Vracíme vám, co z ní zbylo

Demolice«Vracíme vám Prahu» je napsáno na předvolebních plakátech, billboardech, megaboardech a boardech Václava Havla kde jinde než v Praze. Je to pěkné heslo. Daleko mnohoznačnější než na první pohled vypadá. Každý si pod ním může představit svou Prahu – takovou, jakou ji doopravdy vnímá.

Někomu tak politici vracejí provinčnost a okrádání na každém kroku, jinému promarněné ambice, dalšímu syrečky nebo ještě smradlavější modré zóny. Někteří lidé mohou mít dojem, že je jim vraceno torzo města. Štěstí, že Praha má takový kolosální historický základ, takže i to torzo bude mít stále určitou hodnotu, a to i kdyby ze všech domů v Praze padala omítka.

Tak ještě že pražští radní nevracejí Pražákům Brno, to by se pražští občané mohli pořádně nazlobit. Sice by se zlobit vůbec nemuseli, neboť Brno je docela milé město, vejde se do kapsy a přece z ní pořád tak světácky vyčuhuje. Ale v Praze na nějaká města nejsou ani trochu zvědaví, koneckonců proto si z Prahy udělali kraj (ač zlí brněnští jazykové tvrdí, že Praha se stala krajem proto, aby nedělala městům ostudu).

Tato pražská zloba na bezvýznamný okolní svět zřejmě sídlí v těch skleněných králíkárnách u dálnice, když do hlavního města člověk z Moravy přijíždí. Dvacet kilometrů před Prahou člověka zachvátí čtvrté stádium pragoviny a než se naděje, zmírá krásou cikánek na Florenci. «Tohle my měli jenom na Cejlu,» šeptá poslední lítostivá slova, že nepoznal Prahu dříve, než naposledy vydechne. Jeho popel rozfouká vítr ke Špilberku a je tu páté stádium – z ničeho povstane Pražák.

Zatvrdí se v řeči (z nejměkčejšího «i» na světě se rázem stane nejtvrdší «y», případně ještě tak «ej») i v práci, naučí se k ní mít efektivní přístup (tu, ke které je nutné vstávat před desátou ranní, vykonají lidé na Moravě). Zbytek rušného pražského času začne trávit v kavárnách a dalších brlozích inteligence toužící držet prst na tepu doby, kdysi umanutě levicové, nyní umanutě všelijaké.

Těm nejpřičinlivějším tam, pod obrazem Kafky, zakrní zátylek a narostou tykadla a jeden pár loupeživých nohou. Odporný hmyz pak vyleze o patro výš, kde obsadí magistrátní kancelář (kde myslíte, že se vzaly ty nelidské přezdívky typu Kolibřík?). Tam pak nechává tisknout plakáty «Vracíme vám Prahu», lezouce po detritu pracovny a posléze i města.

Hele vracíme vám Prahu, jo?

Zvolili jste nás – a my vám to vracíme. (Obrázek lze kliknutím zvětšit.)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ