Rozhledna Děbolín, Rýdův kopec

Bude stát, nebo nebude stát rozhledna na Rýdově kopci u Děbolína? Na slovo rozhledna jsou dnes již mnozí alergičtí, přeci jen každá pěkná věc dnes taky stojí pěkné peníze, a tak leckdo váhá, zda je využít zrovna na rozhlednu. Pojďme si tedy alespoň přiblížit výhled z této rozhledny.

Rozhledna Děbolín – výhled

Vypočítaný výhled z rozhledny – celková mapa (9475×8670 px, 15 MB)

Děbolínská rozhledna by spojila výhled na Šumavu (Kleť, Špičák, Plechý,…), Novohradské hory, Temelín a Javořici s výhledem na Jindřichův Hradec. Nejdále bychom se podívali do Německa – na Grosser Rachel 1453 m (115 km). Teoreticky by snad – podle Generátoru panoramat – mohl být vidět i 146 km vzdálený alpský Ötscher 1893 m, ale zdá se být pravděpodobné, že tato velehora, ač uvedena na informačních tabulích, zůstane skryta za lesním masivem Bukový les (540 m) 4 km jižně od rozhledny. Škarohlídi namítnou, že podobný výhled by byl možný i bez rozhledny, leckdy stačí vylézt na stoh slámy, a tak dále, ale s nimi tu nehodlám polemizovat.

Teoretický výhled si můžete ověřit na mapě ve formě obřího obrázku, nebo na online mapě.

Můj názor na děbolínskou rozhlednu? Zamlouvá se mi. Výška je dobrá, není to žádná kazatelna nebo vyhlídková plošinka o pár schodech (jaké naleznou uplatnění na Šumavě). Rozhledna má lákat zajímavou podobou, což návrh architekta Hájka bezesporu splňuje.

Přesto jsem vítězný návrh rozhledny zprvu považoval za velmi překombinovaný – když jsem jej poprvé uviděl, zdálo se mi, že architekt se snažil za co nejnižší cenu vytvořit co největší divočinu; navíc jsem vážně pochyboval, zda taková vizáž rozhledny se vejde do dvou (ale i tří, čtyř) milionů Kč, což také vzápětí vyšlo najevo (že nevejde). Zřejmě se již od počátku s naprostou samozřejmostí počítalo s tím, že 85 % nákladů pokryje unijní dotace, takže jako cena rozhledny byl uváděn pouze doplatek z «vlastní», tj. hradecké kapsy.

Potom jsem ale nechápal, proč se do toho zúčastnění – a zejména architekt – dobrovolně tak zamotali, že začali tvrdit, že věřili, že 3,5 milionu bude konečná cena, za níž pořídí celou rozhlednu. Snad se báli reakce veřejnosti na vyšší částku? Přitom rozhledna je za konečných 15 milionů tak velkolepá, že každému alespoň trochu znalému člověku je zřejmé, že rozhledna takového formátu mohla stát ještě daleko více, kdyby nebylo bývalo použito tak pragmatické konstrukční řešení, jaké použito bylo (beton, dřevo a ocel jsou zde použity ve velmi rovnocenném, a tím překvapivě účinném poměru).

Velkorysý přerostlý barokní posed, nebo účelně strohá rozhledna?

Toť otázka, na niž už je známa odpověď…

Rozhledna Děbolín - varianta A

Rozhledna Děbolín - varianta A (arch. M. Hájek)

Varianta D (JPS JH)

Varianta D (arch. kancelář JPS JH)

Rozhledna Děbolín - varianta B

Rozhledna Děbolín - varianta B (arch. Blanka Tancerová)

Varianta C (JPS JH)

Varianta C (arch. kancelář JPS JH)

Plány děbolínské rozhledny – klikněte pro zvětšeníTrojúhelníků není nikdy dost. Plány rozhledny

Aktualizováno 22. 6. 2014.

A už to frčí, 85% eurodotace odbavena, ani ne do roka bude Hájkovo trojúhelníkovité veledílo stát nad Děbolínem. Bravo!

Aktualizováno 20. 8. 2014.

Děbolínská rozhledna jako «záchvěv postmoderny». Ano, to je přesné. (Ne zas tak docela – viz Aktualizováno 8. 7. 2015.)

Aktualizováno 4. 3. 2015.

Děbolínský megaposed utěšeně roste, na stavební práce dohlíží růžový Kristus.

Rozhledna Děbolín / Rýdův kopec – aktuální foto (4. 3. 2015)Rozhledna Děbolín / Rýdův kopec (4. 3. 2015)

Javořice z Rýdova kopce nad DěbolínemJavořice (30 km) z Rýdova kopce nad Děbolínem. V popředí sila v Jarošově nad Nežárkou (10 km).

Aktualizováno 4. 4. 2015

Obec Děbolín informuje, že otevření rozhledny pro veřejnost je plánováno ke konci května.

Aktualizováno 24. 5. 2015

Děbolínská rozhledna je již téměř hotová. Otevření posunuto na začátek července.

Aktualizováno 1. 6. 2015

Architektův medailonek z rotariánské «encyklopedie» vlivných lidí (whoiswho-verlag.ch):

(Zdroj: whoiswho-verlag.ch)ZZ = zvláštní zásluhy

Aktualizováno 3. 7. 2015

Otevření rozhledny proběhne 8. července, sděluje Infocentrum Jindřichův Hradec.:

Otevření rozhledny

Aktualizováno 8. 7. 2015

Rozhledna byla dnes, za tónů ohrané Vangelisovy new-age pecky (Conquest of Paradise/Dobytí ráje), která ovšem svou majestátností jako by byla stvořena přímo pro tuto rozměrnou věž (nemohl jsem se zbavit dojmu, že píseň vybral sám architekt), slavnostně otevřena.

«Záchvěv postmoderny» se nekonal. Jakákoli případná změť tvarů, kterou mohou upejpaví lidé vidět v dolní části rozhledny (obloukový portál kolidující s trojúhelníkovými okny), je zcela vykoupena velkolepou trojúhelníkovou betonovou (!) plošinou, jejíž prostorové řešení považuji za vynikající, a která pluje vzduchem 24 m nad pozorovatelem.

Pokud jsem se zde dříve o rozhledně (bez znalosti její konečné podoby) vyjádřil bez sebemenších očekávání jako o veledíle, tímto jízlivou kurzivu odstraňuji. Jde o skutečně mohutné, a přitom naprosto vstřícné (možná až příliš) dílo.

Podrobnou recenzi rozhledny doplním v nejbližší době.

Výhled z rozhlednyTakový je výhled z rozhledny

Aktualizováno 13. 7. 2015

Jak jsem slíbil, tak činím. Recenze rozhledny.

«Chata 24 m nad zemí»

Nástěnka se stříškou – pod střechouNástěnka se stříškou – uvnitř zastřešené haly

Podívejme se na děbolínskou rozhlednu z hlediska designu. Jak o ní smýšlí člověk, který se vysmívá Rajnišovým experimentům ze špejlí a párátek, které nejpozději za půl roku shnijí, uznává jenom pozinkovanou ocel s trochou betonu, a nemá rád, když je rozhledna zbytečně složitá? Překvapivě smířlivě!

Člověk by čekal betonové schodiště – a ono pohádkovéČlověk by čekal betonové schodiště – a ono pohádkové

Na plánech rozhledny mne zaujalo, že platforma vyhlídky má být tvořena jakýmsi zdivem, považoval jsem to však za chybu výkresu s tím, že jistě půjde o tradiční kombinaci dřeva a oceli. Každopádně mne zajímalo, jak se stavitelé popasují s oblouky zábradlí. Budou snad z dřevěných profilů poskládaných na sebe? Jaké však bylo mé překvapení, když jsem rozhlednu konečně spatřil. Inu, takovéhle: «A hrome, to je beton!» Platforma i rohové zábradlí jsou tedy betonové.

Vítejte na poseduVítejte na posedu

Byly zahájeny projevy. Starosta Mrvka, ač začal – ze zřejmých důvodů – poněkud defenzivně (o rozhledně hovořil zásadně jako o «investiční akci»), situaci psychicky zvládl, a poté, co se – nelítostným poděkováním jindřichohradeckým úředníkům – přesvědčil, že dav je neškodný, se již zcela uvolnil, aby větou (cituji): «My z magistrátu jsme vlastně udělali jenom to, že jsme na to sehnali prachy.» upřímně shrnul celou anabázi a odhalil samotné jádro. Pak se pokusila promluvit vousatá mánička, z níž se vyklubal ctihodný architekt Hájek, kterému záhy došla slova, a jakýsi statik už to pak zakecal úplně do ztracena.

Konečně se začal z přistavených reproduktorů linout Vangelisův megahit, jenom jsem se nad tím new-age broukáním se směšnou pseudolatinou pousmál, kdo že to má tak předvídatelný hudební vkus. Že by architekt? Ohromen rozměry rozhledny, připomínající spíš část dálničního mostu, prohodil jsem s ním (který ještě chvíli předtím, soudě z jeho rozrušeného projevu před nastoupeným davem, počítal minimálně se zlynčováním) pár vlídných slov zhruba v tom smyslu, že jsem čekal všechno možné, jenom ne to, že rozhledna bude nakonec ve skutečnosti vypadat takto mohutně, uctivě a docela vysvětlitelně, neboť teprve pohled na tu skvělou masu betonu visící 24 m nad zemí mi pomohl pochopit celou koncepci vyhlídkové věže.

Dvě pyramidy těsně vedle sebe. To nemají ani v GizeDvě pyramidy těsně vedle sebe. To nemají ani v Gíze

Odhaliv ve mně svého spiklence, architekt poté, co se vyzpovídal ze svého rozčarování nad přijetím finanční stránky projektu veřejností, vzkřikl: «A už ses byl podívat nahoře? To se TI bude líbit!» Ani jsem se nezmohl na tradiční odpověď «To víš že jo, ty stará vojno!», zaskočen tím, jak bleskově rozpoznal, že proti jeho výtvoru skutečně nic nemám (jakož ani proti jiným dílům, která jiní v davové hysterii považují za otřesná – například jihlavskému Prioru podle mého názoru schází k dokonalosti pouze provedení fasády modernějšími materiály a obnova interiéru, jaképak zbourat!), a směle jsem vykročil na rozhlednu, jejíž nejspodnější část svými «zamračenými» okénky a obloukovým portálem připomíná rypák netopýra, bereme-li to jako vždycky pareidolicky.

Chybí jen zpocená dívka v plavkáchSauna? Chybí jen zpocená dívka v plavkách

Na dlažbu vyvedenou do podoby šesticípé hvězdy naštěstí nezbyly peníze, prostý obrubník tak pragmaticky lemuje podstavu rozhledny a její příslušenství (stoly s lavičkami, stojan na kola, odpadkový koš a nějaké cedule), které je kompletně všechno ze dřeva, takže ročníky narození 1900 až 1965 se nad tím ani nepozastaví (zdravím tátu a všechny ostatní kutily s výtiskem Co a jak se dřevem [SNTL, 1980] v knihovničce). Uvnitř na betonové podlaze se již skvěla hojná vrstva bláta, idealisticky jsem si představoval ocelový rošt po celé ploše podlahy, který by takovému agro-looku zamezil.

Nechybí nezpocená dívka v hrachovištiNechybí nezpocená dívka v hrachovišti

Vstupní hala působí díky kolosálnímu prosklení světle a vzdušně, záhadou jsou pro mě betonové sloupy, které jsou tak tenké, až váhám, zda mají nosnou funkci. Zevnitř vypadá rozhledna překvapivě jednodušeji, než by bylo možno očekávat, byť z bližšího pohledu si všimnete, že vnitřní nosné trámy jsou do efektně špičatého trojhranného tvaru nastavovány dřevěným obložením, z něhož občas trčí nedotažený šroub.

Ukotvení točitého schodiště vypadá velmi subtilně (najděte si to ve slovníku)Ukotvení točitého schodiště vypadá velmi subtilně (najděte si to ve slovníku)

Schodiště je celé ze dřeva a co nejprostějším způsobem kombinuje hranaté a kulaté prvky, takže si člověk připadá napůl jako ve středověku a napůl jako v nějakém duty-free zábavním centru 90. let. Dřevo je dokonce lakované, nebo to tak alespoň vypadá. Mezi rameny dřevěného schodiště se vine druhotné točité ocelové schodiště, neboť tam zbylo místo přesně pro něj.

Chata… 24 m nad zemíChata… 24 m nad zemí

Hojnost dřevěných prvků vyvolává na některých místech pomyšlení na saunu, hlavně tam, kde dochází k několikavrstvému překryvu dřevní hmoty. Designové opláštění tvořené dřevěnými latěmi evokuje zdálky cosi italského z 80. let, snad žaluzie, a – překvapivě – opticky stabilizuje a zpřehledňuje celou složitou konstrukci, jíž pomáhají definovat a současně jí dodávají dynamiku (z hlediska statiky nezbytné) tři ocelové sloupy. Zdálky vypadá rozhledna jako postavená z lega, k čemuž jí dopomáhají aktuální žlutá barva (kdoví, za jak dlouho dřevo oprší do depresivní šedi jako ve Valtínově) a plné tvary ve vrchní části.

Panenská krajinaPanenská krajina

A jsme nahoře. V uších mi zní ďábelsky prorocká architektova slova «To se ti bude líbit!». Jenom nad tím kroutím hlavou. Taky že se mi to líbí. Vždyť to jsou čistá 70. léta! Ani Zetor Crystal neměl tak bohatě prosklenou kabinu. Kam se člověk podívá, tam svítí žluté dřevěné palubky a obrovské skleněné plochy. Sauna, ve které není vedro. Vždyť to je geniální! Je to jako autobusová čekárna postavená uprostřed vesnice v akci Z. Je to něco, co každý zná.

Jak za mlhy najdete Javořici? Je před ní jarošovské silo.Jak za mlhy najdete Javořici? Je před ní jarošovské silo

Zaoblené betonové rohy na vyhlídkové plošině mi připomínají vyhlídku na věži ve Slavonicích. Stojím 24 metrů vysoko a mám dojem, že je to dvakrát víc. Zřejmě je to způsobeno tím, že rozměrná betonová plošina je vůči zemi téměř v klidu (pouze neznatelně kmitá), takže si člověk představí padesátimetrový panelák a výhled z něj. Dívka dole na poli něco trhá, naštěstí mám ultrazoom, takže na displeji vidím, kromě bezstarostného hradeckého starosty v hloučku dobrovolných hasičů, i to, že dívka svírá v dlani lusky hrachu.

Trať z rozhlednyTrať z rozhledny

Podívám se naopak nad sebe a opět se shledám s opulentním dřevěným obložením, jaké jsem viděl naposledy na lodi Vasa, nebo na již zmíněných autobusových zastávkách či chatkách z nejlepších dob ČSSR. Odevšad se na vás směje dřevo, až se bojíte otevřít paštiku. Těžko vymyslet něco přívětivějšího, lidštějšího – a architekt měl tu kuráž, že to vymyslel. Lidem 21. století navzdory. Kteří už si na všechny ty «zbytečné» skleněné a dřevěné plochy brousí zuby.

Rozhledna od tratiRozhledna od trati

Osobní hodnocení

Myšlenka, formát, konstrukce: 80 %

Modernost konstrukce a materiálů: 40 %

Výsměch rádobymoderním maloměšťákům («Vždyť to vypadá jako ze 70. let!»): 100 %

Design: 70 %

Nakolik se rozhledna líbí (předpokládané):

… dětem: 100 %

… mládeži: 90 %

… starcům: 90 %

… ženám: 80 %

… mužům: 50 %

… dospělým: 50 %

… lidem z J. Hradce: 50 %

… lidem z Děbolína: 0 %

Odolnost vůči povětrnostním vlivům: 60 %

Odolnost vůči lidem: 20 %

Výhled: 70 %

Celkové hodnocení: 70 %

Motto: «Rozhlednu z párátek dokáže postavit každý vůl. Děbolínská věž je však něco úplně jiného…»

Turistické info

Mapa umístění

Výhled: přehledný obrázek / online mapa

Celková výška rozhledny: 33,0 m

Vyhlídková plošina: 24,0 m nad zemí

Počet schodů: 102/128

Otevírací doba: 8:00 – 20:00, každý den

Aktualizováno 14. 7. 2015

Právě jsem se dozvěděl, že i nějací ČBArchitekti nezávisle na mně srovnávají děbolínskou rozhlednu s Rajnišovým-Cimrmanovým majákem, o kterémžto díle jsem se zde mezi řádky zmínil jako o příkladu architektury, která neslouží lidem, ale rádobymoderním havlistům s «citem pro přírodní materiály», bobrům a dřevokazným houbám. V každém případě mi ale uniká smysl srovnávání Rajnišovy zahradní ozdůbky s monstrózní betonovou děbolínskou věží. A Rajnišovu samouúčelnou samohanu sestavenou z třísek pompézně kotvených ocelovými lany ještě vyzdvihovat jako vrchol architektury nebo čeho všeho…

Ale dobrá: chcete srovnání, máte ho mít. Z hlediska architektury u mě Hájek vede nad Rajnišem o jednu shnilou laťku z jeho (Rajnišových) dřevoskládaček. Pokud pak někdo v souvislosti s děbolínskou rozhlednou hovoří o samoúčelnosti, přesně toto slovo mi vytane na mysli, kdykoli vidím jakékoli Rajnišovo dílo.

Aktualizováno 24. 8. 2017
Nějaký zatvrzelý odpůrce architektonického ztvárnění rozhledny – či dokonce její samotné existence – prý v Jindřichově Hradci rozšiřoval fámu, že rozhledna je mělce založena na nestabilním podloží a může se překotit. Informovalo o tom samo Město růže.

Pomineme-li hloupost a drzost počínání tohoto kverulanta, pak ovšem můžeme spatřit drobnou chybu i v počínání těch, kteří rozhlednu představovali veřejnosti. Protože – bůhvíproč – bažili seznámit široký lid i s nejskrytějšími technickými podrobnostmi tohoto díla, čtenář se ještě před dokončením rozhledny mohl dočíst na Internetu v oficiální prezentaci, že podpůrné ocelové sloupy mají být uloženy v hloubce cca 5 m pod zemí.

Při slavnostním otevření mne proto pobavilo a zároveň trochu zneklidnilo, když – už nevím, zda hradecký pan starosta, nebo statik – hovořil o (na první pohled absurdní) hloubce dvaceti metrů. Považoval jsem to ovšem buď za neškodné přeřeknutí, nebo za záměrné nadsazení, kdyby náhodou v davu číhal samozvaný statik, hrozící zavelet k útoku se slovy «To je málo!». V plánech rozhledny – veřejně dostupných, neboť v době výstavby poněkud překvapivě dohledatelných přes Google – se přitom hovoří o hloubce (minimálně) dvou metrů.

Takže zde máme tři různá čísla: 2, 5, 20 m. Jako ne-statikovi je mi přitom zřejmé, že děbolínská věž se obejde prakticky bez základů, neboť ty jsou zde suplovány rozkročenými nosnými sloupy. (Toto řešení pro rozložení váhy mohutné betonové vyhlídkové plošiny na písčité podloží jistě nebylo zvoleno náhodně.) Tyto sloupy jsou spojeny do nehybného celku železobetonovým základem, jehož půdorys je z plánů patrný.

Zda má tento spojovací tvar mocnost 2 nebo 5 metrů (či 2 m uprostřed a 5 m v rozích), nad tím mohu váhat a vlastně je mi to úplně jedno, neboť statik to dávno vymyslel za mne, dělníci postavili a rozhledna bez újmy přestála zatěžkávací zkoušku v podobě slavnostního otevření i několika bouří s vichrem adresovaných přímo na Jindřichohradecko. I s pískem v podloží konstruktéři jistě počítali. Ostatně, právě proto ho nemuseli přimíchávat do cementu… Řeči se vedou a rozhledna stojí.

Jako správce těchto stránek mne tak pouze mrzí, že nějaký záškodník možná zneužil zde dostupné nákresy a možná i určité části mé recenze, v níž jsem zcela bezelstně vyjádřil své laické postřehy ke konstrukci, aby jimi ve své zvláštní mysli podpořil své divoké domněnky, které následně veřejně kdesi ventiloval.

Skoro bych se i domníval, že jsem svými nadsazenými slovy o dřevěných rozhlednách «které nejpozději za půl roku shnijí», vyřčenými zde mimo kontext děbolínské věže, už dříve inspiroval jiného škarohlída (možná jde stále o jednu a tutéž osobu), který zase prorokoval, že rozhledna je napadena plísní. To ovšem od tohoto kverulanta považuji za opravdovou drzost, neboť je mi dobře známo, že pro 99 % kritiků děbolínské rozhledny je dřevo (třebaže shnilé) posvátné. (V případě, že jde o zástupce onoho neuvěřitelného 1 %, prosím tohoto skvělého člověka, ať se mi ozve, abychom spolu mohli neprodleně začít stavět betonové a ocelové věže.)

Jsem bytostně přesvědčen, že ani ty největší pochybnosti o konstrukci nemohou poslat skvělou děbolínskou rozhlednu k zemi. Neboť byla, což je zřejmé na první pohled, postavena velmi fortelně s použitím spolehlivých materiálů. A nikoli pomocí hypnózy.


Ani dřevomorka, ani počasí. Největším nebezpečím člověkem vztyčených děl může být – zase jenom člověk

-

Rozhledna na nejvyšším vrcholu Vysočiny? Jdeme do toho:Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(5 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Krása, umění se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

10 komentářů u Rozhledna Děbolín, Rýdův kopec

 1. OS napsal:

  Tak co, děbolínští, kdy se ten megaposed, co vám postavili za humny, otevře návštěvníkům? Pan Mrvka v nějakém rozhovoru vsadil na červenec, ale v Hradci přece zítra znamená včera…

 2. Jirka napsal:

  Včera 26.6 2015 jsem jel kolem rozhledny a je hotová. Ale otevřená není .

  Jirka

 3. Anonymní napsal:

  Prosím, jaká je otevírací doba?

 4. Jirka napsal:

  Tak jsem se dnes 18.7.2015 byl podívat na rozhledně. Opravdu pěkné. Bohužel stojany na kola skoro nepoužitelné, když si nechcete ohnout ráfek.
  Výhled na J. Hradec dobrý, ale jestli povyrostou ještě stromy směrem k J.H. už nebude vidět. Když je nepokácíte.
  Můj názor je, že měla být vyžší . Argument, že Hradeckému Aeroklubu by to vadilo, mi připadá lichý. Přeci by nebyl problém na vrchol hezké stavby rozhledny dát poziční světlo.
  Jirka

 5. Jirka napsal:

  Ještě jedna věc. A to dostupnost , reklama a jak se na ní dostat.
  Je hezké, že máte hezkou rozhlednu, ale auta mezi Hradcem a Kardašovou Řečicí zastavují na hlavní u vodojemu ,nebo co to tam je a nemají se tam jak dostat, leda přez pole. V Děbolíně ani na Barboře, jsem neviděl žádné značky a šipky, jak se tam dostat. A nebo jsem si jich nevšimnul. (jel jsem na kole).
  To, že je kolem rozhledny stezka pro cyklisty, vidím jako opravdu pozitivní , aby se člověk nemusel vyhýbat autům, (a když už někdo jde na rozhlednu, měl by si to alespoň trochu zasloužit), ale stejně jsem jeden automobil z Jihlavska u rozhledny potkal. Jenže, když na rozhlednu nepůjde někdo jako turista , nebo cyklista a nezjistí si přístupovou cestu, nemá prakticky ani kde, v Děbolíně zaparkovat. Jirka

 6. Roman napsal:

  Byl jsem s rodinou na dovolené v Jindřichově Hradci. V informačním centru, mi paní řekla, že je to 1km. od Hradce. Ptal jsem se, jestli musím pěšky po té rušné silnici? Paní mi odpověděla, že až k rozhledně vede cyklostezka. Tak jsme vyrazili směr Děbolín. Na konci Hradce skončil chodník a stezka nikde. Místní lide mi říkali, že to je pěšky pěkný kus cesty. Protože bylo velké teplo a dost hodin, rozhlednu jsme nechali na příští rok. Paní z informačního centra tam jistě nebyla a podává mylné informace. Jak píše Jirka, žádné značky, šipky, ukazatelé, nikde nejsou. Věřím, že příští rok to bude lepší.Roman

 7. Baba Jagga napsal:

  Rozhledna se mi tůze líbí. Je pěkná a zapadá i do krajiny.
  Argumenty, že má být vidět na Hradec, jsou blbosti. Je to Rozhledna v Děbolíně a má být vidět jinam.
  Kdo chce vidět na Hradec, ať vyjede na Fedrpuš a může na něj brejlit celé hodiny.
  Ta rozhledna se určitě nestavila kvůli Hradci.

 8. OS napsal:

  Fedrpuš :))
  Ano, máte pravdu, Lucie!

 9. Jirka napsal:

  Ahoj Jaggo. Jak už jsem psal rozhledna je hezká . Když to vezmu doslova, tak z Fedrpuše celý Hradec taky nebude moc dobře vidět . Vždyť tam jsou taky stromy směrem na bývalé vojenské cvitiště. To už je lepší pohled na JH. před Políknem . .
  Jaggo a když je tedy ta rozhledna v Děbolíně, proč neni vidět dobře tedy Děbolín ?.
  Je pravda, že se rozhledna nestavila kůli J. Hradci Za ty miliony je to zadarmo.

  Ale je Pravda že nejlepší pohled Na J. Hradec je z Černé věže.

VLOŽIT KOMENTÁŘ