Neuvěřitelný rozhovor s šestnáctiměsíční ministryní kultury

BT: Dobrý den, já jsem Bára Tachecí, redaktorka. Haf! To jsem nebyla já, ale můj pejsek, vlastně ještě štěně.
AH: Žádného psa tu nevidím.
BT: Hmm.
BT: Takže o čem se budeme bavit…
AH: Bavit? Ó, to zní zajímavě! To by mě taky zajímalo, o čem se spolu budeme bavit (smích).
BT: Co vy a Ministerstvo kultury, jak ho vedete, a jak vy si vedete? Jdou takové řeči, že prý není všechno úplně…
AH: Ach, řeči, řeči! Já je těm lidem, co je říkají, neberu. Každý máme nějaké řeči, tedy názory, a pokud na mě má někdo nějaký názor, já mu ho neberu (smích).
BT: Paní Aleno, prosím…
AH: Co jsem provedla?
BT: Nic, jen prosím – nemohla byste být trochu konkrétnější?
AH: Tak samozřejmě že bych mohla trochu rozvinout tu debatu, kterou tu teď vedeme, ale je otázkou, jestli je to skutečně…
BT: Paní Aleno, prosím…
AH: Co jsem provedla?
BT: Mluvme o vašich pocitech. Jak se cítíte? Jako žena, nebo jako úřednice?
AH: Tak napůl (smích).
BT: Myslíte si, že si stojíte ve svém úřadu dobře, rozumíte mu?
AH: Tak to ať hodnotí jiní, od toho tu nejsem, abych hodnotila sama sebe (smích).
BT: Premiér Nečas k vám měl nedávno velké výhrady ohledně…
AH: Každý máme nějaké výhrady, tedy názory, a pokud na mě má premiér nějaký názor, já mu ho neberu (smích).
BT: Paní Aleno…
AH: Co jsem provedla?
BT: Haf!
AH: (smích)
BT: Hmm.

***

Zhruba takto se odvíjel rozhovor Barbory Tachecí s ministryní kultury za TOP09 Alenou Hanákovou v Mf Dnes 16. dubna 2013. Bylo to trápení. Zásluhu na tom tentokrát měla jen a pouze paní ministryně, která zkrátka neuměla na položené otázky konkrétně odpovědět, a sebe a své pracovní úspěchy musela schovat za hradbu z prázdných slov a vět.

Nakolik byla tato nekonkrétnost způsobena tím, že ministryně je ve své funkci dost možná zcela nekompetentní, a proto tedy ani nemůže konkrétně odpovídat, setkává-li se v úřadě výhradně s věcmi, kterým nerozumí, můžeme spekulovat.

Je skutečně tristní ta představa, že ministryně kultury je jenom figurka, nerozhodující o ničem a nechápající dvakrát tolik. Kterou na ministerstvo kultury nahodile dosadil Kalousek, protože dobře vypadá.

Takže ministerstvu kultury nevládne Hanáková, ale Kalousek. Ministerstvu kultury nakonec nevládne ani Kalousek, ale tupý „škrtací orangutan“, někdy též kokot, jak ten člověk sám sebe láskyplně tituluje. K tomu mu dopomáhej okrasná Hanáková a uvadající druhovýroba cepínů a palcátů.

Nepochybuji o tom, že paní Alena Hanáková dokáže uvařit nejlepší kafe, kdo si o něj jenom poprosí; nepochybuji o kráse jejího úsměvu. O všem ostatním ohledně její osoby na úřadu MKČR mám ovšem pochyby docela těžké.

Vlastně nepochybuji o tom, proč šla do politiky. Někteří lidé berou svůj kříž na krku jako průkazku KSČ nebo ODS, a podle toho se pak chovají. Derou se kam nemají a nepatří, nemají na to; kdo jim to jenom naznačí, toho poplivou. Když na to přijdou sami, poplivou ho ještě víc.

Přesto všechno věřím, že paní Hanáková není docela ten případ. Judeonekřesťanský Kalousek a další fiškusové z TOP09 ji nejspíš přemluvili, aby zabředla do bahna stranické politiky. Ovšem to ji vůbec neomlouvá. Měla stát tak pevně, jako teď stojí její snopy prázdné slámy, kterou okolo sebe v každém interview namlátí.

Každopádně hned jak skončí tato podivná vláda, paní Hanáková opět bude moci být sama sebou. Přeji si a držím jí palce, ať v sobě najde odhodlání navždy odstoupit z vrcholné politiky ještě dříve, nezávisle na pravidelné obměně vlády.

Nakonec – poslední odstavec rozhovoru (skutečného) B. Tachecí s A. Hanákovou naznačuje, že s druhou jmenovanou to ještě není tak zlé; že je to docela milá a rozumná žena. Ten odstavec, ač také trochu zmatený, shrnuje už aspoň docela konkrétně, že A. H. je ve vysoké politice omylem, a omlouvá tak to nicneříkající blábolení v celém předešlém rozhovoru. Ještě to není tak zlé. Tak tedy – v nejlepším přestat!

***

BT: V čem si myslíte, že jste se díky takovým sebezpytům (A. H. hovořila chvíli předtím o tom, že ve funkci zpytovala sebe sama, zda se neměla v politických rozhodnutích zachovat jinak) posunula dál?

AH: Možná k větší rozhodnosti. Možná v tom, že bych spoustu věcí měla brát méně pocitově nebo spíš srdcem a víc rozumem. Politika je o rozumu. Nakonec zjistíte, že ti lidé od vás tolik nečekají takového toho vstřícného vztahu, toho vstřícného řešení, toho, že řeknete, ano, to je úžasné – ne, oni čekají více pozornosti. Ano, v tomto jsem se určitě posunula a jsem přesvědčená o tom, že je to dobře.

—————————————-
Aktualizováno: 17. dubna 2013
Ministryně kultury Hanáková odvolala ředitele Národní galerie Rösela.
Co má tohle znamenat, to snad neví ani ona sama.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ