Vážený Filipe Renči, prosím roztáhni Pauhofovou

6. dubna 2015

(Článek byl napsán už celkem dávno, za tu dobu jsme si na obličej T. Pauhofové zvykli. Není tedy nutné jej vylepšovat digitálními triky, jak se v článku uvádělo.)

Lída Baarová a Táňa PauhofováVážený Filipe Renči, drahý dvojníku Lieva Schreibera, vynikající režisére klipů mrtvých stran. Gratuluji Vám k výběru herečky, která hraje Lídu Baarovou ve Vašem novém filmu. Pro mne za mne, ať si bělocha hraje černoch, ať modrookou ženu ztvární tmavooká. Jinak už to v dnešním filmu asi ani nejde. Jsem však bytostně přesvědčen, že zrovna v případě Táni Pauhofové musejí být provedeny některé změny na jejím vzhledu.

Táňa Pauhofová v soudobé české kinematografii hraje postavy neodbytných emancipovaných intelektuálek (advokátka v Hollandově Hořícím keři), romantických matek, které zplodily potomka nejpozději asi v patnácti letech (Vejdělkovy Něžné vlny), a – co je už naprosto nepochopitelné – objektů pohlavní tužby (zejména Jan Hřebejk je zarputile přesvědčen, že bez přítomnosti této bezmála dvourozměrné zrzavice by český film nebyl dost sexy).

Co je na tom podstatné, je, že všechny tyto postavy hraje Táňa Pauhofová se zcela shodným nalíčením, tj. stylizována do role křehké ženy s velmi světlou pletí, která je snad ještě zvýrazněna, stejně jako je podtrhnut i zrzavý odstín jejích vlasů. Nakonec režiséři dojdou k závěru, že by křehkost této židovské víly (nikdy jsem žádnou židovskou vílu neviděl, ale jsem přesvědčen, že vypadá jako Táňa Pauhofová) asi měli přeci jen trochu zmírnit, a tak herečku unifikují vyzývavou, sytě rudou rtěnkou.

Táňa Pauhofová v naprosto stejné vizuální konfiguraci – bleděrůžová pleť, rudé rty, ohnivé vlasy – hraje teď i Lídu Baarovou. Lídu Baarovou, jejíž «slovanský šarm a krása» zaujal prvorepublikové režiséry. To jsem si nevymyslel v nějaké své slovanské posedlosti, takhle to z Internetu vypadne na člověka. Stejně jako toto: «Tatíček měl pěknou postavu a krásné dlouhé nohy – ty připadly Zorce. Já zdědila jeho nos, ústa, jeho tzv. slovanskou tvář.»

Jak se se slovanskou krásou slučuje «sexy zrzka» Táňa Pauhofová, věru netuším. Jsem však přesvědčen, že ve filmu o Lídě Baarové by T. Pauhofová měla být alespoň částečně odlišena od svého typického filmového vzhledu.

Což lze nejjednodušeji provést dodatečnou změnou barvy jejích očí na šedomodrou (?, každopádně světlejší), jakou měla Lída Baarová (1937)L. Baarová, a odstraněním rzi z jejích vlasů. A zejména roztažením jejího modiglianiovského obličeje (a velmi případně i pánevní oblasti) nejméně na 110 %. Věřte prosím, že na takto «upravenou» Táňu Pauhofovou bych se díval opravdu raději – přinejmenším ve filmu o Lídě Baarové. Nejen proto, že by se herečka ocitla o pár procent blíže své předloze.

Věřím, že tato postprodukce nemusí být nikterak drahá (byť se do konečné ceny filmu jistě promítne); věřím také, že by byla velmi přínosnou. Zřejmě by šlo také o prvenství takových digitálních úprav na herečce – minimálně v českém filmu –, čím byste si vysloužil další věhlas. Pokud s filmem Hodina pokušení (Devil’s Mistress / Ďáblova milenka) nemáte větší ambice, než si jím odškrtnout další roli, do níž byla použita Táňa Pauhofová ve svém typickém vizuálním provedení (a zbývá už jenom, aby se stejnou vizáží ztvárnila Adolfa Hitlera, Stalina a mluvícího tučňáka), prosím – vzdejte se jakýchkoli dodatečných počítačových úprav vzhledu herečky.

Pokud cítíte, že půjde o průlomové dílo, v němž by T. Pauhofová měla být zásadně nepodobna své obvyklé univerzální podobě, gratuluji vám k moudrému rozhodnutí a věřím, že učiníte vše pro to, aby Táňa Pauhofová ve Vašem novém filmu nevypadala jako typická filmová Táňa Pauhofová. Třebaže to může mít vliv na horší přijetí filmu gay komunitou a židovskou audiencí, u kterých chlapecká postava hubené zrzky s hebrejsky protáhlým obličejem možná vzbuzovala nemalé sympatie.

Toto není kritika vzhledu Táni Pauhofové – toto je kritika jejího vzhledu, má-li hrát Lídu Baarovou, a nikoli Amy Winehousovou.

Roztáhněte PauhofovouJe to snadné. Výška 100 %, šířka 110 %. Povšimněte si velmi odlišných očí, obočí, rtů… filmové «sexy zrzky». Omlouvám se, dáma vlevo není Lída Baarová, ale Adina Mandlová. Teď už ten obrázek nejde změnit. Všichni umřeme.

Lída Baarová a Táňa PauhofováTáňa Pauhofová nemá slovanskou tvář. Mimo jiné.

Lída Baarová (foto: REPRO Útěky)Lída Baarová (foto: REPRO Útěky)

Aktualizováno.
V dnešní Oně Dnes je rozhovor s T. Pauhofovou. Tvrdí, že «na rozdíl od Baarové se z herectví a slávy na zadek neposadí.» O jakém zadku to mluví?

Aktualizováno.
Zítra 21. 1. 2016 jde film do kin. Bude jich přesně 18×10.

Aktualizováno.
Film jsem zhlédl. Recenze ZDE!

Aktualizováno.
Nezapomeňte navštívit zuřivou recenzi obecní novinářky Kateřiny Mahdalové s názvem «Jak si pěkně zahajlovat se státní podporou» otištěnou na inovativním havlistickém online žurnálu.


Komu se zdá T. Pauhofová příliš vysoká nebo zrzavá, ten musí sledovat syrské filmy.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(8 hlasů, průměr: 4,38)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

18 komentářů u Vážený Filipe Renči, prosím roztáhni Pauhofovou

 1. Kleberstein Schmol napsal:

  A co by tomu rekl Josef ?? Ten by asi pozadal pritele SS obersturmführera o zakrok a ocistu rasy asi .ze ?? Jen Adolf pozadal pokud vim o preruseni styku ,alebrz to mohlo miti spatny moralni dopad na mladez s vlasy plavymi

 2. Zdenek Kral napsal:

  Zajimavy postreh,ale vlastne nic noveho.Vzpomnel jsem si na vypraveni spisovatele zidovskeho puvodu Arnosta Lustiga. Popisoval ,jak se v sedesatych letech tocil film z prostredi koncentracniho tabora. Pan Lustik mel zvlastni pozadavek co se tyce hereckeho obsazeni.Do roli zidovskych veznu pozadoval nezidovske herce a naopak do roli arijskych gestapaku prosadil zidovske herce. Duvod : zidi pry nejsou tak hezci ,jako nezidi.Takze tak jen pro zajimavost.

 3. Anonymní napsal:

  Kravina. Navíc v porovnání obličeje není vedle Pauhofove Baarova, ale Adina Mandlova.

 4. Kleberstein Schmol napsal:

  A kdo bude hrat Pepu Goebelse ? Neni lzid ktery by pajdal, povoli ho nahradit nezidem pajdavcem? O tom ale rozhodne rada moudrych zajiste a spravne

 5. Anonymní napsal:

  Pane autore, velmi trefné, ale na srovnávací fotce máte Adinu Mandlovou, ne Lídu Baarovou! Ve filmu – pokud se bude natáčet – má být představitelkou Adiny Mandlové poslední milenka zesnulého Petera Kovarčíka Miss Golf Kateřina Klausová. Alespoň je blond jako Adina, o herectví asi při kamerových zkouškách nikomu nešlo…
  Kovarčíkova poslední blondýna: Takhle truchlí po jeho smrti?!
  http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/310540/kovarcikova-posledni-blondyna-takhle-truchli-po-jeho-smrti.html

 6. Anonymní napsal:

  Pane autore, velmi trefné, ale na srovnávací fotce máte Adinu Mandlovou, ne Lídu Baarovou! Ve filmu – pokud se bude natáčet – má být představitelkou Adiny Mandlové poslední přítelkyně zesnulého Petera Kovarčíka Miss Golf Kateřina Klausová. Alespoň je blond jako Adina, o herectví asi při kamerových zkouškách nikomu nešlo…
  Kovarčíkova poslední blondýna: Takhle truchlí po jeho smrti?!
  http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/310540/kovarcikova-posledni-blondyna-takhle-truchli-po-jeho-smrti.html

 7. Anonymní napsal:

  Film Hodina pokušení (Devil’s Mistress) se odehrává v roce 1936. Slovanské krásce Lídě Baarové bylo 22 let, slavnému německému filmovému milovníkovi s blond vlasy a modrýma očima Gustavu Fröhlichovi 34 let a Josephu Goebbelsovi 39 let. Všichni herci v hlavních rolích (Pauhofová – Baarová, Burkhard – Fröhlich, Markovics – Goebbels) jsou starší o deset let. Zvlášť mě překvapuje, že Gustav Fröhlich, Brad Pitt své doby, má být ztvárněn Gedeonem Burkhardem, který mu vzhledem také není vůbec podobný. Režisérovi Renčovi asi přeskočilo.
  FOTO Lída Baarová a Gustav Fröhlich na zimní dovolené v Alpách roku 1936
  http://www.lidabaarova.xf.cz/pictures/s%20prateli%20a%20kolegy/s_prateli_s_gustavem_frohlichem.jpg
  FOTO Táňa Pauhofová a Gedeon Burghard při prvním natáčení ve Špindlerově Mlýně před Velikonocemi
  http://kultura.idnes.cz/foto.aspx?r=filmvideo&c=A150403_191744_filmvideo_ob&foto=SPM5a52fd_171228_9240189.jpg

 8. Kleberstein Schmol napsal:

  Je to ale jedno ,vzdyt ti ubozaci tak dokurvili zemekouli za poslednich 40-50 let ze asi vedi proc tak zurive bojuji s antiholocostniky . Vzdyt ta jejich debilita je tak daleko ze jdou i proti chlebodarcum pouzivajice 5 kolonu a senatory pred lapakem . Je to snuska ubozaku prasitu pedofilu a blekotacu o holokolo. Uvedomuji si ze opet to prosrali (jako vzdy a vlastne bojuji o casovy posun . Staci se podivat na pablba Natanhi Hnatu paranoidni zvire ktere zene zidy opet do nestesti . Hnus

 9. Lucia napsal:

  na tej fotke mas adinu mandlovu,blbe

 10. Anonymní napsal:

  To je teda výplod… V jakém vesmíru jste viděl typickou židovku jako zrzavou? Já měla pocit, že jsou to spíš tmavé typy s výrazným nosem. Táňa Pauhofová je krásná žena a obdivuhodná herečka, věřím, že Baarovou dokáže zahrát výborně i přes jemné vzhledové odlišnosti. Nikdo se přeci ve filmu nesnaží udělat přesné kopie osob, pouze je ztvárnit důvěryhodně a s noblesou. Pokud by tomuto cíli uškodilo použít počítačové úpravy (jakože minimálně herecké výkony to poškodí velmi), dokážu se smířit s tím, že herec není dokonalou kopií ztvárněné osobnosti… A prosím, srovnání s Amy Winehouse, tedy typově naprosto odlišným člověkem od obou dvou řešených žen? A to, že jako autor a kritik nedokážete do gifu přidat fotku správné herečky? I kdybych s Vámi navýsost souhlasila, tohle Váš názor shazuje hluboko pod úroveň rozumně přemýšlejícího člověka. Korunu tomu dodáváte nevkusnou vulgární fotomontáží. Vážně článek na úrovni.

 11. pravá židovská víla napsal:

  Vtipně napsaná pravda, jen si u té srovnávající fotky hoď pravou Lídu a ne Adinu. I když i Adina Mandlová je Baarové podobnější než Pauhofová.

 12. Anonymní napsal:

  Jediné, co mi na celém článku přijde trefné je to, že Táňa opravdu v obličeji jako Lída Baarová nevypadá. Na větší důvěryhodnosti by ale jistě Vašemu článku dodalo, kdyby se na srovnávací fotografii pod popiskem „Lída Baarová“ neskvěla Adina Mandlová ve své nejtypičtější podobě. -_-

 13. Ondřej Sidor napsal:

  Děkuji pravé židovské víle a nefalšovanému anonymovi za bystrý postřeh!
  Obratem vám zasílám svou recenzi filmu.

 14. Tomáš napsal:

  Vtipný psát takovej článek a ani neznat rozdíl mezi Mandlovou a Baarovou. Když už o něčem psát, tak by to chtělo alespoň základně se v tom orientovat :)

 15. Ondřej Sidor napsal:

  Omlouvám se, že na jediném obrázku vlevo není Lída Baarová, ale Adina Mandlová. Teď už ten obrázek nejde změnit. Je to moje chyba. Všechny nás to zabije.

 16. chata Barborka napsal:

  Když už to tak „pitváte“, tak ta fotka z Alp je z Pece pod Sněžkou. V pozadí Husova bouda a Studniční hora. A mimochodem ten film i obsazení je výborný.

 17. Ondřej S. Sidor napsal:

  Děkujeme za upřesnění, drahá Barborko, co ji máte jako chatu.

 18. arnold napsal:

  Je to paráda..

VLOŽIT KOMENTÁŘ