Rozhledna Valtínov – Havlova hora (680+45m)

Turistické informace

Mapa umístění
Výhled: přehledný obrázek
Celková výška rozhledny: 44,4 m
Vyhlídková plošina: 33,7 m nad zemí
Nadmořská výška u paty rozhledny: cca 675 m
Otevírací doba, vstupné, kontakt: ceskakanadazvysky.cz

Co je z rozhledny vidět?


Český Rudolec (5 km) a Dačice (12 km), samozřejmě krajina Přírodního parku Česká Kanada u Valtínova, a okolní vrchy a výškové stavby – např. větrníky VE u Pavlova (27 km), na rakouské straně další u obce Japons (38 km), nebo silo v Zissersdorfu (39 km). V dáli za Rudolcem uzavírají výhled vrchy NP Podyjí (48 km). Je vidět i Javořice (16 km), kostel v Nové Říši (22 km) a Montserrat u Slavonic (12 km). Nezkalí-li vám zrak mlha či kouřmo a víte-li, kam se podívat, s dalekohledem dobře uvidíte celé tři další rozhledny. Nepřekvapí Mařenka u Štěměch (33 km); telčskou Oslednici (18 km) jistě také najdete, byť se občas trochu schovává. Ještě nenápadněji vystupuje nad obzor Pípalka na Křemešníku (35 km).
Za mimořádné dohlednosti (tj. obvykle 60 a více km – viz aktuální údaje ČHMÚ) lze spatřit i 2076 m vysoký Schneeberg, rakouskou horu 152 km daleko.
Mapka / panorama.

-

Fotogalerie

20. května 2013
Prvních pár fotek rozhledny – i z ní.

-

21. června 2013
Rozhledna i její okolí vyjevily svou konečnou podobu, ke které od počátku spěly.

-

22. června 2013
Konalo se předoficiální otevření pro geocachery a další nedočkavce. Dorazilo něco přes 50 lidí; rovněž dva slaňovači, kteří se spustili dolů.

-

1. července 2013
Rozhledna otevřena, Schneeberg vyfocen! Zatím jenom černobíle, ale aspoň je co trumfovat. Podívejte se:

-

21. července 2013
Další verze rakouské velehory – FOTO!
Aby byla takhle vidět prostým okem, musí být výborná dohlednost – nejméně 60 km. Speciální fotoaparát se však spokojí s dohledností o 10 km nižší, kdy je Schneeberg stěží vidět matným obrysem.

-

Starší fotky + mapa rozhledu:

Schneeberg od Hradiska. Vyjde-li počasí, nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku dohlédneme i z valtínovské rozhledny

Schneeberg od Hradiska u Poldovky, 11. 4. 2013, 157 km. Vyjde-li počasí, nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku dohlédneme i z valtínovské rozhledny.

Otevřeno – vzhůru do Valtínova

1. července se věž U Jakuba konečně otevřela vší veřejnosti, což jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít, takže jsem konečně okolo 17. hodiny zaparkoval vozidlo u silnice II/151 hned opodál krásného poutače PAS-PLUS (to jsem ještě nevěděl, že jen o kus dál je vybagrované parkoviště) a vydal se nejkratší cestou k rozhledně, což zahrnovalo i dva ladné skoky přes elektrický ohradník kolem jakéhosi pole, přes které by se za normálních okolností asi chodit nemělo. Ale když čas kvapí, nejkratší cesta je vždy ta nejlepší.

Asfaltová silnice stoupala do závratných dálek a výšin, už jsem myslel, že vyjdu někde u Landštejna, nebo na Mount Everest. V cíli jsem měl legitimní nutkání zkrátit si cestu k rozhledně po svahu, ale provokativní novostavba posedu s výhledem zrovna na onen svah mne tak zviklala, až jsem uvěřil, že tam stojí kvůli tomu, aby lidi od logické zkratky odradila. Konečně jsem stanul u rozhledny obklopené turisty i cykloturisty a vydal se nahoru; po avizovaném turniketu ani památky.

Nahoře jsem se v první řadě snažil vyfotit Schneeberg, neboť Kostelní Myslová hlásila dohlednost 60 km, což fotoaparátu fotícímu v infračerveném spektru mělo na zachycení 150 km vzdálené alpské hory stačit, přestože okem nebyla viditelná. Ani jsem neprohlížel pořízené fotky, místo toho jsem se kochal výhledem. Až doma jsem zjistil, že jsem Schneeberg skutečně vyfotil.

Po sestupu na zem jsem se zastavil v zázemí rozhledny, kde jsem kromě plakátů s informacemi o této i jiných rozhlednách ve všech krajích a návštěvní knihy konečně spatřil turniket – v podobě dámy za pultem. Nakonec moje bystré oko zmerčilo samotného inženýra i s jednou z jeho krásných dcer. Neočekávanou přítomností tohoto «muže za oponou», jehož jsem nikdy dříve neviděl, jsem byl tak vykolejen, že jsem se zmohl jen na zaplacení 40 Kč za vstup.

Až když jsem cestou zpět míjel u rozhledny zaparkovaný černý Mercedes GL 320 CDI, vytanuly mi na mysli palčivé otázky, které jsem býval měl duchovnímu otci rozhledny v přátelském hovoru položit, zejména ohledně nešťastného žiletkového drátu, který na jakoukoliv rozhlednu zkrátka nepatří. Popuzující cedule „Výši vstupného určilo Ministerstvo pro místní rozvoj“, která neměla spatřit světlo světa, a to i kdyby byla pravdivá, si snad debatu ani nezasluhuje, na rozdíl od neprodleného odstranění. Tak snad už je pryč, neboť se stanoveným vstupným samozřejmě nemám nejmenší problém a zcela mi vyhovuje, což ovšem o hloupých cedulích říci zásadně nemohu.

Zpět jsem šel už oficiální trasou, vedoucí okolo hřbitůvku, který jsem tam věru nečekal, ale který cestě na rozhlednu dodal jaksi duchovní rozměr. Teprve u něj mi došlo, že oficiální cesta k rozhledně vlastně není vůbec krátká (ale není ani dlouhá), jak se na pořádnou stezku k rozhledně sluší. A taky, že jsem nemusel parkovat u frekventované silnice, ale mohl jet autem po cestě až k první závoře, jak činili ostatní návštěvníci.

Špička rozhledny, tyčící se nad valtínovskými lesy, je skutečně impozantní; už ze silnice člověka přitahuje, aby zjistil, o co jde. Což se mu za okamžik skutečně povede, aniž je vybaven mapou. Snad rozhledna každému člověku dostojí jeho představám, a on z ní bude odcházet spokojený, s vědomím, že 40 Kč (když jde o velkou rodinu, je to už pořádná částka), což je cena hodná spíše významného prázdninového letoviska (jakým Valtínov možná je?), neutratil zbytečně.

Přeji rozhledně dlouhá léta provozu; už teď tipuji, že podnebí České Kanady prověří schodiště z modřínového dřeva, ale třeba i samotnou konstrukci. (Dnes vyposlechnuté zvolání člověka, který si prohlížel nepatrnou štěrbinu v mohutném trámu: «Za pět let by mě na rozhlednu nedostali!» nicméně bylo spíše úsměvné.) Ale co já vím, zub času možná v případě valtínovské rozhledny není vůbec relevantní, když bude třeba každých pět let obnovována, nebo budou průběžně stavěny nové verze.

Ať se rozhledně daří. I všem lidem, kteří se o ni – věřím, že bez nízkých pohnutek a postranních úmyslů – zasloužili, a jejím návštěvníkům.


Investorův medailonekMedailonek stavitele (zdroj: whoiswho-verlag.ch)


Historie, první zkazky o rozhledně

30. ledna 2013 jsem na právě vyfoceném panoramatu okolních kopců a lesů spatřil neznámý stožár. Azimut mne navedl k vrchům u Valtínova. Domníval jsem se, že jde o nově vztyčený mobilní vysílač v této oblasti, avšak hned nato mi dobře informovaný zdroj k mému údivu sdělil, že jde o rozhlednu. Vypravil jsem se na místo, a skutečně, nad Valtínovem u Kunžaku se na vrchu Havlova hora 680 m tyčí smělá konstrukce šestiboké dřevěné rozhledny. Rozhledně – „vzdušnému“ dílu – dělá o kus vedle společnost dílo vodní – kaskáda rybníků (viz zde). Zbývá tak snad už jedině tunel a řecké ohně, aby byly nad Valtínovem všechny živly pohromadě…

Rozhlednu projektovala a snad i postavila, s valným přispěním českých firem, společnost Graf-Holztechnik z rakouského Hornu. Konstrukce s šesti nosnými obvodovými trámy je logická, působí jednoduše a čistě. Je zřejmě i nutná – vzhledem k docela impozantní výšce rozhledny, s níž by čtyřboká konstrukce měla problém. Z dálky přitom rozhledna vypadá právě jako čtyřboká věž či hláska. Proporcionální střecha pasuje k celku, není ani zbytečně vysoká, ani placatá. Zvláštním detailem ocelového schodiště jsou schody z dřevěných prkének místo obvyklých ocelových roštů, což – společně s nižší výškou schodů (16,5 cm) – činí výstup nahoru vlídným.

-

Na pravou míru

Kunžak, Český Rudolec, Horní Radíkov, a dokonce Markvarec. Ze statistiky vyhledávacích dotazů vidím, že tyto obce lidé často spojují s valtínovskou rozhlednou. Tak snad ji nakonec najdou…

Některé návštěvníky zase zajímá „Havlová hora“, tedy hora sestávající z Havlů. Teoreticky bychom asi opravdu mohli navštívit horu z navršených figurín Václava Havla, ale zatím to asi není na pořadu dne.

-

Rozhledna na nejvyšším vrcholu Vysočiny? Jdeme do toho:

Související odkazy (klikněte na ikonu):

-Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(9 hlasů, průměr: 4,11)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Krása, umění, Obyčejný život se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

39 komentářů u Rozhledna Valtínov – Havlova hora (680+45m)

 1. Anonymní napsal:

  Hezkééé :)

 2. OS napsal:

  Je tu někdo místní, kdo si troufá odhadnout, jak to bude s přístupností rozhledny? Bude dostupná zcela veřejně, nebo aspoň po domluvě s investorem?

 3. Dobrý den chtěl bych se zeptat v jakém programu děláte výpočty rozhledů z určitých věží či rozhleden. Také je mým zájmem lov vzálených hor, pohoří atd… proto by mně určité výpočty k určitým místům pomohly. Děkuji předem za informaci :)

 4. OS napsal:

  Dobrý den,
  na výpočet rozhledu používám program Radio Mobile -> http://www.cplus.org/rmw/english1.html, v grafickém editoru pak bitmapu rozhledu ručně slícuji s libovolným mapovým podkladem, v tomto případě z Mapy.cz.
  Pro technicky zdatného člověka je to docela intuitivní proces, nicméně leckdy trochu zdlouhavý…

  Díval jsem se na Vaši FB stránku Daleké rozhledy; pěkné fotky!

 5. Anonymní napsal:

  Ano, rozhledna bude veřejně přístupná pomocí platícího turniketu

 6. OS napsal:

  Děkuji za potěšitelnou informaci!

 7. Zdeněk Dolejší napsal:

  A ví vůbec někdo, kdo je investor? A kdo to stavěl? Dobré je, že někteří občané si postaví, co se jim zlíbí (asi jiná kategorie). A ještě, co jsou retenční nádrže? Snad to měly být rybníky, ale Viléme, kdo to vyhodnotil jako stavbu roku. Je to kýč, a prznění České Kanady. Slavní podnikatelé a fujtajbl roku. Z. D.

 8. OS napsal:

  Dobrý den, díky za názor.
  Pozemek na kopci, na kterém rozhledna stojí, je zřejmě soukromý; příslušného majitele a investora v jedné osobě lze samozřejmě zdárně dohledat. Potom je mi víceméně lhostejné, co na kopci stojí (snad kromě blikající reklamy); že je to veřejná rozhledna, beru jako plus. Ač právě s rozhlednami všude možně (jakožto vynikajícím podnikatelským „pomníkem“) se roztrhl pytel, tato valtínovská je podle mne – stále ještě – v normě určité racionality. Takovéto lokální rozhledny by podle mne klidně mohly být všude po krajině 5 km od sebe, a ničemu by to nevadilo; nejde o 100m věže. Ano, právě lesy České Kanady půjde z rozhledny přehlédnout; Pražáci si zajdou na rozhlednu a nebudou dělat bordel v lese.

  Co se týče těch „Dlouhých strání“ na kopci – nemám na ty nádrže vyhraněný názor; na fotkách vypadají zajímavě, ve skutečnosti snad taky (neviděl jsem); to je vše, co k nim mohu říci. Domnívám se, že hranice mezi samoúčelnou zhůvěřilostí (což bude zřejmě Váš výchozí názor – jakožto pracovníka „inženýrské společnosti zaměřené na bezpečnost vodních děl“) a objektivním architektonickým zpříjemněním prostředí je velmi nejasná a závisí na subjektivním pohledu každého člověka – a snad i na jeho finanční situaci.

 9. OS napsal:

  Pokud máte někdo další fotografie valtínovské rozhledny (např. ze stavby), neváhejte a uveďte zde odkaz na vaše fotky.

  Jak je rozhledna vysoká?

 10. dario napsal:

  další foto i krátké info s odkazy jsem dal sem; rozhledna by měla být vysoká 40,7 m (viz odkaz)

 11. OS napsal:

  Díky za odkazy i fotky!

 12. Zdeněk Dolejší napsal:

  Dobrý den vespolek.
  Omlouvám se za předchozí výlev naštvanosti – jako potomka husitů mě „štvou“ zbohatlíci a velké stavby, kterými na sebe upozorňují (a katolická církev). To samozřejmě s nadsázkou.
  Vadí mi okolnosti prosazení stavby – když se jí nepodaří protlačit do územního plánu, realizuje se jako obnova čehosi, co málokdo pamatuje, že kdy stálo, na základě územního souhlasu. Chápu, že se těžko bude hledat optimální umístění rozhledny např. z hlediska ochrany krajiny, je-li stavba vázána na daný soukromý pozemek. A postavit si na svém pozemku takovou výraznou stavbu je určitě významná reklama a sebepropagace, ať všichni koukají, ať chtějí či nechtějí. V nejmenším nepochybuji, že rozhled bude krásný – otázku, je-li přínos rozhledu větší než změna krajiny narušením horizontu, je řešit již zbytečné.
  Svým tvarem, konstrukcí a použitým materiálem, i řemeslným provedením působí stavba příjemně (snad je i staticky stabilní). Všude po krajině bych je ale opravdu nechtěl.

  A pokud se týká rybníčků, můj názor je samozřejmě ovlivněný mým povoláním. Ale i vztahem k přírodě a zkušenostmi. Můj vztah ke krajině České Kanady vznikal dlouho, v rámci své profese jsem sem jezdil na stavbu přehrady Landštejn, kdy to byl kraj pustý a divoký (a zadrátovaný, s posádkami PS). A ve srovnání s krajinou na rakouské straně, s načančaností a upraveností, pořád ještě působí krásně syrově a přírodně. A na těch rybníčcích (a to se týká i dalších rybníků v údolí podél silnice) mi vadí to prvoplánové „jako“ (jako že tu jsou od nepaměti), proto tvrdím, že je to kýč. Naštěstí je příroda pořád ještě mocná, a poradí si i s tím. V té souvislosti mě naopak moc mrzí vypuštěný Klenovský rybník, který i bez přikrášlování působil jako kanadské jezero (v České Kanadě).

  Na závěr ještě poznámku. Řeči o tom, že Pražáci dělají bordel v lese, je spíš vžité klišé. Nejsem Pražák, žiju v malé obci s 350 stálými obyvateli a 600 chatami (hlavně Pražáků). A moje objektivní zkušenost je taková, že místní a Pražáci jsou si v bordelu rovni.
  Pražáci vozí odpad ze zahrádek do lesa, místní na břeh Sázavy, na svah zářezu železnice, na kraj pole (kam se pak další vyhrabe z pole a vznikne pěkná skládka). A hlavně místní vylepšují polní a lesní cesty navážením stavební suti – to je vůbec téma – v lesích České Kanady, v oblasti landštejnské žuly štěrk dioritový či jiný.
  Zdeněk Dolejší

 13. OS napsal:

  Děkuji! Od začátku do konce – nenapsal bych to lépe.

  S jakou virtuózní lehkostí a rychlostí se sešly všechny okolnosti k výstavbě této rozhledny, překvapuje i mne. Zmínku o tom, že jde vlastně o obnovu rozhledny, beru s úsměvem; internetové zdroje tvrdí, že rozhledna stála v letech 1860–1890 na vrchu Vysoký kámen 738 m u Kunžaku (viz foto), 6 km od nynější „obnovené“ věže. Pokud ovšem rozhledna stála i nad Valtínovem, rád si nasypu popel na hlavu. Vznešené řeči o „obnově“ čehokoli jsou obvykle jenom docela průhledným štítem proti škarohlídům, nebo zbytečným zaříkávadlem v boji o dotace.

  Rozhledna každopádně stojí, a (jistě nejen) mne to těší. Nachází se u hlavního silničního tahu do ČB; předpokládám, že se u silnice brzy objeví na rozhlednu upozorňující cedule. Ale ať – území České Kanady je obrovské, tento plácek s rozhlednou u Valtínova ho nijak nepokořuje.

  Můj názor je totožný. Rakouská náměstíčka, všechny ty úzkokolejky, silnice jako malované (navíc rakouští řidiči nemusí ve dne hloupě svítit a po nedělním obědě si mohou dopřát jedno pivo – inu, rozum). To je všechno hezké. Mrzí mne ale, že u nás postupně mizí místa, jejichž krásu ocenil jen znalec, který se předtím musel prodrat kopřivami. I ta byla hezká. Kde jsou staré motoráky se svým pachem ocele a špíny, kde jsou ta šedivá nádraží s těmi krásnými průvodčími, které jako by tam ani nepatřily?! Všude samé načinčané pozlátko obložené polystyrenem z fondů EU (zdravím do SFŽP) a nové křápy, vždy horší než ty staré.
  Kola ekonomiky se (možná) točí, ale kola skutečné krásy a užitné hodnoty se točí pozpátku.

  Za až husitsky neokázalou považuji rozhlednu Mařenku. Cesta k ní je vleklejší než boj pražských skupinek o obnovu Mariánského sloupu. Když jsem tam byl, byla navíc zrovna mlha a pršelo. Takhle to má vypadat. (Ovšem jinak z ní je velkolepý výhled; toto je skutečně podstatná rozhledna.) Nebo takhle.

  O. S.

 14. jisa napsal:

  Dovolím si prezentovat svůj názor jako „skoro“ místního obyvatele, který na rozhlednu může vidět oknem. Od počátku výstavby a hlavně v době kdy se objevila věž na obzoru, se rozvířila diskuse mezi místními obyvateli. Samozřejmě má každý právo na svůj názor, ale neměli bychom odsuzovat něco, co jsme neviděli na vlastní oči. Místní, jak to na vesnici bývá, se zabývají spíše osobou majitele pozemku, než jeho snahou vytvořit něco pěkného, poskytnout nové pracovní příležitosti v této nelehké době a ukázat návštěvníkům krásu této oblasti z výšky. Rozhledna je podle mého laického názoru citlivě zasazená do krajiny a vytvořená z přírodních materiálů. Majitel bere na sebe dost velké riziko, když uvážíme, že na jeho soukromém pozemku budou cizí lidé a všichni víme, jak se někteří z nás „umí“ chovat. Já osobně mu držím palce a přeji rozhledně hodně dlouhý život a hodně slušných návštěvníků.

 15. OS napsal:

  Děkuji Vám za komentář.

  Když jsem uviděl název kopce, na kterém rozhledna stojí, zašklebil jsem se, co je to za provokaci; až potom jsem uznal, že se to tak holt někdy sejde. Je zajímavé, že mnoho návštěvníků sem přijde i z dotazu „rozhledna Havlova hora“, je to zkrátka už pojem.

  K rozhledně nemám výtek. Rozhledna podle mě buď má smysl, nebo ho nemá; nehraje se na to, že kdyby stála o pár km vedle na vyšším kopci, bude mít smysl větší. Valtínovská rozhledna smysl má, je toho z ní dost k vidění (byť na JZ ji převyšují lesnaté vrchy České Kanady – ale to nakonec mohla být podmínka pro povolení stavby); pro mne třeba zajímavě spojila výhled na Javořici, Dačice a Schneeberg. (Snad se mi ho na druhý pokus už povede vyfotit.) Pohled na 12 km vzdálené Dačice je pro mne možná mnohovýznamnější, než pohled z Oslednice na Telč.

  Cenu rozhledny odhaduji na 10-13 mil. Kč, možná ji někdo uvede na pravou míru. V této souvislosti se člověku vybavuje mnoho otázek, slabší jedinci možná upadnou do deprese, když zjistí, že na financování se podílel stát svou dotací.

  Na(ne)štěstí já jsem docela osvícený člověk, který spíš věří v osudovou spravedlnost, než ve smysl takového dnes módního negativismu a hledání zla na dobrém. Valtínovskou rozhlednu v její celkové podobě proto akceptuji a jsem za ni rád. Investor si to takhle nastavil, postavil a nabídl veřejnosti, a já mu za sebe sděluji, že dobrý.

  Tak snad jediná konstruktivní poznámka – zdálo se mi na rozhledně, že některé schody (ve formě dřevěných prkének) jsou trochu unavené. Snad je to jen nevýznamná estetická vlastnost, a ty dřevěné schody, jakož i celá rozhledna, ještě pár desetiletí vydrží.

 16. OS napsal:

  Děkuji Vám za informaci.
  Takové věže stály v 50. až 80. letech leckde, právě zejména v blízkosti západního pohraničí, jak dokumentuje vynikající web vojensko.cz (tam viz Slavonice, Staré Město p. L./ Pernárec).
  Dokonce prý i (podle mého táty) na kopci JV nad Brandlínem stála taková pozorovací hláska.

  EDIT @ 19. 6. 2013: Upřesňuji, že šlo o triangulační věž, nikoliv o pozorovací hlásku. Tyto věže se podle všeho stavěly už před válkou, čistě k zeměměřičským účelům.

  EDIT @ 15. 8. 2013: Vida, tady ji (možná) máme na pohlednici (cca 1960)! FOTO

 17. Jan napsal:

  Na místě Valtínovské rozhledny kdysi opravdu stávala dřevěná dvoupatrová rozhledna.Sloužila pro vojenské účely mapování terénu a triangulace.tato rozhledna zde stávala cca od 50.let dvacátého soletí do 80.let, kdy již byla ve špatném stavu a nebyla využívána.Pocházím z obce Horní Radíkov která je od rozhledny vzdálená cca necelý kilometr.

 18. OS napsal:

  Neidentifikovaná věž
  Přátelé, nevíte, co je to za věž? (Klikněte pro zvětšení.)

  //EDIT@1. 7. 2013: Nyní už je jasné, že to byl balon.

 19. OS napsal:

  Horizont před objektem je zřejmě ve vzdálenosti vrchu Pekelec 661 m – 5,7 km daleko, horizont těsně za ním je 30 km daleko (zvolna stoupá zleva doprava až k vrchu Predigtstuhl 718 m). Čili nejdál ta věc může být u obce Loibes v Rakousku.

  Pro srovnání – fotka 22 km vzdáleného kostela v N. Říši byla focena se stejným přiblížením. Z toho docela vyplývá, že neznámý objekt musí být blíž.

  Ostřejší a detailnější pohled dalekohledem by to mohl rozseknout. Tak snad tam ten objekt ještě bude. ;)

 20. Ondřej B. napsal:

  už delší dobu pozoruju tyhle stránky a byl jsem se několikrát podívat na rozhledech u Poldovky a Pivniček – díky za super lokality, ten výhled je úžasnej!
  Teď k věci, taky jsem chvilku pátral co to může být a napadl mě balon – tedy pokud je to jen trochu optický klam a ta „špička“ je celá a ne ten viditelný trojzubec.
  Ale i na balon je to docela uzký. Asi by to chtělo zjistit v jaké vzdálenosti je ten horizont těsně za tím.

 21. Ondřej B. napsal:

  no myslím že hlavní bude zjistit, jestli tam ten objekt stále je, pokud ano pak můžeme vyloučit věci typu balon apod.

 22. Zdeněk Dolejší napsal:

  Zařekl jsem se, že k rozhledně už nic psát nebudu. Ale: v povolení stavby rozhodně žádné podmínky nejsou, když územní souhlas není povolení (!!). „Obětavý“ investor dává v plen vlastní pozemky, ale neopomene všude dát ceduli „soukromý pozemek“, případně šraňky (tj. závoru), na kterých se každý průměrný cyklista omotá. Pěší snad projdou bez úhony na zdraví. Vstup snad bude úměrný poskytnuté dotaci.
  Přiznám se, že ač jsem starý (resp. velmi starý), občas bych brečel nebo vraždil.
  V době, kdy jsem začal k tomuto kraji cítit náklonnost, byl to panenský kraj, nádherný, drsný, lidé většinou poctiví a slušní. Kromě toho, že se dalo odhadnout, že část obyvatelstva jsou příslušníci PS či přímo spolupracovníci STB, většina, se kterými jsem se setkal, byli opravdu slušní lidé (zde především vzdávám čest památce hrázného přehrady Landštejn).
  Takže. Bohužel sousedím s obcí Valtínov, a investor rozhledny Ing. Karel Plucar není pro mě důvěryhodná osoba (který současný český podnikatel a kapitalista je?), je to jen můj soukromý pocit, a musím se s tím vyrovnat. A doufat, že podnikatelské aktivity nepřerostou a neovlivní názory, pozice a skutky orgánů státní správy.

 23. Ondřej B. napsal:

  slyšel jsem že prý už je rozhledna otevřená, od lidí co už tam byli.

 24. MH napsal:

  Pane Dolejší,
  koupil jste tady u nás chalupu před dvěma roky a kibicujete nám do okolí, jako by jste tu žil sedmdesát let. Nechápu proč k rozhledně chodíte. Nám starousedlíkům se to co je tam vytvořeno líbí a projít si okolí rozhledny je nádherný relax. Vaši osobní nenávist k určitým lidem by jste měl řešit asi sám u sebe. Jo a šraňky se s velkou rezervou dají objet i na motorce. Závora je tam z důvodu neukázněných turistů, kteří jezdí automobilem přímo k rozhledně.

 25. OS napsal:

  To je možné. 21. 6. však byla brána zamčená a nápis na rozhledně mluvil za vše – OTEVŘENO OD 1. 7. 2013.

 26. Pingback: V České Kanadě se otevírá nová rozhledna. Co z ní bude vidět? | Touláme se

 27. Tomáš napsal:

  Dobrý den pane Sidor

  Využívám možnosti šířit obsah z Vašeho webu (viz. informace níže) a chtěl bych použít některé informace ohledně výhledu z rozhledny na oficiálních stránkách. Odkaz na Váš web samozřejmě přidám. Děkuji

 28. OS napsal:

  Žádný problém

 29. OS napsal:

  Rozhlednu vyfotil letec V. Novák a odhalil tak netušené ornamentálně-anatomické souvislosti…

  Rozhledna z výšky

 30. Roman napsal:

  Dobrý den Všichni Dobří Ludé,
  Tak jsem tak nějak hledal informace o rozhledně ve Valtínově. Chápu, že člověk to názor.
  Ale nějak nechápu negativismus některých ke všemu novému, upravenému.
  Nejsem odborník a nijak velký turista. Ale bohužel znám spoustu míst, které po vrácení původnímu majiteli jsou v hrozném stavu :-((.
  No a když jedu do Jindřichova Hradce vždy jedu přes Valtínov – prostě super cesta a prostředí, lepší kochací cestu neznám!!!!
  A lidem kterým se toto z nějakého důvodu nezamlouvá doporučuji návštěvu severních čech, tam možná pochopí proč jsem toto napsal.

  Děkuji za pozornost.

 31. Libuše z JH napsal:

  Přečetla jsem všechny komentáře a letos se určitě podívám na rozhlednu ve Valtínově.Turistiku moc neprovozuji,ale vloni jsem byla na rozhledně v Zaječí,Hardeggu a dokonce jsem vyšlapala na Minaret v Lednici.Měla jsem hezký pocit z naší krajiny,tak už se těším a už je mi 56 let,tak si hezkého zážitku víc vážim. Když projíždím z JH na Dačice,rozhledna na mě působí příjemně.

 32. OS napsal:

  Vysvětlení hesla „Soudnost, skromnost, pokora = přátelství“ na štítu rozhledny (klikněte pro zvětšení):

  Rotariáni

 33. OS napsal:

  Aktuálně je rozhledna vyzdobena žlutě svítícími řetězy, jejichž světlo lze pozorovat z notné dálky. Stejným způsobem je zkrášleno i sídlo firmy PaS Plus ve Valtínově. Rozhledna je také už zřejmě připojena k elektrické síti, což je patrné z toho, že červené poziční světlo už skomíravě nemihotá. To nejlepší nakonec – od 25. 12. 2014 do 1. 1. 2015 je valtínovská věž denně otevřena, a to od 12 do 16 h. Já si určitě zajdu prohlédnout tu výzdobu zblízka.

  Aktualizováno.
  Už jsem skoro věřil, že rozhledna je světelně okrášlena v celé své výšce, ale není tomu tak – svítí „jenom“ několik metrů nahoře. Výzdoba nese název Wide Loyal IF2CSE-zM, jak se lze dočíst na štítku na napájecím kabelu. Průhledný pás z PVC, o průměru 13 mm, v němž jsou uzavřena malá LED světýlka, byl dovezen až z dalekého Hongkongu. Je použito šest asi desetimetrových oranžových pásů – každý na jedné „noze“ rozhledny –, které jsou pod krovem zapojeny do stejného počtu nově instalovaných zásuvek. Prosté, ale velmi efektní.

 34. Ondřej Sidor napsal:

  V lednu 2013 jsem napsal, že u rozhledny chybí už jenom tunel. I ten je nyní součástí opevněného hradiště, které bylo na Havlově hoře nově vybudováno. Tedy žádný strach z rozkradených milionů – v „novém světě“ kolem Valtínova se tuneluje výhradně pro potěchu turistů. :)

 35. Jirka Pekárek, Dačice napsal:

  Ahoj Karle,koukám,že hloupí čecháčci nemaj zas co dělat,tak pruděj.To,že 20 let po přeměně z Nulování na Chrániče stále ještě nemusím jistit proudákem zásuvku k ledničce a k počítači-pouze soustavou TNC-S,a tak můžu poměrně dost ohrozit na životě třeba i Tvoje děti-vnoučátka jim nevadi.To,že jim bruselský uředník ukradne jejich vlastní měnu-Korunu,a nahradi ji svou,tak na to se snad i těší,tak co pak od s.politiků chceš?Zdraví Vás Tremp,folkař a rocker z Dušejova.V sobotu nedorazím mam už lístek na Redla.Ahoj Peky.

  P.s.Samozřejmě neříkám vystupte z EU,ze šengenského prostoru.Chci jen zrušit 3 výše uvedené a velice nebezpečné nesmysly.Najde se v Česku a v Evropě síla,která to dokáže!?!(konec otevřeného dopisu svému kamarádovi).

  A pokud výše množství peněz zvítězí nad zdravým rozumem,tak tento stát čeká vážná duševní porucha.A vidíte to i v našich elektrotechnických normách,kdy po přechodu z Nulování,na ochranu Proudovými Chrániči v r.1996 přestala být nejdůležitější bezpečnost uživatelů el.energie,a zvítězil kšeft a prachy.ahoj

  Správně pane Martine Jurečko.Česko je suverénní stát s vlastním územím,s vlastní vládou,řečí a Měnou.ALE NA JAK DLOUHO!?!

  Přece doslovné naplnění ideálů T.G.Masaryka o společné evropské měně nám nic pozitivního nepřinese.Evropa a Brusel už společnou evropskou měnu euro mají,tak proč bychom nemohli být suverénním státem s vlastní měnou?Protože jsme v minulosti kradli a upláceli?Hm docela krutej trest.!!!.

  Nedobrovolné odnětí-nahrazení naší měny Koruny české jinou cizí měnou je v podstatě ignorace naší politické vůle a smyslu referenda.Je to též porušování lidských práv a nucená ztráta nejvýznamější kulturní a historické památky naší země.A s takovou dávkou debility chcete reprezentovat a chránit Evropu?

  A možná by to chtělo udělat takových rozhleden na tvrdém podkladě co nejvíc,abychom měli z čeho skákat až z Nás a hlavně ze sebe udělají úplné pitomce.Zdraví Tremp z Dušejova Jirka Peky Pekárek.ahoj.

  Ale to pískovište je fajn,mohou si tam naši politici dělat bábovičky,aby nemuseli vymejšlet šílenosti jako je autobusák v Budějkách,kdy v centru města vytočí řidič naftovej motor s ucpaným filtrem pevných částic na plný výkon,a ješte by mu nahoře pan Zimola mohl dát pokutu,za malý plat.Švejk by z Nás měl radost Kamarádi.čau Váš Jarda Cimrmanů.

  Evropská unie si v podstatě koupila naši českou politickou vůli,a nám občanům vzala právo chránit si svoji měnu.Takže dokud neproběhne správně reforma EU,jak slibujou,tak mě do té doby už u voleb nikdo neuvidí.Zdraví Vás tremp z Dušejova.

  Jinými slovy pokud dobře neproběhne reforma EU,a dokud naši politici nedostanou rozum,tak k volbám mimo referenda o odnětí naší měny nejdu.A budu hlasovat proti euru.Otázkou je kdy dosáhnem parametrů k přijetí eura a zda vůbec bude politická vůle vyhlásit k tomu referendum.No uvidíme.ahoj

  A nic proti volnu VŠEM obchodům v rámci státníiho svátku,ale proč hned první den svátečního víkendu,kdy si Normální pracující člověk potřebuje koupit jídlo,a takhle to musí zvládat ve čtvrtek v tej největší dopravní špičce!Samozřejmě poslední sváteční víkend si musíme nakoupit taky.Takže o čem naše politika je?0 rozumu?:-).

  Suverénita každého statu spočívá:1.ve vlastní měně,2.ve vlastní řeči,3.ve vlastní vládě,policii a armádě.4.ve vlastním ekonomicky a ekologicky prosperovaném území.A pokud politická vůle pozbude rozumu,nelze provozovat v naší Zemi suverénitu.Toť vše.Nazdar Peky.

  Samozřejmě stát,který má po desítky let(od r.1996)nesmysly v elektrotechnických normách je se suverénitou taky dost na štíru,ale to vy nevidíte.Vám stačí rozhledna na soukromém pozemku.A Karle teď mě napadá co s Tebou právně bude až si tam někdo skočí?ahoj.

 36. OS napsal:

  Na rozhledně jsou učiněna obvyklá bezpečnostní opatření (žiletkový drát v přízemí, zábradlí s vertikálními šprušlemi), takže bych to viděl na vyloučení odpovědnosti…
  Mě třeba zase zajímají ty rybníky, budované pod trasou vedení vysokého napětí – člověk by čekal, že tam bude nějaké extrémně přefouknuté, byrokratické ochranné pásmo, a ono ne.

  Dále prosím posílejte své dotazy a myšlenky panu Plucarovi e-mailem: karelplucar(zavináč)seznam(tečka)cz , tady diskusi zavírám.

 37. Ondřej Sidor napsal:

  Krátce před zahájením turistické sezóny už valtínovská rozhledna zastiňuje všechny věže v okolí – až k Hradci. Dnes jsme tu měli návštěvníka, který hledal „Věž Valtínov u Jindřichova Hradce“!

 38. Jirka Pekárek, Dačice napsal:

  Máte to tam hezký klucí,jen bych ješte udělal pořadný parkoviště pod hřbitovem,aby to byla trochu tůra.Mějte se a dík.Jirka Pekárek Dačice

  P.S. A stejně,jak by mohlo být pěkné parkoviště u hlavní cesty propagací pro hezkou rozhlednu,tak je propagací cesta prezidenta do zahraničí,je propagací státní dotace,a je propagací název něčeho třeba našim zákonem zakázaného(KSČ-M).Ale víc asi tomuhle z 55 % nemocnému národu nemá cenu psát.

  A to Anonim jsem napsal záměrně,protože ani velké ekonomické subjekty,miliardáři a velcí podnikatelé se nedokáží postavit našemu prezidentovi,našemu státu a pol.str.KSČM když je evidentně už 20.let porušován zákon o Zákazu propagace komunismu u nás.Ostatně nedokážou to ani zbylé politické strany a kandidáti na prezidenta,v žádném pol.programu kohokoli,ani Babiše jsem to neviděl.Všechny zdraví Peky z Vlásenic 1.bejvalej hostinskej.NAZDAR.

  Jednoduše řečeno až mě čtenář těchto webek bude chtít považovat za nenormálního,tak já mu výše napsáno sděluji,že normální je porušování našeho zákona oznamovat a trestat,a ne podporovat státními dotacemi.To je vše.Nashle.J.P.

  ———

  Ano,já jsem si dovolil na těchto webovkách veřejně uvažovat,přemýšlet,ale to neni v našem státě trestné.Trestné je porušovat naše zákony,např.Zákon o zákazu propagace komunismu u nás,a KSČM propaguje jasně komunismus,už ve svém názvu.A tato společnost jej místo trestu za porušování zákona ještě odměnuje po volbách státními dotacemi(když je víc jak 5 % ).Tak kde to jsme?!?.J.P.

  A pozor,já jsem si tímto svoji oznamovací povinost obyč.občana při jasném porušování zákona pol.str.KSČM splnil.Tyto webovky dozajista čtou i politici,a ti maji občanskou povinost porušování zákona pol.stranou verzus státem nahlasit na policii.Já nejsem politik a nikdy nehodlám bejt.Děkuji za pozornost a spravci webovek mého snad kamaráda za prostor.(socialní sítě mě zamezily přistup).ahoj.J.P.

  A na sociálních sítích jsem kontaktoval přímo některé naše nejvýznamější politiky-p.Sobotka,p.Babiš,atd.přímo reagoval pouze p.J.Drahoš stím,že si to s právníky ověří.Zdali pak odpověděl už nevím,byl jsem na podkladě stejných leč přeházených písmen hesla na fcb a hesla na mejl odstřižen.Dokonce na takovou kravinu maji i název,bohužel pro mne nezapamatovatelnej.J.P.

  No jo,ale jak Fcb mohl porovnat hesla,když heslo na mejl znám jen já?J.P.

  Jo takhle,to se Fcb doví,když dá soud příkaz k mému sledování?A proboha co jsem udělal?

  Anebo,že bych porušil naše zákony už tím,že jsem se narodil ?!?

  ———

  Samozřejmě,když právě ted zjištuji,že si EU dala pravo změnit kvuli roumingu smluvni podmínky s mým mobil.operátorem Mobil.cz,a ten mi zkrouhnul pulroční internet za 200kč na dva měsíce(a ještě je takovej chudák,že mi při dobytí nepřevede těch pár zbylejch mgb.),a ja do ciziny nejezdím,tak pak EU nese plnou odpovědnost zato,že je u nás už 20.let beztrestně a s finanční podporou státu porušován zákon o Zákazu propagace komunizmu politickou stranou KSČM. J.P.

  V podstatě by se dalo napsat,že naše a evropská politická scéna nic nedělá,přestože je trvale porušován naší pol.stranou KSČM a naším státem zákon o zákazu propagace komunismu u nás,a tím přebírá veškerou zodpovědnost za tento právní a morální marast.Líp to asi už nedám nejsem právník.Nashle.J.P.

  A z těchto důvodů nepůjdu k volbám.Berte to jako moje osobní prohlášení.J.P.

  ———

  Připomínky k mému osobnímu prohlášení mi můžete sdělit na můj mejl. pekisela@seznam.cz A myslím hlavně ten závěr,kdy vysvětluji důvod,proč nepůjdu už k žadným volbám,dokud se toto jasné a trvalé porušování našeho zákona nebude našimi a evropskými politiky řešit.Děkuji správci a majiteli webu za podporu a trpělivost,za drobné pravopisné chyby se omlouvám,nejsem nějak v kondici.J.P.Pozdrav i naší krásný a milovaný Český Kanadě.ahoj kamarádi.

  ———

  Samozřejmě pokud si zavedeme euro a EU nás nechá s komunismem ve štychu,tak jako národ jdeme do kytek,to Vám garantuju.J.P.

  Evidentně M.Zeman v naší zemi provádí to,co kdysi A.Hitler v Německu,akorát to má jinej název a znak,a 55 % našeho obyvatelstva na to kejve.J.P.

  A pokud se bolševizace naší Země s.Zemanovi podaří,tak následky pro Nás budou katastrofální.J.P.

  ———

  To co spustilo tohle moje nahlas uvažování bude asi jen žertík jednoho el.revizáka z hnutí Ano majitele velké nejmenované el.firmy.Podle novelizace z r. 2007 se musí všechny el.obvody v bytech a rod.domech Chránit proudovým chráničem vyp.pr.30mA.Samozřejmě,když nadto ještě nejakej snaživej eletrikář nadřadí 100mA,kterej vživotě nevypne(ani při požáru)jen proto,že v Německu se to tak dělá,tak pak se mé nasranosti nedivte.J.P.

  Leč pouhý anonymní pisálek,tak na naše české žijící prezidenty v množství blbosti které vyprodukují zdaleka nemám.J.P.

  Dík

  ———

  Dokud budem politickejm stranám a hnutím platit státními dotacemi za účast ve výběrovém řízení na královsky honorované vládní pozice,tak se hloupé značky Made in Nenormální Stát nikdy nezbavíme.V jiných sférách včetně výběru našeho prezidenta to nikdo nedělá.J.P.

  Jinými slovy: Pokud zase někdo chce zlikvidovat vysokýma daněma živnostníky,aby se jimi naplnily poloprazdné fabriky,tak ať se radši vemou st.dotace politickejm stranam a hnutím,nás taky nikdo za účast ve výběr.řízení na pracovní místo nedotuje,a neschopní,hloupí a drzí politici ať jdou do fabrik.J.P.

  ———

  A dokud náš stát bude stát.dotacemi pro KSČM porušovat svůj vlastní zákon o zákazu propagace komunismu u nás,a dokud odstranění tohoto zla nebude mít někdo ve svém politickém programu,tak už pro mě politika neexistuje,tatož nějaké volby.Omlouvám se,že jsem použil tyto stránky,ale jako nepolitik jsem jen chtěl nějak veřejnosti vysvětlit svůj občanský postoj k této záležitosti,s touhou aby i nadále bylo možno z této rozhledny v České Kanadě pozorovat jak naše země vzkvétá,a né jak jí tupý bolševik drancuje a ničí.J.P.

  ———

  Špatně nastavená idea jednotné evropské měny v přístupových smlouvách do EU má za následek,že Evropskou Unii nelze nazvat demokratickou.

  Jinými slovy jde prohlásit,že díky špatně nastavené idee o jednotné evropské měně euro v přístupových smlouvách do EU.Evropská unie porušuje práva a svobody svých členských států.

 39. Ondřej S. Sidor napsal:

  Je celkem úžasné, že dnes se sem dostali dva lidé, kteří hledali (na Seznamu) ‘rozhledna z reklamy’.

  Ano, tato rozhledna si zahrála v reklamě na Pikao.

VLOŽIT KOMENTÁŘ