Tragický projev prezidenta Miloše Zemana na terezínské tryzně

Miloš ZemanVšichni chápeme Terezín jako varování. Varování před nenávistí – tehdy to byla rasová nenávist, která rozdělovala lidi na herrenvolk a untermenschen – ale zažili jsme i nenávist třídní a v současné době k nám od jihu přichází vlna nenávisti náboženské.

Skvěle, vážený prezidente. Všechny klasické druhy nenávisti pohromadě. Jako ve slohové práci žáčka z osmé třídy. Mohl jste naopak při této jedinečné příležitosti hovořit o tom, kolik laskavých osob znáte, z nichž mnohé se jistě osobně či alespoň v rámci rodu potýkaly s útrapami tragických válečných událostí. Raději budete hovořit o nenávisti, která k nám prý odkudsi přichází. Skrýváte něco? Chráníte někoho před nežádoucí pozorností?

Největším spojencem nenávisti je podle mého názoru lhostejnost. Nikoliv hrstka aktivních kolaborantů, ale velká část lidí, která nevnímá, co se kolem nich děje, a probudí se až příliš pozdě.

Chtěl bych citovat výrok, který možná nikdy nebyl pronesen, možná je jen literární fikcí, ale dokonale tuto lhostejnost vystihuje: ‚Když zavírali Židy, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl Žid. Když zavírali komunisty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl komunista. Když zavírali sociální demokraty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl sociální demokrat. Když zavírali katolíky, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl katolík. A když zavírali liberály, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl liberál. A když si přišli pro mě, nezbyl už nikdo, kdo by proti tomu protestoval.‘

Martin Niemöller je literární fikcí? Ale jo, kdo si má ta jména pamatovat…

Dovolte, abych vám připomněl, jako ilustraci pozdního probuzení, jednu scénu z filmu Michaila Romma Obyčejný fašismus. Tam jsou dva záběry, první asi z roku 1942, na hajlující obecenstvo při Goebbelsově projevu, a druhý z roku 1944, kdy patrně totéž nebo podobné obecenstvo zamračeně mlčí a komentátor ústy Miroslava Horníčka říká: podívejte se, oni začali přemýšlet.

Patos. Bod však za filmový přehled; s Rommovým filmem jsem se setkal na vysoké škole – a mnozí možná nikdy.

Němci možná začali přemýšlet v roce 1944, když už bylo pozdě, my bychom měli přemýšlet a zbavit se lhostejnosti už teď.

Třídní nenávist rovněž vedla k budování koncentračních táborů. A vzpomínám si na fotografii jednoho z nich, kde bylo napsáno ‚Prací ke svobodě‘. Arbeit macht frei. Možná, že toho komunistického politruka ani nenapadlo, jak opakuje nacistické heslo. A dnes, jak už jsem již řekl, se setkáváme po nenávisti rasové a nenávisti třídní s náboženskou nenávistí, která opět dělí lidi do dvou skupin, do skupiny věřících a do skupiny nevěřících, kam patří samozřejmě i ti, kdo vyznávají jinou víru než ideologové Islámského státu.

Škoda, že nemáte na mysli skutečné ideology a architekty Islámského státu – inu, ty z Washingtonu a Tel Avivu…

Jaký je rozdíl mezi upalováním člověka v železné kleci nebo uřezáváním hlav koptských křesťanů zaživa a plynovými komorami? Můžete namítnout, že zatím jsou oběti Islámského státu daleko méně početné než oběti nacismu. Ano, ale zatím. A jak dlouho ještě?

Patos graduje… ještě jste mohl přihodit něco o tom, jak Kim Čong-un vraždí děti atomovými bombami, zkrátka něco jiného, co napsali v New York Times nebo Guardianu…

Kromě toho, jeden podstatný rozdíl tady je. Nacismus své vyhlazovací tábory utajoval, umisťoval je do odlehlých oblastí. Osvětim, Majdanek, Sobibor, Treblinka a další. Islámští teroristé své sadistické krutosti zveřejňují na profesionálních videonahrávkách a chlubí se jimi.

No, vsadím se, že kdyby před 70 lety existoval Twitter a Facebook,…

Reagovat na tento pokus o návrat do středověku pouhými demonstracemi, pouhými protestními manifestacemi, zdaleka nestačí. Zejména když si uvědomíme, že vůdce Islámského státu Bagdádí vyzval nedávno všechny muslimy, aby se k němu připojili.

Bagdádí? Já měl za to, že to byl Jára Cimrman…

Když si uvědomíme, že tisíce mladých Západoevropanů se dobrovolně hlásí mezi džihádisty, třebaže mají jiné kulturní kořeny.

Jestli byl v Terezíně i izraelský velvyslanec Gary Koren – jako že ano –, mohl zneklidnět, proč o něm hovoříte.

Přál bych si tedy, abychom našli odvahu zbavit se lhostejnosti, zbavit se strachu, neříkat, že u nás ještě o nic nejde, protože nejsme New York, nejsme Londýn, nejsme Madrid, nejsme Paříž, nejsme Kodaň. Ale když budeme zbabělí, možná jednou budeme.

Uplynulých 25 let jste dělal vše pro to, Miloši Zemane, abychom se New Yorku, Londýnu, Madridu, Paříži i Kodani, tedy městům států, kterým přerostla přes hlavu jejich touha po dominanci (USA, Británie), případně těmito globálními hráči vynucovaná politika (Španělsko, Francie) a jedovatá doktrína multikulturalismu (severské státy) – dělal jste vše pro to, abychom se těmto státům přiblížili mílovými kroky. Aznar, Cameron – to byly či stále jsou «vzory» pro politiku ČR, kterou jste i Vy ustrašeně pomáhal tvořit, abyste se po první prohrané prezidentské volbě zbaběle stáhl na Vysočinu, a po několik let objímal stromy, zcela netečný ke všem nadcházejícím, západem způsobeným teroristickým hrozbám.

Chtěl bych vyzvat k aktivní obranné akci proti základnám teroristického Islámského státu a jeho poboček, v nichž se možná už dnes cvičí ti, kdo mohou napadnout teroristickými útoky naši zemi. Chěl bych vyzvat, abychom právě při uctění památky mrtvých z Terezína nedopustili další mrtvé, další oběti, abychom už nikdy nedopustili nový Terezín. Děkuji vám za pozornost.

Chtít můžete cokoli. Ale vyzývat k aktivní obranné akci… to je dost troufalé, vzhledem k pietnímu charakteru shromáždění. Možná že mrtví vstanou z terezínských hrobů, skočí na vlak a dají tomu Vašemu Bagdádímu co proto? Nebo snad ty politické mrtvoly, které se tak útrpně a se svěšenými koutky zúčastňují, z povinnosti, nalinkovaných celebrálností režimu, mezi něž si ochotně zařadily i terezínskou pietu, jejíž poselství – bylo-li kdy jaké – zcela vyprázdnily, a které Vám teď za Vaše slova tak unyle tleskají? Že by ony vyvinuly takovou horečnou činnost, Vámi požadovanou «aktivní obrannou akci»? Štěstí, že Váš patetický projev slyšeli v USA a Izraeli. Sice ani tam se nepřetrhnou, ale aspoň budou upřímně potěšeni Vaší slovní hlušinou, z níž spolehlivě poznají, že jste věrným přítelem dvou aktuálně nejvíce teroristických států světa.

(přepis projevu: tereziDnes)

Aktualizováno.
Vítáme návštěvu z Hradu.
Správa Pražského hradu
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Tragický projev prezidenta Miloše Zemana na terezínské tryzně

  1. Kleberstein Schmol napsal:

    Jen bych dodal ze oni mysleli, nikdo jim nevkladal stupidni napady a ideologie do mozku ,zapommina se na spoustu okolnosti priciny a podobne . Dnesni idioti misto mluveni houkaji nevedi vubec kdo je snad ze president, natozpak kde ze je Evropa . Asi je to tim ze kazdy sedesaty druhy se rodi autista ,tedy jak jsme my rikali mongolik ci blb . Svet pujdeli takhle dal asi skonci ,je neuveritelne jak mala skupina zrud mava s celou zemekouli a jeste se jim smeje do ksichtu v luxusu o kterem se nesnilo ani nejvetsim vudcum . Jety, jachty ,zamky a hejna sluzebnictva jsou normalni, uchylnost vseho druhu je prosazovana na TV (dokonce i v reklamach ,kde po sobe touzi zenske a buzeranti) Proste parada ,a opet vime kdo ze to vse pomalu a cilevedome instaluje a vydelava na tom jeste ohromne!!! penize.Takze je treba se zamyslet proc ze to vse vlastne bylo a jak to zacalo .On i Berija lezl pred soudci po zemi aby ho nezabili ,(a jak byl silny za Pepy) a proste historie se opravdu opakuje . Takze nejaky opilec zajima zemekouli jako mrtveho jeho klobouk cerny

VLOŽIT KOMENTÁŘ