Razie? Grazie!

KmotrHorké letní dny zalily republiku. Kdo mohl, odjel někam pryč, třeba na chorvatský Zadar, aby si v moři schladil hlavu, tůrovanou naprázdno českými blbostmi.

Na Zadaru se přitom teď nachází i nějaký lobbista, kterého hledá česká policie. Takže už ani u moře nemá český občan chvíli klidu. Čert vem toho hledaného boháče, ten si to jistě dovede zařídit. Čeští policisté k němu dorazí na vodních lyžích, přestrojeni za mořské panny, a lobbista jen mávne rukou, že to bylo takový jako neformální, a že za pár dní stejně jede zpátky do Čech, ať se panny nebojí. Panny se zase usmějí na lobbistu, ať se zase nebojí on, že ať klidně přijede, že se mu nic nestane, že se to vždycky nějak odkloní a vysedí, a zmizí ve zpěněném příboji.

Ale co si počne český občan, uzavřený kolem dokola v tom hicu, a teď i v téhle další jakési kauze? Média hned roztáčejí svá turbodmychadla – krize vlády! I ten Nečas ze ztratil! Nikdo neví, kde je. Možná už na něm sedí čtyři vojáci a mlátí ho pažbou.

Čtenář jenom zívne: Už zase? Už zase se má blýskat na lepší časy? Už zase je třeba ukázat, že se měří všem stejným metrem? Už zase se potřebuje bradatá justiční mafie ukázat v příznivém světle? Už zase je třeba něco smrdutého v politice přikrýt další mediální nicaférou? Už zase ODS potřebuje oddělit zrno od plev, aby pak Nečas triumfálně vystoupil v televizi a získal si srdce republiky?

Zase tu máme další mediální aféru; smrdí v tom letním hicu víc, než je obvyklé. Chcíplá myš u cesty smrdí podobně, ale za pár dní ji hmyz rozloží. Mediální aféra „zatýkání českých korupčníků“ bude v novinách čpět přinejmenším dva týdny.

Korupčník ze Zadaru se jenom směje, ti, co zůstali v Česku, jistě taky. Snad prý byli o akci předem informováni, zkrátka vše je jako obvykle. Myslím, že není třeba kauze věnovat žádnou pozornost. Byť si ji snaží vynutit tím, že vypukla v období upoceného letního nicnedělání, kdy každý radši sedí doma a čte iDnes, než by chytil rakovinu kůže.

Filosofové budou v hospodách filosofovat, že už to možná vypadá, že se blýská na časy, ale že v Česku vždycky všechno takhle pěkně vypadá, ale ve finále se z toho člověk může leda ožrat v hospodě.
Blogeři budou blogovat o tom samém, ale pít u toho budou chlórovanou vodu.
Politologové se nechají slyšet, že by z kauzy mohla těžit opozice, ale že pokud se k ní postaví Nečas „jako chlap“, zazáří jeho hvězda. Ještě dodají, že by teoreticky mohla padnout vláda, ale nepadne.

Že vláda nepadne, je jasné každému, kdo nemá úpal; stejně jako to, že tato kauza a snad i její konkrétní dopady nijak nenaplní vzletná slova o nové spravedlnosti, pořádku a společnosti bez korupce, která budou chrlit všichni novináři a další pisálci, aby se mediální kolotoč okolo další mediální pseudokauzy nezastavil.

Tzv. „pravice“ nebyla (a nebude) nikdy v historii ČR jakkoli perzekuována, je tedy klidně možné, že kauza je pouze vyvřelinou vnitrostranických půtek ve straně s ptákem ve znaku. Někdo (nějaký „silnější kus“) v ní pocítil potřebu rozhýbat škatulata, někoho šoupnout výš, někoho níž. Kdo to má udělat jiný, než policie a další orgány činné v trestním řízení; sám se od korýtka nikdo nepohne ani o píď. Nakonec z kauzy vyjde ODS jako znovuzrozená. Podobně se chovala KSČ, když v 50. letech populisticky vypustila ducha antisemitismu, aby pak mohla pověsit ty, co ho vypustili. Strana se tím utvrdila ve své pozici, zbavila se naivů.

Pravděpodobnější ale je, že za současnou letní „korupční“ kauzou žádný smysl není. A že má ta kauza smysl pouze sama o sobě. Co by to bylo za politiku bez kauz? Kdyby vláda vládla bez skandálů a afér, občané by si dnes leda pomysleli, že je to nějaké divné a podezřelé, a volali by po její demisi.

A tak jsou občané krmeni z médií politickými pšouky, ve kterých se to jen hemží kmotry a korupcí. Každý pšouk dokáží média skvěle přefouknout, dostanou-li za to zaplaceno, nebo naopak když je to nic nestojí (viz Kmentovy odposlechy). Přitom často ani o nic nejde. David Rath by o tom mohl vyprávět. Dnes je zvykem vzít nic, a to nic mediálně rozmazat do absurdna. Proč? No pro nic. A pro vyšší čtenost.

Kdepak, jak figurují v kauze korupčníci a kmotři, můžete tu kauzu pustit k vodě; můžete ji nechat plavat, nebo si radši vy sami běžte zaplavat. Za měsíc po aféře neštěkne pes. Mediální kauza bude šumět, zloději budou dál nerušeně krást, vláda se vám bude vysmívat do konce volebního období i po něm, a vy si za ten půlměsíc aspoň protáhnete tělo.

ODS nakonec může policejním nenechavcům poděkovat, jejich akce totiž nebude mít, jak už víme, žádný negativní dopad. Nanejvýš se akorát rozšíří povědomí o té skvělé straně. Takže pěkně po kmotrovsku: Razie? Grazie!

Mediální realita

Mediální realitaSouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ