Šest milionů tady, šest milionů tam, šest milionů, kam se podívám

Pěkná stránka stopuje výskyt slovního spojení «šest milionů Židů» v novinových textech a dalších článcích před rokem 1945.

Šesti milionů se dopočítala 256krát, holocaustu osmkrát. Jak je to možné, ptáte se, vždyť tyto věroucké pojmy přece ustanovil až Norimberský tribunál? Ale ano. Pouze to tak vypadá, pro tu zvláštní shodu náhod, že je jenom oprášil.

Podivná zmínka o šesti milionech Židů, všemožně trpících, přehlížených a jinak perzekvovaných, se vine tiskem jako červená nit už od roku 1900. Někdo tehdy takto, zřejmě pro potřeby sionistické agitace, vyčíslil celosvětovou židovskou populaci (byť jednou se měl ten šestimilion nacházet celý v Rusku, jindy v Americe, jindy po celém světě).

Protože to bylo dostatečně úderné, hned se to ujalo; stačilo se jen zmínit o šesti milionech, a každý už věděl, o co kráčí. Několikerý výskyt slova holokaust, rovněž marketingově silného, ještě před jeho masovým rozšířením v 60. letech 20. století, je také zajímavý.

Je tak nakonec opravdu zvláštní a snad i trochu vtipné – jaksi hořce židovsky –, že se pováleční sčítači nakonec dosčítali k docela stejnému číslu, kterým byli na poplach zastánci Židů už čtyřicet let před válkou, a že se tak i napodruhé toto číslo stalo jakýmsi zástupným (a nyní navíc i dogmatickým) symbolem.

Ta zvláštní číselná shoda samozřejmě neznamená, že se holokaust – tedy neštěstí, které tím slovem dnes nazýváme, ať už nabylo jakékoli podoby a počtu obětí – neodehrál, byť samozřejmě velmi podporuje různé revizionistické pohledy, které jsou tím silnější, než by byly, kdyby se o těch podezřelých šesti milionech nepsalo už před válkou.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ