Velká komunistická loupež. Redaktorům MfD komunisti ukradli mozek

Antonín ZápotockýŽádná škoda, chtělo by se říci. Vlastně je to dobře; s nevyrabovanou mozkovnou by nedovedli napsat něco tak vtipného, jako se jim to povedlo nedávno.

***

Vskutku -  v sekci ‘byznys speciál’ jsme se 27. 5. 2013 od nich v článku s palcovým titulkem ‘Velká komunistická loupež’ dozvěděli, co jsme všichni tušili. Tedy to, že měnová reforma roku 1953 byla brutální, a že ožebračila celé rodiny. A že prezident Antonín Zápotocký je pustý lhář, když dva dny před devalvací měny uklidňoval občany, že se na ně nic nechystá. Ovšem ten slovník – jako z Rudého práva. Opravdu povedené šoufky.

Povídání o ukrutné ‘komunistické’ reformě pak okořenily vzpomínky pamětníků. Protože to byli vesměs předúnoroví prominenti, přečetli jsme si, že po ní zakusili hlad a bídu, jeden už dokonce utíkal ze vzteku přes hranice, ale zabloudil, a pohraničníci ho poslali, odkud přišel.

Viceguvernér Národní banky se nechal slyšet, že měnová reforma 1953 byla ‘nepřiznaným státním bankrotem’. Vytáhl slovní spojení, které mu asi utkvělo v paměti, když byl před nedávnem na Zlaté koruně, jen k němu pro jistotu přiřadil o 60 let mladší rok.

Snad sám Luděk Navara, nebo nějaký jiný politický historik se pak pokusil o rozbor příčin, které vyústily ve spuštění měnové reformy, a jedním dechem dodal, že dokonce i v dnešní ekonomice se ojediněle taková reforma vyskytne (Řecko), jen je pro obyvatele mnohem méně bolestná. (Asi protože to není komunistická reforma, ale kapitalistická.) Historik pak kádrově škobrtnul, když docela jízlivě dodal, že komunistům se po reformě dařilo splácet státní dluh, kdežto Řekové se o to ani nepokouší. Ale jak je tam rýpanec do těch líných řeckých „socek“, tak se to jako škobrtnutí nepočítá, takže je to v pořádku.

Příčinami spuštění měnové reformy byl lístkový systém, běžící ještě dlouho po válce, kdy mnoho držitelů lístků mělo nárok na zlevněné zboží, což dnešními slovy ‘křivilo trh’, a potom jakési vázané vklady, které českému státu nashromáždily několik desítek miliard, ovšem tyto byly blokovány, protože by narušily stabilitu poúnorového trhu.

Osm let po válce tak situace vyústila v nutné řešení – měnovou reformu. Lístkový systém zmizel, stejně tak blokované úspory. Chaos v předvečer reformy byl pak zřejmě způsoben tím, že tehdejší členové vlády v čele s prezidentem Antonínem Zápotockým si nebyli jisti, jak reformu přijme veřejnost, takže se báli změnu anotovat. Někdo však zvěst o ní přece jen vynesl, a lidi tak prý proto zavčasu ‘vykoupili’ obchody. Jinak byla reforma schválena hladce, jistě proto, že byla naplánována i nařízena sovětskými poradci.

Česky hovořící reportéři Svobodné Evropy samozřejmě před reformou podávali svůj náhled na věc, který byl podmíněn tím, že stáli na opačné straně bipolárního světa. Varovali, že jde o loupež, a že stát zkrachuje, a tak podobně.

Co hlasatelé Svobodné Evropy ani náznakem nezmiňovali, a co v dnešním článku nezmínili ani redaktoři MfD, bylo to, že měnová reforma nepřišla sama od sebe z výhradní vůle těch strašných komunistů, ale v kontextu tehdejší doby, kdy podobné reformy pro posílení poválečné ekonomiky provedlo mnoho evropských států i SSSR. V Německu například proběhla měnová reforma v r. 1948 (1:10), ve Francii v r. 1960 (1:100). Více vynikající souhrn ZDE, případně i starý kreslený film ZDE.

Takže Svobodná Evropa měla naopak hlásit, že Československo by zkrachovalo bez měnové reformy, a nikoli s ní. Ale to samozřejmě hlásit nemohla, protože by tím sobě a svému americkému provozovateli nijak neprospěla.

Je vůbec zajímavý ten zápal dnešních redaktorů po 60 let staré události, která dnes již nemá žádný význam, ani z ní nelze vyvozovat žádné závěry pro dnešek. Měnová reforma měla význam pouze v době, kdy byla provedena, a ani tehdy nebyl nijak zásadní. Šlo o prostou účelovou reformu tehdejších časů.

Byť se proti ní lidé bouřili (jaký podíl na tom asi měla hysterie reportérů Svobodné Evropy, kteří občany ČSR programově strašili podle amerického manuálu?) – v Plzni dokonce byla tisícová demonstrace, prý jen tak tak, že nemusela být za pomoci tanků ‘utopena v krvi’ jako v Maďarsku, neštítí se napsat dnešní redaktoři MfD, a zdůrazňují a tu plzeňskou demonstraci.

Přitom je zřejmé, že kdyby tu tehdy nevládli komunisti, ale kdokoli jiný, a provedl by stejnou reformu, dnes by se o ní psalo daleko shovívavěji. Prominenti by s úsměvem vzpomínali na hlad a bídu, ale že si hned zvykli, to víte, když se kácí les… (ne, to je komunistické heslo!) To víte, krev, pot a slzy, jak říkával Churchill.

Je dokonce možné, ba v tomto státě velice pravděpodobné, že ‘komunistickou’ měnovou reformu připravovali předci dnešních ó demokratických ‘reformátorů’, jako jsou Kalousek, nebo Drábek s Müllerovou, nebo jejich nejbližší rodinní příbuzní.

Reforma nebude, zalhal před 60 lety Zápotocký. Nebudeme zvyšovat daně, ulehčíme živnostníkům, omezíme byrokracii, lže denodenně Nečas a jeho souputníci.

Jenže zatímco tehdy byla doba velkých činů a hladce prošla sebevětší ekonomická reforma, protože ČSR byla pod tvrdým patronátem SSSR, dnes už se žádné velké reformy neodehrávají. Spíše jen takové mrcasení. Vládci světa přišli na to, že velké reformy už nejsou nutné, a státům ponechávají volnost – zkrachujte si po svém. A Kalouskové a Drábkové si to také berou k srdci.

Přesto sem tam pro svůj dobrý pocit zavedou naprostou zhůvěřilost, která je na úrovni měnové reformy z roku 1953, jen s tím rozdílem, že nedává žádný smysl, a také se proti ní lidé nebouří, neboť již otupěli.

Inu, jak nazvat celý ten chaotický projekt pilířů penzijního spoření, o kterém nikdo neví, jak se bude vyvíjet, ale všichni tušíme, jak dopadne? Velkou kapitalistickou loupeží? Jak nazvat Drábkovy sKarty? Velkou loupeživou malou domů pro Českou spořitelnu? A tak dále, a tak dále.

Měnová reforma z roku 1953 měla smysl. Články o ní v MfD ne, stejně jako ubohé reformy dnešní vlády.

//EDIT @ 1. června 2013:
A iDnes jede jako dobře promazané Rudé právo. 5 dní po publikování článku o „ožebračující komunistické loupeži“ je téměř totožný článek publikován s největším titulkem na hlavní stránce. V sobotu.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ