Prezident Zeman upozorňuje na neonacistické bojůvky, někdo třeba zase na židobolševiky

Zeman upozorňuje na „neonacistické bojůvky“, někdo třeba zase na „židobolševiky“. Všichni zkrátka hovoří tak, jak jim to velí jejich naučený bonton, prostředí, v němž se léta pohybují, a audience, ke které hovoří.

Slyšet taková zbytečná zaříkávadla z úst nově zvoleného prezidenta ČR je nicméně trochu smutné; smutnější než slyšet montéra ve staré felícii nadávat na „židobolševickou“ vládu. Co vlastně Miloš Zeman ve svém prezidentském projevu řekl?

Druhým ostrovem negativní deviace jsou podle mého názoru neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. Jejich členové vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých.

Samozřejmě i já bych byl schopen takového prohlášení. Ovšem to v případě, že by mne někdo požádal: „Hele, napiš si do svého projevu i nějakou noticku o těch strašných náccích, taková dnes všemu dodá punc nebetyčné moudrosti.“

Tak bych se pustil do díla, a schválně bych vymyslil jen docela krátké souvětí, abych toto „téma“ rychle sfoukl. Použil bych v něm ovšem údernou a navíc vtipnou formulaci: „neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst“.

Neboť dnes už gangy holohlavců v ulicích věru neřádí jako v 90. letech. To jsou v nich spíš k vidění davy těžkooděnců, kteří dnes v ohromující přesile střeží každý hlouček demonstrantů, kteří jen projdou ulicí a ani při tom nic neříkají.

Své antineonacistické souvětí bych pak klidně zakončil trošku zmateným shrnutím: Jejich členové (neonacistických bojůvek, pozn. red.) vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých.

Ale to by nikomu nevadilo, že je to trochu pomotané, důležité je, že je to zaobalené do toho pseudoargumentu, přes který nejede vlak, že Hitler chtěl přece vyhubit všechny Čechy, a tím pádem žádný Čech už nikdy nemá logické právo hlásat jakýkoli odpor proti čemukoli a komukoli, protože v takovém případě je proti němu hned nadřazen odpor věčného pana Hitlera. Je vůbec mrtvý?

Nedomnívám se nicméně, že by pan prezident Miloš Zeman ke svému projevu přistoupil s takovou poťouchlostí, to spíše se vší zodpovědností. Souvětí s neonacistickými bojůvkami si tam jistě vpašoval sám od sebe, aby si získal respekt posluchačů. Snad si kvůli tomu i otevřel nějaký časopis z 90. let 20. století, kde se psalo o skinheadských potyčkách v ulicích.

Prvoplánovitým klišé o náccích, kteří by vyhubili leda sami sebe, jistě nezamýšlel popudit kritické obecenstvo (které je vůči takovému výkladu stejně již imunní), ale předložil nám ho jako výraz své nejhlubší moudrosti.

A já mu to neberu. Domnívám se, že staří lidé mají občas právo žoviálně odříkat, co se za léta naučili, a nestresovat se přemýšlením nad skutečnou odpovědí na palčivou otázku, kterou třeba do té doby neslyšeli. Přesně jak to činí pan prezident Zeman. Reportér se ho na něco zeptá, a on blahosklonně a rozvláčně odpoví na něco docela jiného, často i s nějakým za léta vypilovaným bonmotem.

Přiznávám, že často z takové jeho (ne)odpovědi alespoň čiší moudrost, též se domnívám, že je to pořád lepší, než na otázku odpovědět jinou otázkou, což je dnes častým jevem – navíc ne snad z nějakého žertérství, ale čistě z demagogických pohnutek.

Kdybych tak větu s komickými „neonacistickými bojůvkami“ zaslechl ve kterémkoli jiném Zemanově rozhovoru, mávl bych nad tím rukou, že je to automatická řeč starého pardála, který se zkrátka chtěl takhle vyjádřit, a že tam ta věta nakonec docela pasuje.

Ovšem projev prezidenta by měl být exaktní a neplést dojmy s pojmy z 90. let. Jestliže i BIS tvrdí, že neonáckové dnes v ČR prakticky neexistují, nevím, proč jim má patřit zmínka v prezidentském projevu.

Nakonec i já jsem tomu rád, že neexistují. Protože nahlédneme-li větu Jejich členové vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých.“ dostatečně konspirativně, může z ní vyplývat, že v případě, že by si v ČR neonacisti příliš vyskakovali, byli by následně vyhubeni.

Nechce se mi věřit, že by se vyhubili sami mezi sebou (ač je mi znám konflikt SS x SA), tudíž by neonácky musel vyhubit někdo jiný, asi nějací neneonácci. Každopádně to už by asi potom byly skutečné bojůvky v ulicích, zhruba podle Leninova bonmotu „na bílý teror odpovíme rudým terorem“, a takové hloupé řeže bych se opravdu dožít nechtěl.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Média. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

VLOŽIT KOMENTÁŘ