Rozhledna Kunžak / Vysoký kámen (738+40m) – návrh

17. května 2014

Na Vysokém kameni u Kunžaku kdysi stávala rozhledna; internetové prameny hovoří o letech 1860–1890. Vyhlídkovou věž ale (ve skutečnosti věž měřickou) vidíme i na pohlednici Mariana Khandla, odhadem z let 1930–1940. Internet nám nakonec dává zapravdu – tato věž zde prý vznikla ve 20. letech 20. století (viz ZDE). Ve stejném období asi vznikla i podobná věž na Hradisku 760 m…

Vždy jsem se domníval, že z let kolem roku 1920 pochází asi onen vztyčený kamenný sloup, leč není tomu tak, podle internetu tam byl vztyčen ještě o půl století dříve.

Co je zajímavé – aniž bych tušil to, že zde «rozhledna» byla, a aniž bych znal její podobu, vždy jsem měl za vhodné, kdyby na Vysokém kameni rozhledna stála – a to taková, která by obepnula kamenný sloup. Přesně jak ho obepínala ta 90 let stará konstrukce, o níž jsem neměl tušení, že existovala.

Taková podoba rozhledny si ale žádá zřejmě docela složité konstrukční řešení, kdy paty rozhledny by byly uchyceny ve skále. Proto by bylo vhodnější ji postavit o pár metrů vedle těchto majestátních balvanů s triangulačním sloupem…

V takovém případě si ovšem rozhledna vyloženě říká o svou podobu – tubusového stožáru s vyhlídkovou plošinou a schodištěm. Něco vzdáleně podobného této rozhledně, avšak spíše ještě ladnějšího (ty trčící antény v případě kunžatecké [možno i kunžakské] rozhledny nenajdou uplatnění, tubus by tedy mohl být užší, ba nižší).
Dokonce lze vést točité schodiště vnitřkem tubusu (např. v případě tubusu původem z větrníku VE), takové řešení je bezpochyby ještě estetičtější.

Výška rozhledny? Vyhlídková plošina ve 30–40 m rozhodně postačí (v případě uplatnění tubusu z VE přitom může být umístěna klidně v 60 m…). Rozhledna by tedy nemusela být provedena ve valtínovském ‘Las Vegas’ stylu.
Místo je velmi dobře přístupné i pro těžkou techniku…

Výhled

Kam bychom z rozhledny dohlédli, ozřejmí mapka, dostupná ZDE.
Šumava, Hradec, Alpy, …

Vysoký kámen u Kunžaku – rozhledna

Původní 'rozhledna' na Vyokém kameni, snad ze 20. let 20. století

Rozhledna Kunžak – Vysoký kámen: nová podoba

Rozhledna Kunžak – Vysoký kámen: nová podoba?


Aktualizováno 01/2022
Ocelová příhradová věž (žádný dřevěný posed) postavená přímo v ose sloupu, co se týče elegantnosti řešení a celkového dojmu, samozřejmě jasně vede nad jakoukoli konstrukcí postavenou o pár desítek metrů dál.


Rozhledna na nejvyšším vrcholu Vysočiny? Jdeme do toho:Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Krása, umění se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ