„Samonasírači?“ Pěkná pitomost

Samonasírač. Už když jsem to slovo poprvé uviděl, bylo mi jasné, že jde o newspeakovou složeninu, kterou ti, jenž považují stav současného politicko-ekonomického systému za „nejlepší možný“, označují ty, kteří nejsou téhož názoru. Ti se též označují jako kverulanti nebo deprivanti. Ale zpět k samonasíračům.

Úděl samonasírače má být ilustrován na krátkém příběhu, který jako by vypadl z projevu nějakého uřvaného amerického přesvědčovače pro víru a cokoli. Ve zkratce: člověk potřebuje zatlouct hřebík, nemá však kladivo. Rozmýšlí, co dál; ostýchá se však poprosit souseda, o němž ví, že nástroj bude mít – má totiž dojem, že soused na něj shlíží spatra a jeho prosba o zapůjčení kladiva by propast mezi nimi ještě prohloubila. V duchu se deprimuje tím, že jeho situace nemá východisko, až konečně sebere odvahu, zajde za sousedem – a vyjeveného souseda pošle do háje i s jeho kladivem.

Trapnou bajku není obtížné dekódovat – muž bez kladiva je ve skutečnosti muž bez peněz, v jeho očích povýšený soused s kladivem je movitý muž. Boháč se necítí být účasten s životem nuzáků, proto – v očích strádajícího – vypadá nafoukaně. Nuzák, v předtuše (mnohdy správné), že se nedoprosí příspěvku, se uchýlí k verbálnímu ataku na osobu s přebytky. Bajka vznikla jaksi sama od sebe, stačilo se chvíli dívat kolem sebe (Zasedání MMF, Řecko, dluhová krize).

Pokud nám bajka něco říká, tak snad to, že člověk má naivně doufat v lepší příští a stále s úsměvem prosit o svůj díl, který nedostane. A taky že na elity se nemá křičet, nemají to rády; zvláště v dnešní těžké době. Bajka není úsměvná, je spíše cynická.

Samonasírač se – přestože slovo se to snaží vsugerovat – nikdy nenaštve sám od sebe; ke svému projevu zloby ho přinutí okolnosti; bezvýchodnost situace. Jistě by šla podobně demagogická bajka napsat o dalších naprosto obvyklých jevech dnešního systému, například o zloději, který krade z nouze. Samozřejmě by to v té bajce muselo vyznít podobně nepatřičně, aby se posluchač ptal: „To je ale blázen! Proč krade?“.

Hloupá doba vymýšlí hloupé bajky maskující tristní skutečnost.

***

***

EDIT@1.2.2013: Exemplární příklad další prostoduché bajky vytvořené pro dnešní dobu jsem našel na internetu (možná koluje e-mailem):

Americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nenechal propadnout jediného studenta, ale jednou nechal propadnout rovnou celou třídu.
Třída trvala na tom, že Obamův socialistický model funguje, že nikdo by neměl být chudý ani bohatý, všichni by měli být zhruba na stejné úrovni.

Profesor řekl: „…OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu.
Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat stejnou známku jako je průměr třídy, takže nikdo nepropadne, ale nikdo ani nedostane za 1.“

Po prvním testu byly známky v průměru a každý student dostal za 2.
Studenti, kteří tvrdě studovali, byli trochu zklamaní a studenti, kteří studovali málo, byli spokojení.

U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří studovali hodně, se rozhodli, že jim průměr stačí, takže i oni studovali málo.
V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený.

Při třetí zkoušce byl průměr 5.
Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy výrazně nezvýšil, vše se zvrhlo v následné hašteření, obviňování a nadávky.
Nikdo nechtěl studovat ve prospěch někoho jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli.

Profesor konstatoval, že socialismus už z principu nemůže fungovat,
protože odměna za práci může být skvělá, lidé mohou mít motivaci uspět,
ale když si vláda celou odměnu vezme, nikdo se nebude snažit nebo nebude chtít uspět.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ