Česká židovská příjmení – seznam

←✡ Zpět na rozcestník židovských jmen

Celkem přes 20 000 příjmení; efektivně zhruba 16 000, neboť seznam zahrnuje i shodná ženská přízviska. Za příjmením uveden přibližný počet výskytů ve zdrojovém souboru.
Křestní jména zde.

A   I  R, Ř Foto: holocaust.cz
B J S, Š
C, Č K T
D L U, Ü
E M V
F N W
G O, Ö Z, Ž
H P HITLER!!!
Ch Q BOHDALKA!!


Vypracoval CD89.cz; zdroj dat: příslušné relevantní online zdroje. Více informací o tom kterém příjmení můžete získat na holocaust.cz, yadvashem.org, ale i jinde.

Důležité upozornění:
Přestože tato stránka operuje se souslovím „židovská příjmení“, vyhrazuje si právo obsahovat někdy i příjmení lidí, kteří se zřekli židovské víry, přestoupili na jinou víru, nebo dokonce ani nemají ve svém rodokmenu židovskou stopu. Z podstaty seznamu vyplývá, že některá příjmení mohou být vlastní i výsostně německým, českým, česko-německým, jakož i holandským nositelům. Například příjmení Eichmann nebo Rosenberg se vyskytla i mezi německými nacisty. Že je – či není – v seznamu nějaké jméno, tedy někdy nemusí nic znamenat. Obecně platí: čím větší je číslo za příjmením, tím větší je i důvod považovat ho za markantně židovské, a naopak. Příjmení s jedním či dvěma výskyty jsou spíše bez záruky (navíc jsou v některých případech mylně uvedeny dva výskyty místo jediného). Příjmení v závorce jsou zcela bez záruky; můžete je posoudit svým vnitřním hlasem. Autor neručí za bezchybnost údajů a za nic. Tato stránka není zevrubným vědeckým pojednáním, spíše odrazovým můstkem k jakékoliv případné další čtenářově badatelské činnosti. Jejím čtením se zavazujete nebýt nikterak vyvedeni z míry.

1. Ještě více seznamů (polská a německá židovská příjmení)
2. Nejčastější česká židovská příjmení
3. Židovská příjmení dnes
4. Vliv druhé světové války
5. Zaznamenaná přejmenování
6. Zajímavosti

-Související články:

Sdílet moudrost:

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(13 hlasů, průměr: 4,23)

-


Loading ... Loading ...

7 komentářů u Česká židovská příjmení – seznam

 1. Marcus Tucman Cohen napsal:

  Šalom alejchem vespolek!

  (redakčně kráceno / abridged version) Veškeré informace o španělských/sefardských židovských příjmeních i historii předků podá můj bratranec, historik a genetik Flávio Rogério Ribeiro de Sá Cohen. Vládne obsáhlou knihovnou ohledně tematiky marranů, novokřesťanů, anusimů, sefardů a aškenázů. Můžete jej kontaktovat na facebooku: Flavio Sa Cohen (flavio.sacohen) nebo emailem: sacohen@bol.com.br .

  Bůh žehnej Izraeli! Am Jisrael Chai! Baruch Ha Shem!

  (Editor’s note: Nice to hear from you, Mr. Cohen! Please write in English next time, so I can translate it to Czech the better way.)

 2. Anonymní napsal:

  Děkuji za upozornění, že židovské příjmení ze seznamu neznamená židovské vyznání ani původ. Je to korektní. K mé rodině by se Židé hlásit nemohli – holokaust přežil jediný muž tohoto příjmení v ČR, byl pokřtěný a později si vzal Češku a katoličku. Jeho syn se rozhodl stejně. Jenže Slovani jsou mrchy tvrdohlavý, s dobrou pamětí. A tak se nyní tři mladí muži hlásí k víře katolické a židovskému původu. Když čtete žalmy v hebrejštině, zní to dokonale!

 3. Orholzová napsal:

  Dobrý den, nevím jestli vaše stránky stále fungují, ale mohu napsat, že příjmení Orholz -ová nejsou židovská. Je pravdou, že byla Julie Orholzová roz. Taussig jako židovka byla usmrcena v Treblince v roce 1942, ona židovka byla a můj strýc si tedy vzal židovku. V seznamu je Orholzová a za ní je (2), jak tomu mám rozumět? Budu ráda, za jakékoli informace.
  Děkuji a krásné dny. -jo-

 4. Ondřej S. Sidor napsal:

  Dobrý den, děkuji za upozornění. Příjmení Orholz je tu tedy v tom případě trochu neprávem.

  Příjmení, u nichž jsou uvedeny v závorce 1 či 2 výskyty, jsou však více méně bez záruky. Navíc, v některých případech, jsou mylně uvedeny dva výskyty místo jediného. To je případ Julie Orholzové (*1865).

  Nicméně – jakýsi Pavel Orholz se zabývá židovskou a romskou tematikou, možná k tomu má nějaký hlubší důvod. : )

 5. orholzová napsal:

  Děkuji za odpověď. Pavel Orholz je redaktor, který se asi zajímá o tuhle problematiku z profesního hlediska, ale určitě zkusím oslovit i jeho, zda by mi mohl nějak pomoci v mém hledání, věřím, že jde i o jeho předky. Ještě jednou moc děkuji. -jo-

 6. Anonymní napsal:

  židi nejsou lidi ale podlidi svině prolhaný a podvaděčný

 7. Krejci napsal:

  Chci se zeptat příjmení krejci je židovské a nebo spíš ne děkuji za odpověď

VLOŽIT KOMENTÁŘ