Běda lidu, kterému smrt vládne

Smrt a šťastná Evropa. Hlavní jistoty zůstávají i po 80 letech beze změny

Napsáno 25. 11. 2019

Pryč jsou časy, kdy volby vyhrávaly «krev, pot a slzy». Voliči si brzy všimli, že tyto tělní tekutiny z nich budou lisovány tak jako tak. Na chvíli mělo být líp, a líp se pak někteří bohužel opravdu měli. Po krátké renesanci budovatelských přání světlých zítřků se vyjevila propast třicetileté nicoty.

Zůstala jen smrt. Jednomu vyhrála prezidentské volby, neboť rakovina je smrt červeně podtržená. Možná umírá, možná ne. Možná se pere o život, jako celý český venkov, Pandořina skříňka české onkologie. Proto ho v Horních Němčicích volila babička, jíž vymřela rodina. Proto mu to v Dolních Němčicích hodil ten, co dostal raka, ztratil práci a pak si to hodil. Proto mu to ve Vysokých Němčicích hodili všichni, kdo přežili.

A další nesou předvolební prapor smrti hrdě dál. O jedné straně skoro není slyšet, ale jednomu jejímu význačnému členovi zemřel syn, takže o ní ještě uslyšíme. A navíc je to generál. Ten druhý generál, známější, se bude muset snažit, aby mu taky někdo umřel, jinak mu ani mediální známost nepomůže.

Jednomu předsedovi zase, z jiné strany, zemřela manželka. To je výborný, protože hodně lidí ví, jak je to blbý. Manželky po pětatřicítce v demokracii hynou jako na běžícím pásu, takže si to pamatují i děti. Naštěstí je to i případ toho předsedy.

Volby se teď ponesou už jenom ve znamení smrti. Kdo vyrukuje s větší náloží mortality, ten je vyhraje. Mně syn! Mně manželka! Mně půl rodiny; já sám jsem umíral! Chá, to nic není! Já umírám právě teď a smrti neuhnu ani o milimetr! Moje dcera zemřela s vnučkou v náručí, píši vám od jejich hrobu! Volič to bude mít těžké. Mnohý kampaň nevydrží a raději se oběsí.

Volili byste někoho, kdo vám přeje lepší zítřek? Zeptejme se třeba támhle pána pod mostem… Nu, to už víckrát fungovat nebude. A volili byste někoho, kdo vám připomíná rozklad a vlastní konečnost? Ano, to je ten správný směr! To je jeden z nás!

Neheslo «Bude líp» se přeměnilo na ještě bezobsažnější «Bude smrt». Takhle očividně to kandidáti zatím říci nemohou, protože lidi se smrti bojí. A tak smrt nechávají jen tak nenápadně obcházet kolem nich. Smrt jako není, ale my víme, že je. Nepřipouštíme si ji, a nepřipustíme si ani, že ji podvědomě volíme. Ze všeho nejvíc.

Přitom v dnešním světě neexistuje nic banálnějšího než smrt. Vše prostupuje, jako západní kultura. Volili byste někoho, kdo vám přeje ještě větší příval západní nehudby? Ještě více korektního ptydepe? Ještě více negrů na Severní pól? Ještě více zhýralosti, která vede ke smrti? Tak proč ho volíte?!

Politikovi zemřel někdo blízký. Fajn. A co má být? Každou vteřinu každému každý zemře. Za to, že se o své banální, soukromé smrti prořekl do médií, měli bychom toho prevíta správně vymazat z politické mapy. Vyhladit ho i s celou jeho přeživší rodinou. Jako Ležáky. Snad mu toho pochcípalo co nejvíc; kdo by se s tím mordoval. Smrt za smrt.

Naneštěstí takhle skvěle, vlastně jediným legitimním způsobem v rámci obrany před dnešním smrtisvětem, tedy poháněna ničím než bezbřehým cynismem, společnost nefunguje. A nikdy fungovat nebude, dokud na Fejsbuku bude smajlík «To mě mrzí» a dokud tu budou žít lidé starší 35 let. A marketingoví smrtonoši to dobře vědí.

Smrt se na nás před volbami povalí ze všech rozhovorů, bude na nás dělat psí oči. A my, ve strachu před ní, budeme soucitní, místo abychom politikům upřímně přáli ještě více smrti v rodině. Ne, tohle nemá nic společného s pokorou. Běda lidu, kterému smrt vládne.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

2 komentáře u Běda lidu, kterému smrt vládne

  1. Venál uwu Moravec napsal:

    Nerad to říkám ale právě nám zemřel pan režisér Menzel.

  2. OS napsal:

    @Venál: Ano; už celkem dávno.

VLOŽIT KOMENTÁŘ