Rouškové náboženství

(přišlo e-mailem)

1. O určité náboženské podstatě nošení roušek svědčí to, že je lidé používají iracionálně na místech, kde jsou zcela k ničemu. V lese potkáte dvojice milenců zahalené rouškami, ba dokonce individuální běžce obalené šálami až po oči, což z joggingu dělá po fyziologické stránce tvrdý trénink ve vysokohorském prostředí. Ministr zdravotnictví zcela vážně prohlašuje, že je potřeba mít roušky, i když jede člověk s rodinou v autě. Vrcholem všeho pak bylo to, že čtrnáct dní platila povinnost mít roušku, když jel člověk v autě úplně sám. No řekněte: má v těchto případech rouška jiný význam než fungovat jako amulet, dejme tomu jako červený saténový náramek prodávaný v esoterických shopech jako prostředek proti uhranutí nebo tradiční valašský zvyk nosit v kapse kaštan proti nachlazení?

2. Pokud bychom úvahu o religiózní podstatě roušek rozvinuli dál, najdeme další překvapivé společné rysy s náboženskou vírou. Máme tu specifický jakoby kněžský stav (naši epidemiologové), který nad vírou v roušky bdí, vytváří jakýsi katechismus jejich používání a toho, kdo se mu zpronevěří, vydává světské spravedlnosti (policie, pokuta). Pokud by někdo namítal, že jde jen a jen o vědu, třeba zopakovat, že jiní vědci, třeba ve Švédsku, vidí celou situaci trochu jinak, takže opravdu těžko tvrdit, že je něco zcela jednoznačné. Máme tu něco jako sídelního biskupa (reprezentuje ho vrchní epidemiolog Roman Prymula). Ten má, podobně jako církevní hodnostáři ve středověku, značnou faktickou moc a svým způsobem je tím, kdo drží korunu na hlavě panovníkovi (Andrej Babiš). Pak tu máme klérus (příslušníci krizového štábu) i věřící – což je prakticky celá populace.

3. Nechybí samozřejmě ani příslušné rituály, zastoupené v první řadě klaněním se rouškám, které přistály minulý týden na pražském letišti. Kusům látky dovezeným z Číny vzdávala hold celé vláda včetně premiéra. Něco takového jsme v Česku dlouho neviděli, naposledy snad, když dorazily relikvie na dvůr Karla IV. Povinnost (nikoli doporučení) nosit zakrytá ústa a nos zase upomíná na povinnost příslušnosti ke konkrétní církvi z doby pobělohorské.

4. Lze vypozorovat i misionářský aspekt rouškové víry. Andrej Babiš napsal Donaldu Trumpovi, že my v Česku víme, že roušky by měli nosit všichni a že by se to mělo rozšířit do celého světa. Dlužno podotknout, že misijní činnost není bez úspěchu – americký prezident zakrývání obličeje americkým občanům doporučil. A názor mění i WHO. Je tedy možné, že aktuální misijní činnost naváže na úspěchy Moravských bratří, kteří se prosadili v celém světě. V každém případě je dobře, že naše přesvědčení vyvážíme klidnou, mírovou cestou, nikoli s agresivitou spanilých jízd husitů.

5. Poněkud problém představuje skutečnost, že stejně jako jakákoli víra i ta roušková přitahuje extremisty, kteří mají sklon k fanatismu. A tak u nás vidíme osoby, které neváhají udat osamělého běžce, kterému se svezl šátek z nosu, nebo nudisty, kteří se na rybníce opalují bez roušky. Fundamentalismus a latentní inkvizice se, žel, projevuje i zde.

Petr Honzejk uhodil hřebejk na hlavičku.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Rouškové náboženství

 1. r.m. napsal:

  Můj bývalý nadřízený Péťa je pověstný epidemiolog, Bakal Kakabal dbá, aby pro něj makali jen ti nejlépe vyškolení. Jeho kurzy, na které dohlíží od Genevského jezírka mají rejtink áááplusnadruhou.
  Máž rád čísla, tož ti nějaké poskytnu, neboj jsou v článku:
  http://www.osel.cz/11114-co-nam-mohou-prozradit-koronavirove-statistiky.html
  Přehled koronavirových statistik deseti vybraných zemí včetně grafů a odkazů.
  Jižní Korea začíná pěkně.
  Situace v Jižní Korei je atypická také proto, že velké množství nakažených vzniklo záměrným infikováním jednou náboženskou sektou, která cíleně vyslala své členy do čínského Wuchanu, aby odtud přenesli nákazu do Jižní Korei. Hned poté, co toto vyšlo najevo, byly okamžitě dohledány všechny kontakty všech nakažených členů sekty (viz https://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2020/03/26/how-singapore-and-south-korea-deal-with-coronavirus-quarantine-measures/#159b24461921 ).
  Dneska mají největší počet vyléčených a umírá jen 2% nakažených, což je o dva řády! více než na běžnou chřipku.

VLOŽIT KOMENTÁŘ