické – jak k tomu přijde katolík, který, kdyby se postavil na hlavu, vždy bude psán s malým? A jiní zase tvrdí, že Žid – s velkým písmenem – může být i jen pouhý obyvatel Izraele. «K čertu se všemi teoriemi!» říkate si možná. Ano, to jsou i naše slova.

Obecný úzus, který je nám milý, a který v nedávných dobách zastávali i mnozí profesoři, totiž velí docela jednoznačně – psát žid všude s malým počátečním písmenem. Elegantní paušální řešení. Tento zvyk jsme nicméně poslední dobou revidovali, a nakonec píšeme paradoxně Žid s velkým všude ve článcích, které se židů nadstandardně týkají. Prokazujeme tím jakousi nadstandardní dobrou vůli a smysl pro estetické cítění, neboť je-li slovo žid zmíněno mnohokrát, psáno jako Žid vypadá možná lépe. Tím ovšem nerezignujeme na dobrý zvyk psát všude jinde žid – s malým –, který jsme již zmínili.

Podle nás by v rámci jednoho článku (mimo tohoto vysvětlujícího) měla být použita vždy jenom jedna varianta. Obecně jsme také toho názoru, že by se nikdo neměl pohoršovat, uvidí-li psáno žid s malým, nebo naopak Žid s velkým, a neměl by se na autorovi textu dožadovat vysvětlení jeho volby. (Aby tento problém nevznikl, není na škodu, pokud autor připojí vysvětlení svého oblíbeného pravopisu.)

Aktualizováno 8. 1. 2016
Podle nových pravidel českého pravopisu se bude Žid psát oficiálně vždy s velkým Ž, lhostejno, jakou vyznává víru, či jaký je jeho vztah k Izraeli.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Psát žid s malým, nebo Žid s velkým?

  1. K. napsal:

    Dobrý den,
    mohl byste prosím uvést zdroj dodatku? Nikde jinde nemohu najít změny PČP pro rok 2016.
    Děkuji :-)

VLOŽIT KOMENTÁŘ