Zeman, nebo Dienstbier?

Ze článku V. Adama na blisty.cz.

——————————————————————————

V další části svého textu se dostanu až na půdu konspiračních teorií, ale pokud chci rozebrat kandidáta Zemana, nemohu tuto část vynechat. Přiznávám, že jsem býval velkým příznivcem Miloše Zemana. Četl jsem tři jeho knihy, zúčastnil jsem se jeho přednášky, kterou v roce 2009 uspořádalo sdružení Přátelé Miloše Zemana. Ne všichni se mnou souhlasili. Vedl jsem polemiku s jedním starším sociálním demokratem, jenž mi přeposlal dopis, který on kdysi poslal Miloši Zemanovi a ve kterém vyjádřil své výhrady vůči jeho osobě a dnes mu dávám čím dál více za pravdu. Cituji části toho dopisu:

«Nikdy jsem Tě ani vzdáleně nepovažoval za sociálního demokrata. Na takového jsi byl mimo mnohé jiné především příliš málo disciplinovaný a příliš hodně elitářský. Do ČSSD jsi vstoupil za účelem splnit si své ambice. Ale nejen to. Přišel jsi tam na cizí pokyn a s jím zadaným posláním. Konkrétně Tě do sociální demokracie nasměrovali dva vysocí činitelé OH. Další vlivný příslušník OF, tehdy již čelný představitel ČSSD, Ti bezprostředně zajistil doslova raketovou kariéru ve straně nejstarší politické značky. Nebylo pak náhodou, že nakonec i on přešel do řad antipodů ČSSD.

V čele ČSSD jsi neudělal nic proto, aby z ní vznikla ideově, odborně a organizačně silná strana. Všechno úsilí jsi zaměřil na dosažení svých soukromých, až chorobných ambicí. Abys při tom splnil zadání svých skutečných přátel, nevytvořil jsi kupříkladu za celá léta systém vzdělávání funkcionářského aktivu, který Horák zahájil ihned, co přišel do funkce a dobře věděl proč. Stejně jako Ty jsi dobře věděl, proč to neděláš.» … »Mne neoklamou povrchnosti, šířené služebnými pisálky, o nichž si oba myslíme svoje. Ty jsi prostě splnil zadání, pro které si Tě vybrali mnohem mocnější a vědoucnější. Jako třeba si vybrali Falbra do čela odborů, které měl fakticky umrtvit zevnitř, aby se oni nemuseli špinit s nějakým revolucionářem v jejich čele. Nejsem si pouze jist, zda jsi o tom věděl, či ne. Pokud ne, tak by to jenom dokazovalo, že jsi nebyl nic víc, než individualistický intelektuál, kteří jsou lehce zneužitelní, pokud mají některé schopnosti a obrovské ambice. Ty jsi měl obojí. V mých očích zůstaneš kupříkladu, snad po Chruščovovi, nejlepším rétorem, jakého jsem poznal.

Ať jsi byl loutkou, či vědomým hráčem, svoji roli jsi hrál velmi dobře. A hlavně, cílové zadání jsi splnil perfektně. Listopadový převrat může být konečně bez vážného odporu dovršen.»

Nevím přesně, o jaké roli či zadání autor dopisu píše. Nechť se však každý čtenář nad tím zkusí zamyslet. Mě napadá, že Miloš Zeman měl být tím, kdo dovede Českou republiku do NATO. K tomu bylo potřeba «vyluxovat» prostor na levici a to se mu povedlo a Zeman se tím vždy chlubil, že vytvořil z ČSSD hegemona na levici. Kde je dnes konec třeba straně Levý Blok? A přestože ČSSD slibovala uspořádat k otázce vstupu do NATO referendum, nestalo se tak a byla to právě sociálně-demokratická vláda, za níž jsme vstoupili do Severoatlantické aliance. Přemýšlejme dál. Zemanova vláda učinila některé kroky, které by se daly očekávat spíše od pravicových vlád. Mám na mysli především privatizaci bankovního sektoru. Někdo by zmínil i to, že sem byly ve velkém lákány zahraniční investoři. Obě věci v té době jistě naší ekonomice pomohly, ale samozřejmě, že z nich neplynou jen samá pozitiva.

V podobných souvislostech můžeme uvažovat i o Václavu Klausovi. Mnozí pravicoví komentátoři dodnes nechápou některé jeho postoje a kroky. Klaus údajně nikdy nebyl příznivcem členství České Republiky v NATO, ale ve svém názoru byl v ODS osamocen. Nikdy nebyl příznivcem evropské integrace. S Klausovou érou bývá spojován tzv. mafiánský kapitalismus (v pravicových kruzích se používá spíše pojem «bankovní socialismus»), kdy byly korupční vazby mezi managementem podniků a manažery nezprivatizovaných bank, díky jejichž úvěrům ty podniky přežívaly. Tedy zde byly rozdílné zájmy českého byznysu spojeného s Klausovou érou a byznysu zahraničního, resp. nadnárodního. Nebylo toto skutečnou příčinou tzv. sarajevského atentátu a nikoliv nějakých 7,5 milionu nevysvětlených sponzorských darů ODS? Později se však ze soupeřů Miloše Zemana a Václava Klause stali spojenci. Může za tím být jejich známost už z období před rokem 1989, vzájemný respekt vytvořený soupeřením v 90. letech, kdy oni dva byli těmi titány a museli čelit podobným problémům, útokům uvnitř svých stran i napadání od dalších hráčů, od novinářů apod. a možná další faktory. Každopádně Zeman podpořil na Hrad Klause a Klaus mu nyní tu podporu vrací. Fenoménem Klaus-Zeman se jistě budou zabývat historici a bylo by toho na několik článků.

Vrátím se k základní otázce, zda Zeman, nebo Dienstbier.

Vzhledem k výše uvedeným rozporům v názorech Miloše Zemana i některým podivnostem, co se týče jeho dlouhodobého působení na české politické scéně, podporuji v prezidentské volbě Jiřího Dienstbiera. Přijde mi v současnosti více čitelný. Na rozdíl od Zemana z něj čiší to, že je sociální demokrat. Považuji ho za moderního evropského politika. A přestože není tak zkušený, domnívám se, že by prezidentskou funkci zvládl a důstojně reprezentoval Českou republiku.

—————————————————————————————–

Celý článek zdeSouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ