Útěk do schizofrenie

Kočka pohledem schizofrenika (foto: Internet)Žena, která si z Ostravy odskočila vraždit do školy ve Žďáru nad Sázavou. Učitelka, která se nechala osouložit žáky-videodokumentaristy (byť ve Znojmě). Muž, který házel polena na auta z několika dálničních nadjezdů. Všichni tito precizní lidé mají jedno společné – jsou to úředně potvrzení schizofrenici.

Proč by také nebyli. Popravdě řečeno – nevím, jak bych lépe omluvil svou cestu do Žďáru nad Sázavou (navíc za účelem vraždy), než schizofrenií. Nevím, jak by žena, která byla dobrovolně (samozřejmě: Aspergerův syndrom a tak dále) veřejně zostuzena, mohla lépe omluvit svou bakchanálii, než schizofrenií. Nevím, jak by člověk, který naloží na vlek dříví a pak je na různých místech hází po autech, lépe omluvil své cílevědomé (kriminalisté a Hercule Poirot rádi používají slovo chladnokrevné) konání, než vyšinutostí.

Všichni tři dotyční mohli své excesy spáchat z pouhé nudy či různého druhu psychické (ve znojemském případě snad i fyzické) neukojenosti, vrhač špalků se mohl i mstít (třeba s ním někdo jednal jako s polenem). Útěk do schizofrenie se potom jeví jako logická, zdaleka nejbezpečnější tečka za jejich počínáním poté co vystřízlivěli a shledali, že to, co provedli, nebyl dobrý nápad, nebo že to tak vnímá přinejmenším okolí.

Tento předpoklad dobře ilustruje i vyústění (s)extempore angličtinářky Prillerové (dlouze: kdo mne udá ÚOOÚ, toho sním zaživa a pak řeknu, že mne navedl hlas Václava Havla; krátce: jméno je všude veřejně dostupné, jakož i příslušné video). Ihned ji vyšetřili, aniž byla odhalena jakákoli duševní odchylka. Teprve po týdnu, zřejmě když příliv všeobecné ostudy ženu psychicky zlomil, se tato svěřila psychiatrům, že vlastně už od mala slyší hlasy. Schizofrenie, vítej. Nakonec, chtěl-li bych být maximálně teoretický – duševní porucha se u ní jistě mohla rozvinout i následkem prožitého stresu…

Moderní společnost vytvořila pro skupinu lidí, keří se neštítí psychiatrů, pojistku «poslední záchrany». Proč ji tedy nevyužít? Je na tom cosi vzrušujícího, diagnóza schizofrenie funguje, zdá se, jako jakýsi «GOD mode» z počítačových her. Před tím, než si jej aktivuji tím, že budu hrát blázna, mohu spáchat – cokoli. To je na tom úžasné, že se za šílence nemusím prohlásit předem, ale až poté, co očistím svůj baletní kostým od střev prezidenta republiky a uklidním se z rozrušení, že jsem v jeho pracovně spatřil akty Miroslava Kalouska.

Hned se na mou obranu šikují zástupy veřejnosti s písní na rtech, že si nezasloužím být doživotně vězněn, když jsem oficiální blázen, že si zasloužím pouze to nejlepší zacházení a dvakrát týdně romantickou večeři ve dvou, pokud se jenom budu pravidelně hlásit u obecní blázenkyně, která si ze stejného důvodu, ze kterého já si říkám schizofrenik, zase říká psychiatrička nebo psycholožka.

Kde je ta hranice mezi právy mými a právy ostatních nebýt mou obětí? Po ohavných teroristických útocích (které jako by někdo rozdmýchával, ale to sem teď vůbec nepleťme) začínají být až nezdravě nejstřeženější skupinou lidé určitého náboženského vyznání. Pokud bych několik těchto lidí zavraždil a poté se v klidu vzdal a začal vykřikovat, že slyším hlasy, a nikoli hlas Aláha (ten rozdíl snad nemůže být nepatrnější!), třeba by mne policejní komando nerozstřílelo na cucky.

Potom bych už jenom s napětím sledoval tu takřka pokémonovskou bitvu: moje schizofrenie versus hlas této privilegované skupiny lidí, kteří by se pro mne zřejmě dožadovali co nejpřísnějšího trestu, bez jakýchkoli ohledů na moji oficiálně uznanou duševní chorobu. Nakonec by to rozhodnul nějaký blázen od stolu…

Něco mi říká, že společnost si zadělala na velký problém, který předznamenalo už zrušení trestu smrti; že si skutečně zahrává s ohněm. Hlasy v hlavě mi to říkají.

Aktualizováno.
Samozřejmě – diagnóza schizofrenie dnes slouží i jako vítaný zdroj finančního přilepšení. Že mne to nenapadlo.
iDnes: Každý pátý chce invalidní důchod kvůli duševní nemoci.

Aktualizováno.
Zatím poslední nevinný zabiják se vyloupl v Horní Bříze.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Útěk do schizofrenie

  1. Mordessin napsal:

    Funguje to i na opak. Co Breivik, Hepnarová? Tyto osoby jsou od sebe značně vzdáOba nechtěli být označeni duševně chorými, ač psychoanalýza tvrdila něco jiného. Breivik, který má na kontě 77 převážně mladých lidí. Hepnarová 8 důchodců na práhu smrti. Výsledek – Breivik – 21 let v jedné z nejluxusnějších věznic světa. Hepnarová – trest smrti. O to ale nejde. Alexandr prohlásil, že umístění do psychiatrické péče by pro něj bylo nejvyšším trestem. Nezaslouží si právě nejvyšší trest za zabití 77lidí? Oba chtěli stát za svou idejí a bylo jim to umožněno jako „zdravým“ lidem. Kdyby byli označeni za blázny, nic co by řekli by nemělo smysl. Je to v pořádku plnit přání vrahům, kteří nesplnili jediné přání ostatních a to – nechat je žít?

VLOŽIT KOMENTÁŘ