«Život není samozřejmost.» Obchody, návsi i lesy se zaměří na neočkované

V médiích konečně vypukla dlouho očekávaná kampaň Ministerstva zdravotnictví «Život není samozřejmost», zaměřená (alespoň zpočátku) na neočkované občany – a jejich kapsy.

Do supermarketů, hobbymarketů a obchodních center byly příhodně během nedávné preventivní uzávěry, kdy lidem bylo doporučováno omezit i návštěvy obchodů, instalovány nejmodernější turnikety. Sofistikovaná technika, dovezená z USA, se již osvědčila v Izraeli. Lidé se v turniketech prokazují novými občanskými průkazy s čipem, na nichž jsou uloženy jejich identifikační údaje, ale třeba i kompletní ekonomický či zdravotní přehled, sociální a politický profil, historie nákupů i telefonní a datové komunikace. Ti, kteří si «občanky» dosud nevyměnili, nadiktují pracovníkům obchodu jméno a rodné číslo. V případě pochybností jsou vyzváni, aby předložili občanský nebo řidičský průkaz. Pracovník zadá údaje do systému a zákazník obdrží zdarma svůj náramek. Po přechodnou dobu budou tyto náramky uznávat i úřady.
«Funguje to krásně, žádné fronty. To až u pokladen,» pochvaluje si sedmdesátiletá paní Marie.

Neočkovaní podávají stroji stokorunovou bankovku. Bere i mince, karty, NFC a DPČ. Dobrovolný «solidární» poplatek pro neočkované nezávazně navrhla Evropská unie. Česká vláda jej obratem stanovila zákonem na 100 Kč. Situace je však neudržitelná, české poslance poplatek trápí.
Koalice SPOLČENI, unie Kořistníků a Drábů, ale i hnutí AGRO, stejně jako Česká strana bruselo-washingtonská se jím proto budou zabývat na plénu.

Ostře vystupuje i vlastenec Hirohito Šablatura (Strana přímé dehumanizace). «Je to nedůstojné, aby neočkovaní museli platit takové nekřesťanské peníze. To ať se radši naočkují. Obzvláště nyní, když Izrael nám poslal statisíce dávek prakticky zadarmo. Tak kde je problém?! V Bruselu! Unijní zaprodanci bohužel zatím trvají na tom, aby očkování bylo nepovinné. Takže čeští občané musejí při každé návštěvě obchodu platit 100 Kč,» neskrývá své rozhořčení Šablatura.

«Proto jsme pro referendum o EU. Udělejme si to po svém, jako Británie. Nikdo nám nebude diktovat, co má být nepovinné!» dodává Šablatura.

Situace využily i rozvážkové služby jako Košer nebo Chlebík. Mediální zástupkyně Košeru Marta Jonášová potvrzuje: «Být zodpovědný nikdy nebylo levnější. Očkovaným přirozeně 100korunový poplatek odpouštíme. Stačí se prokázat v naší aplikaci, je to opravdu jednoduché.»
David Schindler z Chlebíku souhlasí: «Zcela souzníme s postojem Ministerstva zdravotnictví. Ale nejen život – ani nákup není samozřejmost! Abychom ochránili ty nejzranitelnější a zároveň zamezili zneužívání našich rozvozových services, v některých případech účtujeme regulační 100korunový poplatek. Nicméně očkovaných se samozřejmě netýká.»

Rovněž i běžné přepravní služby začaly účtovat neočkovaným «daň z nesamozřejmosti» 100 Kč, Česká pošta dokonce 199 Kč.

V parlamentu navíc aktuálně leží návrh Ministerstva dopravy, podle nějž by neočkovaní platili na všech veřejných komunikacích novou daň cca 2 Kč/km. Tam, kde zatím nejsou kamery na každém kilometru, byly by zpoplatněny vjezdy a výjezdy z obcí (10 korunami, pozn. red.).
Ministr dopravy Havel Roubíček podotýká, že by zatím šlo o pilotní provoz. «Chceme otestovat dopravně-bezpečnostní systémy, nastavit procesy. Kam až může vést nezodpovědné cestování, jsme viděli na podzim. Proto souhlasím s tím, aby byl systém nejprve otestován na malé skupině (neočkovaných, pozn. red.). Pak můžeme případně poplatek zvednout a zavést plošně pro všechny. Neočkovaní by v každém případě vždy platili víc, aby to vyhovovalo směrnicím.»

Online petice «Vzdělání není samozřejmost» má podporu ministerstva školství Roberta Rosenberga. «Jak jste si jistě všimli, mnohé školy byly vybaveny turnikety jako v obchodech. Takže ano, určitě uvažujeme o drobném každodenním poplatku při vstupu do školy. Určitě to nebude 100 Kč, spíše tak do 10 Kč. Nejprve bychom chtěli bezpečnostní systém otestovat. Očkované děti určitě nic platit nebudou – teď a možná ani výhledově v nejbližším horizontu. Věda přece pramení ze vzdělání, takže věřit vědě se vyplatí,» uvádí Rosenberg.

Iniciativa «Za bezpečnější setkání s Bohem» oproti tomu navrhuje instalovat turnikety do kostelů. Primas český a arcibiskup pražský Dukatenzähler Leo návrh vítá. «Na jaře jsme viděli 30 000 zmařených životů, v létě vichr poničil moravské kostely. Pamatujme, že smrt a zmar jdou ruku v ruce s bídou. A dary církvi jsou dary Bohu! Z výtěžků bychom
financovali údržbu kostelů a hospiců. Protože nejprve potřebujeme systém otestovat, očkovaní při vstupu do církevních budov zatím určitě platit nebudou,
» říká Dukatenzähler.

Spoustou podpisů i otevřených dopisů se ale může pochlubit i mladé sdružení «Neočkovaní, nešlapejte po mrtvých!». To žádá vybudovat celé řady turniketů na náměstích. «Zdravý, očkovaný člověk nemá důvod bezcílně bloumat po náměstích a jiných promenádách, v jejichž dlažbě se navždy zrcadlí hroby 30 000 obětí,» vysvětluje hlavní myšlenku zástupkyně sdružení, studentka Jana Palachová. «Hlavně v zimě, zjara, na podzim a před volbami všeobecně, kdy se vir nejvíc šíří; kdy je třeba ochránit ty nejzranitelnější. Očkovaní by za vstup na náměstí zatím zřejmě neplatili,» uvažuje. Miliardová podpora má podle ní směřovat na venkov, aby i na nejmenší návsi mohla být bezpečnost zajištěna aspoň dvěma turnikety. «V žádném případě by nemělo docházet k bezcílnému srocování lidí, aby se nám zase nerozhořelo ohnisko,» upřesňuje Palachová.

Josef Izáček z Lesů Čínské republiky je opatrnější, avšak ani on něco na způsob turniketů nezavrhuje. «Po nedávné instalaci bezmála 100 000 budek pro sovy jsme zjistili, že tu pravděpodobně žádné sovy nejsou. Zato jsme v posledních týdnech zaznamenali enormní zvýšení počtu návštěvníků v lesích. Regulace je tedy již nevyhnutelná. Zmíněné budky proto zřejmě proměníme v tzv. checkpointy. Budky spojíme s dohledovými centry, do projektu samozřejmě zapojíme i policii a armádu. Pro systém by neměl být problém odhalit potenciální pachatele přestupků v CHKO, ale třeba i příliš časté návštěvníky, nebo noční narušitele lesního klidu. Očkovaní by v dohledné době každopádně za vstup do lesa žádný poplatek hradit neměli.»

Tato opatření dělají těžkou hlavu Svazu hrobníků a provozovatelů pohřebišť. «V poslední době jsme zaznamenali prudké zvýšení návštěvnosti hřbitovů. I my tak zřejmě budeme muset na situaci reagovat zavedením podobných opatření. Přístup na hřbitov není samozřejmost, člověk by k tomu měl mít seriózní důvod. Nejprve bychom chtěli fungování systému prověřit na menším celku (neočkovaných osob, pozn. red.), teprve pak nastavíme ceny. Domnívám se nicméně, že očkovaní by za vstup platit nemuseli; alespoň zpočátku.,» říká ředitel Abraham Josef.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ