Tresť (2): Charlotte Garrigue Masaryková

Česká vlastenka z Brooklynu. Charoltte Garrigue Masaryková se narodila 2. 11. 1850 v Brooklynu jako třetí z jedenácti dětí. Otec byl bohatý obchodník. Bylo jí sedmnáct, když odjela studovat klavír do Lipska, kde se v roce 1876 potkala s Tomášem Masarykem. Později se o ní bude uznale mluvit jako o ženě, která se stala Češkou. Ženě, která pochopila ducha národa. Jenže za lásku se platí – a ona platila i za lásku k Česku. Neúnavný Masaryk, který mezitím vstoupil do politiky, totiž nepřetržitě bojuje: proti české provinčnosti, malosti, bojuje za druhou českou univerzitu v Brně. A je také nenáviděn. Nejdříve Čechy, když kritizuje český antisemitismus a zpochybňuje pravost Rukopisů. Osud Masarykových se tak trochu podobá osudu jejich následovníků, Havlových. Stejně jako si později komunistická tajná policie vybuduje pozorovatelnu naproti Havlovu bytu, ta rakouská si pronajme byt naproti Masarykovým, aby mohla sledovat, kdo k Charlottě chodí. Zažívá domovní prohlídky, chodí na výslechy, dostane domácí vězení.

☞ Osud Masarykových se tak trochu podobá osudu jejich následovníků, Havlových ☜

Zdroj koncentrátu: Luděk Navara, Ona Dnes č. 21, 2014-05-26. Může obsahovat stopy arašídů a (ne)související odkazy či obrázky.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ