Tresť (1): Jan Wiener

Podle plánů nacistického vůdce Adolfa Hitlera měl její manžel Jan Wiener zemřít. To kvůli židovskému původu. Mně bylo šestnáct a prožívalal jsem platonickou lásku s Pavlem Bobkem, který mě pozval na hory na silvestra. A tehdy Janovi napsala Eleanor Roosevelt, vdova po americkém prezidentovi, že by byla ráda, aby někdo z východní Evropy přednášel v Americe na jedné internátní škole. Ta škola patřila tetě mého muže, která ve Vídni studovala se Sigmundem Freudem. Manžel začal učit historii dvacátého století na internátní škole v městečku Lenox mezi New Yorkem a Bostonem, kam chodily děti Kennedyho, herce Sidney Poitiera a dalších slavných osobností. Když mu bylo devatenáct, utíkal z vlasti a nechal tu maminku s babičkou, které později zemřely v Terezíně. Byl to paradox vzhledem k tomu, že manžel byl Žid a ztratil značnou část rodiny právě kvůli Němcům. Ocitili jsme se na břehu Bodamského jezera ve škole Maxmiliana von Badena pro děti evropské aristokracie. Manžel hned po revoluci vyrazil do Čech a já o něco později za ním. Spolupracovali jsme s americkou a newyorskou univerzitou v Praze. S Janem jsme neměli velké peníze, ale nám to nevadilo. Dělám v luxusních wellness spa, kam jezdí bohatí a slavní. S Václavem Havlem a manželem na výstavě.

☞ Ta škola patřila tetě mého muže, která ve Vídni studovala se Sigmundem Freudem ☜

Zdroj koncentrátu: Eva Tichá, Ona Dnes č. 21, 2014-05-26. Může obsahovat stopy arašídů a (ne)související odkazy či obrázky.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ