Archiv rubriky: Obyčejný život

TrvanlivostKde se vzala, tu se vzala; vypadla ze skříně. Snad ji tam někdo nastražil, aby mne otrávil. Právě jsem pojedl plechovku hrachu Bonduelle vyrobenou v červenci 2003, s vyznačenou trvanlivostí do července 2007. Troufám si říci, že kromě nepatrně výraznější sladkokyselé chuti, jíž převzal z podivně vazkého nálevu, zavčasu odčerpaného, hrachu nic nebylo. (Tady vidíte praktickou výhodu ztráty chuti, vyvolanou – nejspíš zrovna k tomu účelu – záměrně vytvořeným globálním virem.) Než skonám na otravu rozpuštěným kovem, o konsumaci 18leté plechovky hrachu napíši báseň. Znáte ty hloupé titulky, že něco (obvykle vůz objevený v garáži) je jako stroj času? Kéž by se takhle dali konservovat i lidé. Ať, kéž! Nechť. To ještě není ta báseň.

O čem verš nepodám, je naopak Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život, Život dnes | Štítky: , | Napsat komentář

Ani den, ani korunu

S onlejno výukou to myslíme vážně.

Dum spiro, respiro? Tak to ani Rovno, ty slovenský jádrokaze.


Rubriky: KKK (Kresby a KariKatury), Obyčejný život | Štítky: | Napsat komentář

Starý pár hledá pokoj v Jihlavě

Kdyby jediný z nuzných řad čtenářů tohoto webu (ze Seznamu prakticky nedostupného; zdravíme cenzory) pomohl těm dvěma z inze⁠rátu, vesmír by se stal lepším, jak věří všemožní pozitivisti (z nichž 99 % bydlí ve městech).

Ale především byste jim pomohli vybřednout z pekla.

Starý pár hledá pokoj v Jihlavě

Usměje se na starý pár bez psa (opak mladého páru se psem) z psího ho⁠vna v trávě bezcenný úlomek dávno vyčpělého štěstí v podobě všivé kóje (nikoliv kólie) jihlavské? Je to jen na vás!
Neradi vás prosíme, ale pomozte – můžete-li.

Hlavně svou pomoc neuspěchejte. Inze⁠rát bude zjevně platit až do soumraku věků, případně do smazání vlivem pádu meteoritu na Jihlavu.


Rubriky: Obyčejný život | Napsat komentář

PF 2021

Pro PF 2022 postačí jen změnit číslovku…


PF 2021, verze I (Dodržíme vládní opatření i za cenu jejich porušení)


FFP21 PF 2021, verze II (Tři prdele Vánoc)


Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život, Ostatní | Štítky: , | Napsat komentář

e-on

Píše nám e-on.

e-on dopis

Píšeme i e-my e-jemu.


Věc: Stížnost na nekalé obchodní praktiky vaší společnosti (dále jen eon)

Vážení eoni,

zprávy, jako je tato, nepíšeme rádi. Čas od času se jim ale nevyhneme.

Zejména v případě, že nám zašlete dopis, který vykazuje všechny znaky klamání spotřebitele a nekalých obchodních praktik, důvěrně známých z nechvalných «zájezdů» pro seniory.

Nesouhlasíme

s prodejem vašich produktů pomocí vzbuzování strachu (Velkým červeným písmem: «Od dubna bude elektřina o něco dražší»). Lze předpokládat, že tato výstraha, jakož i ostudně podbízivý tón úvodních řádků «Zprávy, jako je tato, nepíšeme rádi. Čas od času se jim ale nevyhneme (…)» cílí záměrně na seniory. Nedivili bychom se, kdybyste i pro jiné skupiny našich spoluobčanů, u nichž lze předpokládat sníženou rozumovou vyspělost, používali zase jiný, avšak podobně otřesný podbízivý rejstřík. Budeme však raději v dobré víře předpokládat, že tak nečiníte.

Nesouhlasíme

ani s vaším lživým tvrzením. Pokud má cena elektřiny vzrůst vskutku o 7 %, měsíční výdaje naší rodiny dozajista nevzrostou o «několik desetikorun», jak ve svém dopisu uvádíte, nýbrž o několik stokorun.

Proto i vaši nabídku na druhé straně dopisu, kde se nachází rovněž «srovnávací» tabulka s jakýmisi nepravděpodobnými čísly, nelze než považovat toliko za pokračování vašeho výsměchu spotřebiteli.

Nemůžeme proto jinak, než celý váš lživý a klamavý dopis i s jeho «nabídkou» v plném rozsahu

O D M Í T N O U T.

Je nám jasné, že (nejen) s vaší společností rozhodně neušetříme, a to ani s pomocí vaší nezištné a milosrdné vůle.

Byli bychom však raději, kdybyste nás pro příště ušetřili podobných dopisů.

S pochopením pro vaši nelehkou finanční situaci
Celý příspěvek

Rubriky: Méně krav, zato více volů, Obyčejný život | Štítky: , , , | 1 komentář

PF 2018

Petr Kellner by vám popřál PPF 118, my vám musíme popřát o stovku míň.

Tak ať se vám daří. Jolka ať září

A eurošpíny?

Ty ať dál smaží…

PF 2018

– – –

Rubriky: Obyčejný život, Život dnes | Štítky: | Napsat komentář

Pouť ke hrobu A. H.

Jelikož jsem věděl, že v 11:00 se má konat pouť ke hrobu Anežky Hrůzové v Polné, vypravil jsem se na místo. Akce pro mne měla průběh takový, jaký byl již předurčen mou neorganizovaností. Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život, Život dnes | Štítky: , , | 2 komentáře

Silvestrovský výstup na Javořici 2020

V roce 2020 se Silvestr na vrcholu Javořice – v rámci možností, svázaných ideologií kovidismu – vrátil ke své původní formě a účelu. Byl tak hned čtyřnásobný. Přispět do sbírky Novoroční čtyřlístek a zakoupit tradiční knoflík tentokrát výletníci mohli o víkendu 26. a 27. prosince, a také poslední dva dny roku, tedy 30. a 31. prosince. Zástupci KČT tam v těchto dnech byli od 11:00 přibližně do 13:00.

▶ Výstup 2020FOTO ZDE (autor: Jiří Daňhel)

▶ Výstup 2020VIDEO ZDE (autor: Joseph Matoushek)


V úterý 31. prosince 2019 se konal 22. ročník libovolného pochodu na nejvyšší vrchol jihozápadní Vysočiny – Javořici, jako vždy završený novoročním přípitkem ve 12:30.

Místo setkání bylo na žádost Lesů Čínské republiky přesunuto – na louku nad Světlou.

▶ Výstup 2019FOTO ZDE (autor: Jiří Daňhel)

▶ Výstup 2019VIDEO ZDE

▶ Výstup 2018VIDEO ZDE (autor: 2× Jos. Matoušek)


Silvestrovský výstup pod Javořici 2019

Turistická známka a nálepka «Silvestrovský výstup do Světlé s Vlastou Javořickou»

Kdo, když ne my. Kdy, když ne teď. Holčičky s brýlemi mají tradičně vstup zadarmo (stejně jako všichni ostatní)


Na Silvestra 2019, asi poprvé za 30 let, se z vrcholu hory otevřely pohledy do krajiny.

Pohled z Javořice k Olší (7. listopadu 2019)…

… k Vlčetínci (3. prosince 2019)…

… na krtinec (8. prosince 2019)…

… a do tmy (8. prosince 2019)

Aktualizováno 20. 11. 2019
Nevím, co chtějí Lesy ČR na Javořici ještě odtěžit; pokud to, co mne ještě napadá při pohledu do mapy, to mi tedy řekněte, že by se to do 20. prosince snad nestihlo i s krásným úklidem. (Po tomto datu se sem obvykle začnou trousit první návštěvníci – jako předvoj akce konané 31. 12.)
Pracovní morálka a nasazení se ale snižují s každým hloupým mediálním vyjádřením. Právě takové mají na svědomí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, která má tu odvahu věštit budoucnost až do 31. 12. 2020, a Zuzana Musilová, která pro Deník musila napsat článek o tom, že Lesní správa Telč už je opět bezradna, když místo toho, aby řekla «Zvládneme to, a i kdyby ne, nic se neděje», alibisticky nevydává povolení pro konání silvestrovského výstupu.
Starosta Mrákotína to chce hnát k Vystrčilovi, všichni intervenujou. Je to fraška. Přijďte se jí zasmát na Silvestra i vy. Jak uslyšíte na Javořici nějakého politika žvanit o kůrovcové kalamitě, dejte mu přes hubu a zakopejte ho pod pařez.
Kromě Stanislava Mrvky, ten může.
Tož tak.


Aktualizováno 1. 12. 2019
Zatím prý není jasné, kde se setkání s přípitkem uskuteční.
Nabízí se louka severně nebo severozápadně nad Světlou. U cyrilometodějského pomníku směrem na východ je taky celkem rovný terén. Nicméně já pevně věřím, že nakonec nebude třeba žádných takových podivných kompromisů a vše se uskuteční jako obvykle, na vrcholu Javořice.
I kdyby napadly tři metry sněhu a vysílač byl den předtím zbořen meteoritem.
(Sněhu bude nejspíš dost, zima si bude kompenzovat pozdní nástup. I naše kočka teď žere asi třikrát víc než obvykle, jako by tušila tuhé časy.)


Aktualizováno 2. 12. 2019
Reportáž TV Prima o (ne)konání letošního výstupu na Javořici.


Aktualizováno 17. 12. 2019
Tak už je to jasnější. Akce se nakonec opravdu uskuteční pod Javořicí, jak již výše uvedeno.


Aktualizováno 27. 12. 2019
Kočičí předpověď z 1. prosince se nenaplnila. Sněhu moc nebude. Aspoň snad bude zmrzlá země a žádné bahenní lázně jako před dvěma lety.


Aktualizováno 30. 12. 2019
V předvečer silvestrovského veselí to Javořice dotáhla až na iDnes.


▶ Máte něco k věci? Leží vám na srdci, co se na Javořici děje? Chytili jste tu vlka? Můžete napsat do komentářů.


Prohlédla si jeho jizvy. Poznala, že ať již nosíval znak jakéhokoliv kmene, byl tento znak zničen, přeřezán novými jizvami. Muž byl zavrženec. Za dlouhých nocí, když ji probudil chlad rukou svázaných za zády, někdy vídala, jak sedí na kameni a hledí na hvězdy, pableskující na temné obloze.
A pak přišli vlci.

Když poprvé uslyšela to vzdálené táhlé zavytí, myslela zprvu, že ji jen šálí sluch, ale muž, který právě boural ulovenou srnku, ztuhl uprostřed pohybu. Pokračoval pak v práci, ale bylo vidět, že naslouchá.
Slunce putovalo oblohou a vlci krajinou. Slyšeli je, jak se blíží. Doufala, že je nějaká kořist odvede stranou, doufala, že nezachytí jejich stopu, doufala, že je nezaujme úzké, křovím porostlé údolí. Vše marně. Soumrak se již snášel, když zaznělo znovu táhlé zavytí, děsivě blízko. Odráželo se od skal a útesů, od stěny lesa. Vlci byli zde. Malé lidské tábořiště musí objevit během chvíle.
Muž zavrčel. Sevřel oštěp a prohlížel si protější stráň údolí. Tušila, na co myslí: Stráň byla takřka neschůdná, ale když člověk nemusí nést kožešiny s dětmi, dá se po ní vydrápat nahoru. Zvláště pokud vlky dole v údolí něco zabaví… nasytí.
Pohlédl krátce na ženu, hodil jí k nohám její nůž a vyrazil. Během chvilky jej spatřila, jak se drápe úbočím, pryč od smečky, do bezpečí.
Srdce jí usedalo, když pomyslela na své děti, ale pro ně tři nebylo úniku. Zvedla svůj nůž a připravila se. Zavrženec je v bezpečí, ji čeká poslední dějství. Spatřila již pohyb v lesním šeru, spatřila hbitý stín šedivější než okolí. A další. A další… vlčí smečka byla zde a zcela zřejmě obkličovala její skalní úkryt.
Měla po ruce několik kamenů. Dobré na zajíce, vlka… no, snad aspoň na chvílí odradí.

Už je nejen slyšela, leč i cítila. Pach dravců. Hladové vrčení. Byli blízko, tušili kořist, ale věděli také, že je čeká boj. Ani to, ani oheň, je neodradil, hlad byl silnější. Věděli, že boj bude tvrdý, ale krátký a jeho výsledek je jednoznačný. Vlčí oči svítily ve tmě. Kruh se uzavíral. První stín vyskočil, mrštila kamenem, ale vlk útok jen předstíral, uskočil bokem a zmizel v křoví. Další klamný útok z opačné strany. Zkoušeli ji. Zjišťovali, co umí.
Náhle přestali vlci vrčet a na okamžik bylo dokonalé ticho. Pak bezhlesně zaútočili všichni naráz. Před převisem se mihl mohutný stín a ticho útoku přehlušil jekot a kňučení překvapené, zraněné, párané šelmy odhazované kamsi do tmy. Ihned následovalo odporné křupnutí lebky prorážené ratištěm kopí. To seshora, z útesu, seskočil zavrženec přímo doprostřed útočící smečky a nyní se oháněl svou zbraní. Proklál ještě dvě šelmy, než se smečka vzpamatovala a zaútočila na něj. Zavrčela hrdla vlků, zacvakaly zuby, zapraštělo ratiště, zařval bujarý pokřik mužův, zapraskal lámaný vaz. Kopí se míhalo oblakem zvířeného sněhu, a když zmrtvělo pod váhou zakousnutých bestií, přišel ke slovu nůž, a pak holé pěsti, nohy, zuby. Skočili na něj, zakousli se, snažili se ho strhnout k zemi, ale jako by se pokoušeli strhnout statný dub. Jednoho vlka popadl za ocas a roztočil nad hlavou, než jím mrštil proti skalní stěně, dalšího si nadhodil na koleno a přerazil mu hřbet. Další vlk zapomněl na původní cíl, což se mu stalo osudným, když mu žena rozpárala břicho. Ještě jednoho zasáhla kamenem, takže se s kňučením stáhl do křoví.
Jak rychle boj začal, tak rychle i přestal. Přeživší vlci zmizeli ve tmě, odkud bylo slyšet praštění kostí a trhání masa, jak hodovali na svých méně šťastných druzích. Muž ještě chvíli stál na široce rozkročených nohách, pak zavrávoral, obrátil se a tápavě zamířil pod převis.
Pomohla mu usednout k ohni. Krvácel z mnoha ran, naštěstí se vlkům nikde nepodařilo nějaký kus masa vytrhnout. Omyla mu rány, naplivala do nich, aby se dobře hojily, kde to šlo, převázala lýkem. Svalil se do kožešin a ztěžka dýchal. Přikryla jej.
Celou noc bděla, udržovala oheň, aby neprochladl, a sledovala stužku krve vytékající zpod jeho lože. Ještě jednou se vlci přiblížili, ale jenom odtáhli mršiny. Pak už se neukázali. Nad ránem stužka vyschla a mužův dech se zklidnil.

Vlasta Javořická, O vlcích a lidech (1979), s. 887


PF 2020 (verze I). Žádný apríl – podle letmého výpočtu by měl být Pařezitý rybník na plné hladině už 1. dubna 2020

PF 2020 (verze II)


Rubriky: Obyčejný život | Štítky: | 1 komentář

Teroristou

Jsem uvnitř vstupní haly jakéhosi kulturního domu. Koná se zde ekumenistické hate-free setkání svolané snad Věrou Tydlitátovou; něco na způsob Anticharty. Kolem se hemží studenti, kteří jsou zde zřejmě povinně.

Tělnatý plešatý muž si razí cestu halou, za ním jde v jednom šiku konvoj televizáků, někteří nesou i kamery. «Hele, Ivo Mathé z ČéTé!,» volám ke studentům.

Konferenciérka začíná vyvolávat jména pozvaných hostí. Karol Sidon. Pak nějaké jméno, kterému jsem nerozuměl, ale také nějaký Žid. Třetí jméno: Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život | Štítky: , | Napsat komentář

Ortel Počátky 4. 9. 2015: foto ✠ recenze

Příznivec Keltů zdraví slunceV pátek 4. září 2015 se v malé obci na Vysočině konal koncert známé rockové skupiny. Samozřejmě jsem si jej nenechal ujít a pořídil pár fotek.

Recenze:

Tak tedy 8 krátkých procesů. Pardon, odstavců. Do Počátek jsem přijel od jihu, což se mimochodem ukázalo být jako velmi šťastná náhoda. Zřejmě šlo totiž o Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život, Život dnes | Štítky: , , , | 3 komentáře

Padající letadlo

YI-AQWDnes v 16:00 mne doma překvapil nezvykle silný hluk letadla, který navíc trval značnou dobu. Hned jsem se podíval na Flightradar24.com, abych zjistil, co se děje. Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život | Štítky: , | Napsat komentář

Ďábelsky nenamarkovatelných 0,666 kg ovoce

Ďábel Janeček: Démonkracie 2.1Koupil jsem si ve Flopu ve Studené dva olbřímí pomeranče až z JAR. Vstal jsem toho dne levou nohou, takže mne docela potěšilo, uviděv na váze údaj 0,666 kg, že Satan je opět na mé straně.

Babičce, s níž jsem byl nakupovat, nezbylo než se mne pochybovačně otázat, co jsem zas kde popletl, když zmerčila, že mé pomeranče působí, na rozdíl od její cibule (0,550 kg), u pokladny určité problémy. Dopřál jsem tedy neomylné matce mé matky ještě více pochybností o mé osobě: Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život, Ostatní | Štítky: , , | Napsat komentář

Pouť ve Studené (4. 7. 2015)

Majitelka atrakcePozdní červencové odpoledne jsem se pokusil zachytit pouť ve Studené. Protože jsem taky nevyléčitelně artový, za tímto účelem jsem použil zrcadlovku bez IR filtru a snímky pořizoval nepoužívaje hledáčku (a jak jsem následně zjistil doma, většinou i adekvátního zaostření). Načervenalé zašuměné snímky tak nakonec nemají daleko k Celý příspěvek

Rubriky: Krása, umění, Obyčejný život | Štítky: , , | Napsat komentář

Zamyšlení nad Valentýnem

Počítal jsem. A vyšlo mi, že bych měl k Valentýnu přát asi sto padesáti dívkám, které zhruba v posledních deseti letech upoutaly mou pozornost. Z těch stopadesáti třicet dokonce velmi. Z těch třiceti tak pět, o nichž bezmezně vím, že mé biologické splynutí s některou z těchto dívek by dalo vzniknout naprosto neskutečnému novému životu, moudrému, krásnému a citlivému člověku, který tu za dvacet let bude psát stejné vyznání, co teď píšu já (bude-li to kluk), nebo naopak moudrému, krásnému a citlivému člověku, který tu takové nesmysly psát nebude, neboť to bude holčička. Hodná po mamince, jakož i já jsem hodný, hodnost vyžadující a potřebující nejen k plození hodných holčiček.

Nakonec nikomu žádné přání k Valentýnu posílat nebudu. Čím víc jsem takto uvažoval a počítal, tím víc mne to znavovalo a připravovalo o síly stvořit nějaké přání. Vlastně závidím všem těm, kteří jsou před Valentýnem v pevném vztahu s jedinou osobou; ti se nikdy nepřepočítají, když přáníčko vytvoří – nebo i květinu koupí – jen pro tu svou jedinou, a na ostatní se můžou vykašlat.

Ti, kteří před Valentýnem nejsou v pevném vztahu s žádnou osobou, ale o to pevněji vztahují své myšlenky k milým osobám v počtu 30 až 150, se můžou vykašlat už asi na všechno…

***


***

Rubriky: Krása, umění, Obyčejný život | Napsat komentář

Nepodceňujte sedmileté děti. Poznají, co vám chybí

Co dodat (snad jen, že jde o neteř)… :)

Dětský smysl pro detail

Dětský smysl pro detail (klikněte pro zvětšení)

Rubriky: Krása, umění, Obyčejný život | Štítky: , , , | Napsat komentář

Čtyři páry bílejch koní

«Čtyři páry bílejch koní, a ty Hitler nedohoní…?» Ale kdeže. To takhle jednou obědváte Nudeln mit Rauchfleisch (flíčky s uzeným), Gurken, a tak dále, nic nechybí, na stole Junge Front HEUTE, když tu náhle slyšíte z kuchyně zvláštní klepání. Babička, narozena jen měsíc po strašném krachu na newyorské burze, začne, sedíc na stoličce před troubou, podupávat do rytmu šlágru, vysílaného ČRo Č. Budějovice, jehož aranžmá vás s jistotou přenese o 70 let zpět. Jestli hudba nepochází ze začátku 40. let, sníte noviny, vsadíte se sami se sebou nad tou skvělou skladbou, evokující neustálý pohyb, při níž vám před očima okamžitě defilují záběry z Triumfu vůle.

Dojíte, pustíte internet, a hned vidíte: Čtyři páry bílejch koní, autor Karel Vacek, rok 1940. Pak už to jenom spojíte dohromady, jak jste to předtím cítili.

Pokud je pravda, co píše Karel Dub (Eichenbaum? Eichmann?), v roce 1944 tento song Celý příspěvek

Rubriky: Hudba, Krása, umění, Obyčejný život | Štítky: | Napsat komentář

Luna. Hrající Dukovany

Poprvé jsem viděl lunu na dovolené v Itálii, asi v deseti letech. Byla noc a po obloze plul obrovský oranžový měsíc. Zeptal jsem se rodičů, čím to, že vypadá tak majestátně, odpovědí mi bylo, že jde o lunu. A já nabyl přesvědčení, že se tak říká měsíci, když tak zvláštně vypadá. Podobný úkaz jsem zaznamenal letos 13. června u Celý příspěvek

Rubriky: Krása, umění, Obyčejný život | Štítky: , | Napsat komentář

Jsme ve výroční zprávě o antisemitismu za rok 2013. Omylem.

Hořící MilošVážení přátelé, dokázali jsme, že to dokážeme.
Zrovna naše ilustrace ‘Hořící Miloš’ byla vybrána, aby v podstatě jako jediná okrášlila Výroční zprávu o antisemitismu, vydanou pražskou Kehilou, což samozřejmě není nic jiného, než krycí jméno slovutné Židovské obce Praha.

Zprávu si můžete stáhnout ZDE.

O to více nás mrzí, že pak někomu v Obci zle Celý příspěvek

Rubriky: Méně krav, zato více volů, Obyčejný život | Štítky: , | 2 komentáře

Rusáci? Rakušáci.

To je on, s českým dřevem kamionSteigerwaldovská média mají jasno, kdo okupuje zemi českou, Židy a strdím oplývající. Rusáci. Jaká je realita?
Návsi českých vesniček zatím okupují Celý příspěvek

Rubriky: Obyčejný život | Štítky: , , | Napsat komentář

Jindřich Šimon Baar: Hanýžka a Martínek

Ve vyklízeném domě po starém komunistovi se válel zaprášený obraz. Jakého sovětského (tj. většinou židovského) politika, spisovatele či skladatele zobrazuje, blesklo nám automaticky hlavou. Ale pak čteme: schváleno výnosem ministerstva školství a národní osvěty z 17. prosince 1934. K tomu ten kolárek… Ejhle, Jindřich Šimon Baar.

Jindřich Šimon Baar

Jindřich Šimon Baar

S pohledem do Celý příspěvek

Rubriky: Krása, umění, Obyčejný život | Štítky: | Napsat komentář