Smrt k sedmnáctinám. S láskou, Tvůj učitel

ŽačkaV Raškovicích na Frýdecko-Místecku se odehrálo neštěstí jako z nějakého hloupého snu.
Učitel Ondřej Dlouhý (31) zavraždil žačku Denisu V. (17). K tomu postřílel její prarodiče. To vše prý z lásky. Neopětované. Aby svůj hanebný čin dovedl k naprosté chorosti, na místo činu přijel vozem se svou maželkou (!), vyzbrojen třemi pistolemi a neprůstřelnou vestou. Svou choť zpravil o svém úmyslu a vydal se vstříc peklu.

Můžeme vést debatu o tom, zda normální třicátník by měl chodit s dvakrát mladší dívkou; úzus nám říká, že je to docela neobvyklé. Příliš nerovný vztah. Ani tak ne z hlediska věku, ale pozice. Šestnáctiletá dívka je pro dospělého člověka snadná kořist. Pokud o ni má zájem, s jistotou uspěje. Šestnáctileté stvoření se lehce zamiluje a nadchne pro jedinou osobu. Navíc když tato osoba schválně činí vše pro to, aby se tak stalo! Což asi skutečně není nic těžkého – stačí nebýt přehnaně slizký, hýřit úsměvy a na školní chodbě vzít dívku za ruku…

Co k takové volbě třicátníka vede? Snad prosté pohlavní puzení, vyjadřované i nyní jaksi nemístně v diskusích, že zdravý muž pokukuje po puberťačkách na vrcholu svého fyzického rozpuku? Pomiňme tuto možnost pro tentokrát, neboť se domnívám, že učitel by měl v prvé řadě oceňovat duševní schopnosti a přednosti žákyň, nikoliv ty fyzické. Byť jdou leckdy ruku v ruce – krásný je pohled na dívku, která umí a ví, je způsobně vychovaná a k tomu navíc pěkná.

Chodil učitel s dívkou o půl věku mladší kvůli svým specifickým nárokům, které většina mužů v jeho věku nemá? Například mu vadí realismus a cynismus vrstevnic (což jsou jistě věci, které se u člověka s čerstvým občanským průkazem sotva vyskytují)? „Nebyl schopen najít sobě adekvátní partnerku, slaboch!“, zasyčel by Franta v hospodě. „Slabost je někdy síla“, utrousil by Jarda v čajovně.

Nebo chtěl dívku vytrhnout ze spárů moderní doby, jednoduše se mu hnusí, když dnes vidí šestnácti-sedmnáctiletá cosi – především jejich chování, postoje a hodnoty –, a nechtěl, aby taková byla i jeho vyvolená?

Jsou to všechno zajímavé otázky; úvahami o tom, proč duševně dospělý muž začne chodit s dívkou ještě za doby její duševní nevyspělosti, může každý strávit libovolně dlouhou dobu, podle toho, zda ho problematika zajímá, nebo si nad ní chce jenom odplivnout.

Daleko přízemnější spekulace by však měly být zodpovězeny co nedříve a co nejpřesněji. Zejména – proč učitel své studentce daroval k sedmnáctinám smrt. A zda třeba neobnovit nejvyšší trest, neboť dnešní doba začíná nějak podezřele hýřit jednoznačnými případy, kdy by byl zcela a bez debaty na místě.

EDIT @ 6. 11. 2013:
Podle médií nadělil učitel žačce k sedmnáctinám těhotenství. Jak chorá musí být mysl člověka, aby docela banální situaci „řešil“ takovým hrozným způsobem?

memento

Když je vám patnáct let...

Vrah a jeho oběť

O. Dlouhý a D. Vašků (foto: N@va)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ